Kuraklık "beyaz altını" da vurdu

Hatay'da pamuk rekoltesi, geçen yıla göre yüzde 50 azaldı HATAY - Türkiye'nin önemli pamuk üretim merkezlerinden Hatay'da, kuraklığın etkisiyle ürünün rekoltesi yüzde 50 azaldı.  Hatay Ziraat Odası
...

Tarım Kredi'ye 140 ziraat mühendisi alınacak

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri 140 ziraat mühendisini istihdam edileceğini bildirdi   ANKARA - Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Namık Bostancı, kooperatiflerde 140 ziraat mühendisi istihdam edileceğini
...
Istanbul Altin Rafineri

CENNET HURMASI

Bu konu tarihinde yayınlandı  3304 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

trabzon_hurmas.jpgLatincesi Diospyros kaki’dir. Ülkemizde iki tür ile temsil edilir. Diğeri Diospyros lotus’dur. Halk arasında cennet meyvesi, trabzon hurması isimleriyle de anılır. Ham iken dili buran bir tadı vardır. Olgunlaştıkça kendine has tadını alır. Oldukça lifli bir gıdadır. Şimdiye kadar meyvesinden tespit edilmiş olan hiçbir etken madde yoktur ya da ben rastlamadım. Renginden ötürü beta karoten ihtiva ettiği anlaşılabilmektedir.

 

 

Anavatanı Çin’dir. İklim ve toprak isteklerinin bu türün doğal yetişme alanlarıyla uyumlu olmasından ötürü tüm Güney Anadolu ve Kuzey Anadolu şeridinde yetiştiriciliği rahatlıkla yapılabilmektedir.

Olgunlaşmadan önce yeşil renkli olan cennet hurması; olgunlaştıkça sarıdan turuncu kırmızıya doğru değişen bir renk cümbüşü sergiler.

Yatıştırıcı, teskin edici, kan durdurucu, öksürük kesici etkisinin yanısıra müshil etkili, nefes darlığına karşı, barsak kanamalarında ve basurda kullanılabilen, balgam söktürücü, ateş düşürücü, hıçkırık kesici, yüksek tansiyona karşı, bulantı hissini giderici yönlerinin yanında, kuvvet verici ilaç yapımında kullanıldığı kayıtlarda geçmektedir. Tüm bu faydalarının dışında; solucan düşürücü olarak ve mide ağrısına karşı da kullanılabilmektedir.

Yetiştiriciliğinin yapıldığı bölgelerde kahvesi de yapılmaktadır. Kurutularak kuruyemiş halinde kullanımı da meşhurdur. Pekmez formunda da tüketilen cennet hurması; kahvaltılarda kışın çikolata niyetine tüketilmektedir.

Son zamanlarda Cennet hurması ve tarımı ile alakalı yapılan yayınlarda oldukça artış görülmeye başlanmıştır. Hasadından son tüketiciye kadar paketlenme, nakliye ve muhafazasının zamanlamasında son derece dikkatli ve profesyonel hesaplamalar yapılmalıdır. Zira; hasattan son tüketiciye kadar geçen süre miktarı uzarsa, perakende kısmında fire kaybı artacak, çok erken zamanlarda nakliyesine başlanırsa da kalitesinde azalmalar ve manav reyonunda olgunlaşmadan beklemelerden ötürü görünüşünde estetik yönden bozulmalar ortaya çıkacaktır.

Biyolog Mustafa ERSÖZ

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır

Etiket:

Bu yazı için etiket yok

Bu yazıyı oyla

4.75