LİGUSTRUM (KURTBAĞRI) (OLEACEAE)
Daimi yeşil veya yaprağını döken çalı veya küçük ağaç formundadır. L. ovalifolium yapraklarını döker, ancak sıcak yörelerde daimi yeşil kalır. Daha büyük ve uzun yapraklara sahip olan L. japonica ise daimi yeşildir. L. vulgare de doğal olarak ülkemizde mevcuttur. O da sıcakça ortamlarda daimi yeşil kalır. Ligustrumlar küçük boyutlu ağaç olarak kullanıldığı gibi (L. japonica), daha ziyade çit tesisinde esas yaygın kullanımını bulur.
Hızlı büyürler. Güneşli veya yarı gölgeli, kuru veya rutubetli her türlü toprakta yetişebilirler. Ancak en iyi gelişmelerini rutubetli ve verimli topraklarda yaparlar. Kentlerin kirli havasına ve dumana dayanıklı oldukları için kent kullanımında geniş bir yeri vardır.
L. ovalifolium gölgeye daha fazla dayanır. Daha fakir topraklarda yetişebilir. L. japonica gibi dimi yeşil olanlar soğuğa daha hassastır. Çit olarak yetiştirilen Ligustrumların biri erken ilkbahar, diğeri de yaz başlarında olmak üzere yılda iki kere budanmaları veya makaslanmaları uygun olur. Ligustrumlar çelikle üretilirler.
Ligustrum vulgare 'Atrovirens' en sevilen çit bitkiler arasında yer almaktadır. İlkbaharda yeni yapraklar geliştirene kadar kış aylarında yapraklarının büyük bir kısmını dökmez. Aşırı don ve soğuklardan yapraklar kahverengine dönüşebilir.

Dikim yeri güneşliden yarı gölgeliye kadar olabilmektedir. Toprak isteğinde kanaatkardırlar. Her türlü topraklara uyum sağlıyabilmektedir.Çit bitkisi olarak Kurtbağrı 4 metre boya varabilmekte ve çok iyi budanılır. Bitkilerin arasında 30 - 40 cm dikim mesafelerini dikkate almalısınız.
Boy: 60 cm - 80 cm (çalı ligustrum)

L. vulgare ev. 'Aurea' - yaprakları sarı
L. vulgare ev. ' Aurea variegata'- yaprakları sarı alacalı
L. vulgare ev. 'Argentea variegata'- yaprakları beyaz alacalı
L. vulgare ev. 'Glauca' - kenarları beyaz mavimsi yeşil yapraklı
L. vulgare ev. 'Variegata'- yaprak kenarları krem renkli bir şeritle çevrili ve diğer kısımları alacalı