Anasayfa | KÖŞE YAZILARI | Gazeteci - Yazar İsmail UĞURAL | Tarımsal Mekanizasyon Sektörü Geleceğini Tartıştı

Tarımsal Mekanizasyon Sektörü Geleceğini Tartıştı

Bu konu tarihinde yayınlandı  3726 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
Tarımsal Mekanizasyon Sektörü Geleceğini Tartıştı

Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği ( TARMAKBİR) , Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi – Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü ve Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği ( TAGYAD ) işbirliği ve Orion Fuarcılık destekleriyle gerçekleşen Ege’de Tarım Makinaları Zirvesi’nin ilki  büyük bir başarıyla sona erdi.

Türkeye’nin dörtbir köşesinden 36 tarım makina sanayicisi, çok sayıda akademisyen ve önder çiftçi, üretici birlik, oda ve örgütlerinin temsilcilerinden toplam 150 kişilik katılımcının yoğun ilgi gösterdiği mekanizasyon zirvesi 30 Mayıs 2015 Cumartesi günü Gaziemir’deki  “Fuar İzmir” binalarında düzenlendi.

Moderatörlüğünü TAGYAD Başkanı İsmail Uğural’ın üstlendiği toplantıda açlış konuşmalarını sırasıyla Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, TARMAKBİR Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal ve İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal yatılar.

Şenol Önal TARMAKBİR olarak bölgesel toplantılara büyük önem verdiklerini ancak böyle bir zirvenin Ege’de yapılıyor olmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Ahmet Güldal ise, Türkiye’nin tarım ve gıda alanında en önde gelen ili olan İzmir’de tarımsal mekanizasyon düzeyinin çok yüksek olduğunu belirtti. Güldal, tarımsal sanayinin gelişmesinde mekanizasyon uygulamalarının önemi tartışılmaz diye konuştu.

Zirvede sunum yapan konuşmacılardan Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdem Aykas, yaptığı konuşmada makine müteahhitliğinin önemine değinerek Türkiye’de kullanılan traktörlerin çok yaşlı olmasının tarımsal üretimde yol açtığı kayıpları anlattı. Aykas, sunumunda özellikle mekanizasyonda Ar-Ge ve yenilikçi çalışmaların önemini vurguladı. Hassas Tarım Uygulamalarının çiftçi açısından ciddi bir maliyet düşürücü yenilik olduğunu söyleyen Aykas, Ziraat Fakültesinde bu alanda yoğun çalışmalar yapıldığının altını çizdi.

Daha sonra söz alan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Caner Koç, kamuoyunda az bilinen fakat mekanizasyonda büyük önem taşıyan bir yenilik olan İSOBUS sistemleri hakkında bilgi verdi. Buna göre; ISOBUS sistemlerini kullanmak suretiyle traktör – makine – ekipman senkronizasyonunda çok etkin ve verimli sonuçlar almak mümkün.

Üçüncü konuşmacı olarak ZOBU Danışmanlık temsilcisi Selma Özcan ise, mekanizasyon desteklerinde resmi mevzuat ile ilgili son gelişmeleri katılımcılarla paylaştı.

Zirvenin son konuşmacısı Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi ( EBİLTEM ) yöneticilerinden Prof. Dr. Cengiz Akdeniz tarımsal sanayi alanında yatırım yapmak isteyen girişimciler ve tarımsal mekanizasyonun geliştirilmesi çerçevesinde tedarik edilebilecek teşvik ve hibe uygulamalarını ayrıntılı biçimde ele aldı.

Zirvenin son bölümünde Egeli önder çiftçilerin sorularını yanıtlayan konuşmacıların yaptığı değerlendirmeler, katılımcılar tarafından ufuk açıcı bulundu. Son bölümde söz alan TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri de Ege’de Tarım Makinaları Zirvesi’nin bu derece yüksek katılım ve kaliteli sunumlarla gerçekleşmesinin kendileri açısından çok sevindirici olduğunu ayrıca Ege Bölgesinde tarım makinaları sektörünün önünün çok açık olduğunu ifade etti. Toplantının sonunda Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, bir kapanış konuşması yaparak “Biz firma olarak bu etkinliğe özellikle destek olmak istedik. Çünkü tarımda mekanizasyonun çiftçimizin refahı açısından çok etkili olduğunu yıllardan beri gözlemliyoruz. Bugün burada hayata geçen etkinlik sayesinde inanıyoruz ki tarım makinaları imalatı sektörümüze Ege Bölgesinde yeni bir ivme kazandıracaktır” dedi.

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır