Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 56 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 10 arası kadar sonuc gösteriliyor

Marul ve kıvırcık salata yetiştiriciliği

Sebzecilik kategorisinde ve Özel Sebzecilik forumunda Marul ve kıvırcık salata yetiştiriciliği balkl konuyu grntlyorsunuz.=>
MARUL VE KIVIRCIK SALATA YETİŞTİRİCİLİĞİ Marul ve kıvırcık salata kısa bir vejetasyon süresine sahip olduğundan yurdumuzun hemen her bölgesinde yetiştirilebilir. Tohumların çimlenmesinde optimum sıcaklık derecesi 150C civarındadır. Bitkinin gelişme devresinde ...

 1. #1
  Zıraat Mühendisi selsarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Eyll.2006
  Nereden
  stanbul
  Mesajlar
  4,874
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  75
  Downloads
  25
  Uploads
  1

  Marul ve kıvırcık salata yetiştiriciliği

  MARUL VE KIVIRCIK SALATA YETİŞTİRİCİLİĞİ

  Marul ve kıvırcık salata kısa bir vejetasyon süresine sahip olduğundan yurdumuzun hemen her bölgesinde yetiştirilebilir. Tohumların çimlenmesinde optimum sıcaklık derecesi 150C civarındadır. Bitkinin gelişme devresinde sıcaklık 8-200C arasında değişir. Salata fideleri 6-10 yapraklı devrede soğuklara 0-50C’ye kadar dayanır. Bitkinin fazla büyük veya küçük olması soğuğa dayanımını etkiler. Baş bağlayan çeşitler ise bağlamayan çeşitlere göre daha dayanıksızdır. Işık miktarının azalması ürünün hasat olgunluğuna gelme zamanını uzatmaktadır. Salataların çabuk gövde yapması kaliteyi bozan bir özelliktir.Salatalar her toprak çeşidinde rahatlıkla gelişebilir. Ancak humuslu topraklarda daha hızlı gelişme göstermektedir. Fakat ağır topraklarda gelişme yavaşlar ve baş ağırlığı azalır. Salata ve marullar toprak reaksiyonuna karşı hassastır. Özellikle asit oranı yüksek topraklarda kalite bozulur. Toprak PH’sı 6.0-7.2 olmalıdır.

  ÇEŞİT SEÇİMİ

  Salata ve marul çeşitlerinin renk, irilik, şekil ve sıkılık açısından çok farklılık göstermeleri çeşit seçimi sırasında tüketicinin isteğinin ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Koyu renkli salata çeşitleri açık renklilere göre daha fazla tercih edilmektedir. Son faktör olarak, yaprakların ince ve zarif oluşuna veya yağ ihtiva edip etmemesine göre seçim yapılmaktadır.

  YETİŞTİRME TEKNİĞİ

  Salata yetiştiriciliği iki şekilde yapılmaktadır. Tohumların direkt toprağa ekilmesi veya fide elde edilmesi ve fidelerin yerlerine dikilmesi.

  Yetiştirme şeklinin seçilmesinde işletme büyüklüğü, salata çeşitleri, yetiştirme zamanı, yetiştirme yeri, vejetasyon süresi, işçi durumu gibi bir çok faktör etkili olmaktadır.

  Tohum Ekimi: Toprak hazırlığından sonra tohumlar direkt yerlerine ekilirler. Salata yetiştiriciliğinde son yıllarda kaplanmış tohum kullanılmaktadır. Bu şekilde başta seyreltme olmak üzere birçok işçilikten tasarruf edilmiş olmaktadır.Direkt tohum ekiminde dekara 120-150 g tohum gerekir. Genellikle ekim derinliği 2 cm civarında olmalıdır. Ekimden önce toprak iyice işlenmelidir. Sıra araları ilk ekimde 2-4 cm kadardır. Tohumlar çimlenip, fideler 3-4 yapraklı olduklarında kısa bir süre sonra seyreltme yapılır. Sıra araları 30-40 cm’ye çıkarılır. Kışlık salataların ekiminde ekim zamanı çok iyi ayarlanmalıdır. Kış soğuklarında bitkiler büyümelerinin orta devrelerinde olmalıdırlar.

  Fide Yetiştirme, Dikme ve Bakım İşleri:Fide yetiştiriciliği ürünün daha erken yetiştirilmesini ve daha sağlıklı bitki elde edilmesini sağlar. Tohumlar seraya veya yastıklara ekilir. Esas yerlerine ekilinceye kadar burada tutulur. Ekim, çizilere 2 cm derinlikte ve 4-6 cm aralıklarla yapılır. Fideler 2-3 yapraklı olduklarında seyreltme yapılır. Dikim zamanı, kökler en az zarar görecekler şekilde topraklı olarak yerlerine 25x30 cm aralıklarla dikilirler Son yıllarda fide yetiştiriciliğinde saksılar da kullanılmaktadır. Saksılara harç doldurulur ve içlerine 1-2 adet tohum atılır. Çimlenmeden sonra iyi gelişen bir tanesi bırakılır. Fide dikimi sırasında dikkat edilecek husus kök boğazının derine gitmemesidir. Hatalı dikimlerde tutmayan fide oranı %30-40’a kadar çıkmaktadır.

  MARUL, KIVIRCIK HASTALIK VE ZARARLILARI

  Marul Mildiyösü: Marul yapraklarında açık yeşil veya sarımtırak lekeler halinde belirir. Bu lekeler daha sonra esmerleşir, kararıp çürür. Nemli havalarda bu lekeli kısımların altında beyaz kül gibi küf tabakası oluşur.Marulun kalitesi bozulur.

  Çevrede ilk hastalık belirtisi görüldüğünde kimyasal mücadeleye başlanır ve bir hafta arayla mücadele devam ettirilir. Son ilaçlama ile hasat arasındaki süreye dikkat edilmelidir.

  Beyaz Çürüklük Hastalığı:Hastalık bitkilerin fide devresinde kök çürüklüğüne neden olur. Daha ileriki devredeki bitkilerin kök, gövde, yaprak ve meyvelerde çürümelere neden olur. Çürüyen doku üzerinde daha sonra pamuk gibi beyaz mantari bir kitle ve bunların arasında siyah renkli, küçük, sert dokular oluşur. Çok bulaşık yerlerde 5 yıllık bir ekim nöbeti uygulanmalıdır. Bulaşık yerlerde toprak ilaçlamasının yanı sıra tarla döneminde fideler dikildikten 20 gün sonra başlamak üzere 10 gün arayla ilaçlamalar sürdürülmeli ve son ilaçlama ile hasat arasında gerekli süreye dikkat edilmelidir.

  Kurşuni Küf Hastalığı:Hastalık önce toplu iğne başı büyüklüğünde lekelerle başlar, sonra epidermis altında gelişerek genişler ve dokulara yayılır.Yaprak epidermisi çatlar ve bitki su kaybeder .Bitkide kurşuni renkli bir küf tabakası oluşur, çürüme başlar. .Bu lekeler üzerinde mantarın siyah sert dokuları da oluşabilir.Çevrede ilk hastalık belirtisi görüldüğünde kimyasal mücadeleye başlanır.

  Salyangoz Zararı: Marul yapraklarının üst epidermisini yiyerek beslenirler ve yapraklarda zar şeklinde bir görünüm oluşur.Bitkiler kirlenir ve kalitesi düşer.Yapraklarda yeniklik görüldüğünde küçük alanlarda elle toplayarak, büyük alanlarda zehirli yem kullanılarak mücadele yapılır.


 2. #2
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  02.Eyll.2008
  Mesajlar
  22
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Marul ve kıvırcık salata yetiştiriciliği

  Ektiğim marullar pek gelişim göstermiyor. Suni gübre aldım, isimlerini bilmiyorum ama iki ayrı çeşit, bunları eşit miktarda karıştırıp yağmurlu havada sebzelerin diplerine koymamı tavsiye ettiler. Şimdi yağmur yağmasını bekliyorum. Gerçek adını bilmiyorum ama şeker gübresi denilen gübre marullar için faydalı olurmu.

 3. #3
  Zıraat Mühendisi selsarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Eyll.2006
  Nereden
  stanbul
  Mesajlar
  4,874
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  75
  Downloads
  25
  Uploads
  1

  Cevap: Marul ve kıvırcık salata yetiştiriciliği

  Yağmur beklemenize gerek yok. Gübreyi atıp sulama yapabilirsiniz.

 4. #4
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  02.Eyll.2008
  Mesajlar
  22
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Marul ve kıvırcık salata yetiştiriciliği

  En iyisi dediğiniz gibi yapmak. Bir marul fidesine yaklaşık ne kadar suni gübre serpmeliyim. Organik gübre olmadığı için sebzeye zarar veririm diye çekiniyorum.

 5. #5
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  07.Kasm.2008
  Mesajlar
  2
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Marul ve kıvırcık salata yetiştiriciliği

  marul ektim ancak %33 nitrat gübresini bulamadım. bunun yerine büyümesini sağlayacak hangi gübre çeşidini kullanmalıyım. acil yardım eder misiniz arkadaşlar? marul 10 cm'dir

 6. #6
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  28.Nisan.2008
  Mesajlar
  9
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Marul ve kıvırcık salata yetiştiriciliği

  Merhaba
  Seralarımda kıvırcık marul üretimi yapmaktayım.İçerdeki nemi ve kontrollü suyu ,gerekli ilaçlamayı muntazaman yaptığım halde dip çürüklüğünü bir türlü kontrol edemedim.(BASF signum wg,switch,rovral gibi ilaçlar dönüşümlü olarak kullanmaktayım)

 7. #7
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  07.Kasm.2008
  Mesajlar
  2
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Marul ve kıvırcık salata yetiştiriciliği

  selam marul ne zaman baş bağlar. yardım lütfen

 8. #8
  Uzmansel.com Arıcılık Danışmanı
  Üyelik tarihi
  08.Mays.2008
  Mesajlar
  1,995
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  42
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Marul ve kıvırcık salata yetiştiriciliği

  Evvelen herkese sağlık, sıhhat ve afiyet dilerim.Aşağıdaki bazı ayrıntıları affınıza sığınarak yazıyorum.Kimse alınmasın ve şimdiden özür diliyorum.Heri akla,ilme dayanır.Öncelikle yukarıdaki marul yetiştiriciliğiyle ilgili yazıyı iyice okuyalım ve anlayalım.şayet anlamadıysak bir daha okuyalım. İkinci ve genel bir husus insanlarımızda genel olarak çok yanlış ve hatalı kanı var.Gübreleme.. siz hiç doktora gitmeden eczaneden ilaç alıyormusunuz veya karnınız açıkmadan yemek yiyormusunuz.Tıp insanlara nasıl dengeli beslenme öneriyorsa, tüm canlıllar içinde sistem aynıdır.İnsanların nasıl büyüme, gelişme zamanla olursa, tüm canlılar içinde aynıdır.Ancak;Bitkiler ısı,işık ve topraktaki besin maddelerine ihtiyaç duyarlar.Şunu iyice aklımıza yer edelim."En iyi tedavi hastalanmamaktır".Bunu bitkilere uyarlarsak, hastalık yapacak etmenleri yaratmamaktır.Özellikle marul,kıvırcık salata vb.yeşil endüstri bitkileri aşırı azot ve nemden hoşlanmazlar ve bu bitkilerin kök kısımları yumuşak olduğundan Kök çürüklüğü(çökerten) ve yaprak leke hastalığına yakalnma riski yüksekdir.Öncelikle Seralar veya fidelikler bol güneş alan,soğuk rüzgarları tutmayan yerlerde kurulmalı,Daha önce hastalık geçirmiş yerlere ekim yada dikim yapılmamalıdır.Şayet alan küçük ise toprak değiştirilmeli ve toprak ekim yada dikim yapılmadan önce toprak ilaçlanması yapılmalıdır.Alan çok küçük ise kaynar suyla dezenfektede iyi bir fikirdir.Fidelerin seyrek olması ve havalandırmada önerilen bir işlemdir.Öncelikle bu sitede defalarca yazıldı, Toprak tahlili çok önemli ve diğer bir husus aşırı kimyasal gübreler, bitkiye oradanda onu tüketen canlıya ve en sonunda insana intikal etmektedir.Ülkemizin her tarafında ahır gübreleri mevcutdur.Bu sitedeki bu çeşit faydalı bilgileri okuyup, ona göre metotlar uygulamayı tavsiye ederim.Şahsımın hiç bir Ticari gübre satışıyla alakası yada antipatisi yoktur.Ancak ticari iş yapan elbetde malına kötü demez, aldığı paraya bakar. Esen kalınız.

 9. #9
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  02.Eyll.2008
  Mesajlar
  22
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Marul ve kıvırcık salata yetiştiriciliği

  Biraz önce bahçeye çıktım, marulların üzerlerinde sülükler vardı. Öyle bir kaç tane değil, bayağı fazla. Karanlıkta ışık tutarak Tek tek toplamaya çalıştım, sabaha kadar mutlaka yeni gelenler olur. Marulların etrafına kaya tuzu attım, acaba faydası olurmu. Zehirli yem kullanmak istemiyorum.

 10. #10
  Bahcesel.com Editör
  Üyelik tarihi
  22.Ekim.2007
  Mesajlar
  221
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  8
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Marul ve kıvırcık salata yetiştiriciliği

  sn Ezgili dünyam kaya tuzunun etkilerini gözlemleybilirsiniz. Bir faydası varmı yokmu. Ancek tuz fezla olur da erirse bitkiye ve toprağa zarar verir o kesin

Benzer Konular

 1. Kuruyemiş Ve Marul Depresyona Birebir
  Konu Sahibi akcabey Forum Dengeli Beslenme ve Sağlıklı Yaşam
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Haziran.2008, 22:32
 2. KIRMIZI RENKLİ MARUL ÜRETİMİ
  Konu Sahibi Bahcesel Robot Forum Bitkisel Üretim Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Haziran.2008, 21:17
 3. Hamburger'in Yanında Salata ve Ayran da Tüketin
  Konu Sahibi habermerkezi Forum Zıraat Mühendisleri Lokali
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.ubat.2008, 18:40
 4. Salata Kansere Karşı Koruyor
  Konu Sahibi selsarac Forum Bahcesel ve Tarımsal Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Kasm.2007, 12:21

Bu Konu için TurkCoderler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306