Anasayfa | KÖŞE YAZILARI | Zıraat Mühendisi Korkmaz MERT | ZİRAAT FAKÜLTELERİ 6 YIL OLMALI

ZİRAAT FAKÜLTELERİ 6 YIL OLMALI

Bu konu tarihinde yayınlandı  15997 defa okundu  ve  21 adet farklı yorum eklendi.
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

6Bir tarımsal arazinin kıymet takdirinde görevli olarak Sakarya ilinin Karasu ilçesinde idim. Araziyi bize göstermek için yanımıza aldığımız yöre İnsanı Eşref Bey'e önce Karasu İlçe Tarım Müdürlüğüne giderek yöresel bitkilerin da/kg verim miktarını almamız gerektiğini söyledim.

Eşref Bey
"-Efendim Ziraat Mühendisleri ne iş yapar, inanın babadan kalma fındık üreticisiyiz daha bir gün bahçemizde Ziraat Mühendisi görmedim dedi."

Şimdi ben Eşref bey'e ne anlatayım? Ne anlatsam ikna olur? 

Sistem mi desem, yeterince teknik eleman mı yok desem, Ziraat Mühendisi her şeyi bilen demek değil mi desem, yetersiz eğitim mi desem bilmem ki, ne desem ikna olurdu?

Ben ne diyeyim diye düşünürken, Eşref Bey sıraladıkça sıraladı. Ne Ziraat mühendisinin masa başından kalkmadığı kaldı, ne arpa ile buğdayı birbirinden ayırt edememesi, ne sarımsağa soğan demesi.  saydı da saydı. Eşref Bey'e dedim ki; Hem Ziraat Mühendisini hiç görmedim diyorsun hem de saydıkça sayıyorsun bu nasıl oluyor?

"-Beyim! Vallahi akşama kadar kahvehanede millet bunu konuşuyor." Dedi.

Soruyorum;

Eşref beyin yanıldığı yer olsa bile çoğu yeri doğru değil mi? Dost acı söyler, çiftçi bizim aynamız. Maalesef Ziraat Mühendislerimiz gerçekten çok yetersiz. Bu yetersizlik ta fakülte yıllarında başlıyor. Bunun için köklü değişiklik şart!

Benim önerim:

 1. Ziraat Fakülteleri 6 Yıl olmalı Çünkü Ziraat mühendisi ziraatın bütün konularından haberdar ve bilgi sahibi olmalı. İlk üç yıl teorik olarak temel zirai bilgiler verilmeli, kalan üç yıl ise çiftliklerde, arazi üzerinde pratiğe dayalı göreceli ders verilmeli.
 2. 6. Yıldan sonra isteyen her öğrenciye 2 yıl süreyle istediği bir konu üzerinde uzmanlık yani mastır yapma imkanı verilmeli.
 3. 6 Yılı tamamlayan, Ziraat Mühendisi Unvanını alabilmeli. O zaman Ziraat Mühendisi köylere gitmiyor, masa başından kalkmıyor iddiası ortadan kalkar.

   İlçelerimizin hemen hemen bütününde ya bir veya iki, çok nadir olarak üç ziraat mühendis var. Şimdi bir ilçede Bitki Koruma Mezunu bulunmuyorsa, bir köydeki bitki hastalığına bakmak için Zootekni mezunu nasıl gidecek? gitse mahcup olacak. Veya aşı tekniklerini göstermek için Toprak bölümü mezunu arkadaş nasıl gider? veya Arı kovanındaki bir hastalığı belirlemek için kim gidecek? Ya her ilçede her bölüm mezunu olacak, konu kimi ilgilendiriyorsa kalkıp o gidecek yada mevcut ziraat mühendisi her konuya vakıf olacak. İkinci şık daha doğru çünkü bir Ziraat mühendisi hangi alanda nasıl bir işte çalışacağını bilmiyor. Hasbel kader önüne ne çıkarsa onda çalışmak zorunda kalıyor. O zamanda mahcup oluyor.

   Gecen hafta yakın bir akrabamın zootekniden mezun çocuğu İstanbul'da ilçe belediyelerinin birinde işe başlamış. İhalesi bir firmaya verilen bir peyzaj işinde, ağaç ve fidan değerleri ile ilgili keşif hazırlaması istenilmiş. Okulda hiç görmediği bir konu ile karşılaştığından Onunda telaştan eli ayağına dolaşmış. Oya, Erguvan, Manolya, Mimoza adlarını ilk defa duyuyor. Ne okulda duymuş, ne memleketi Bayburt da görmüş.

    4. Mevcut Ziraat Fakültesi sayısını azaltma veya çoğaltma yerine, fakülteler ortaklaşa ders vermeli. Örneğin ilk üç yılı teorik dersleri kazandıkları şehirlerde okuyan öğrenciler, pratik dersleri görmek için bitki desenine uygun şehirlere gitmeli. Mesela Fındık konusu için Ordu-Giresun'a,            çay için Rize'ye, pamuk için Adana'ya gidilmeli. Bu şekilde Her konuyu bilen bir Ziraat Mühendisi yetişir ki o zaman gerçek manada kendisine güvenen her konuya vakıf mühendis olur. Bugünkü sistemde değil her konuyu bilen, kendi bölümünün konularını bile bilmeyen bir mühendis yetişiyor. Süne ile Kımıl'ı ayırt edemeyen, İlaçlarda  LD50 ne demek onu dahi bilmeyen Bitki Koruma mezunlarına, kapitalizasyon faizi, objektif değer artışının ne olduğunu bilmeyen ekonomi mezunlarına şahit olmaktayız.

     Ülkemizde iş sahası en geniş alan ziraat mühendislerinin alanı değil mi? Buna rağmen Ziraat mühendisleri işsiz kalıyorsa bunun başlıca nedeni kendilerine güvenlerinin olamaması, yetersiz donanımlı olmaları. Okuduğu bölüm harici hiçbir zirai yayın takip etmemeleri. Her gün 5 YTL sigaraya veren Ziraat Fakültesi öğrencisi maalesef Ayda 3 YTL bir Tarım dergisine vermiyor. Artık her şeyi devletten bekleme dönemi bitti, her konuda donanımlı olmamız gerekiyor. Eğer Ziraat Fakülteleri 6 yıl olmaz ise ve öğrenciler kendini her alanda yetiştirmez ise şimdiden söylüyorum bu mesleğe hiç başlamasınlar.

   Şu an Ziraat Fakülteleri gülünç denecek puanlarla öğrenci toplamaya çalışmasına rağmen 2006 yılında kontenjanlarının ancak yüzde yirmisi kadar talep oldu. Yüzde yirmilik tercihler de, boş kalmaktansa bir fakülte okuyalım cinsinden tercihler. Peki, bu durum karşısında Hocalarımız ne yapıyor? Ne projeler üretiyor?

Bu soruma cevap olarak önceki araştırma makalemi detaylarıyla sizlerle paylaşmıştım. İşte size bir proje sunuyorum.

ZİRAAT FAKÜLTELERİ 6 YIL OLMALI!

 

 

Bu Bize ne mi kazandıracak

 1. Mesleğimizi dört dörtlük öğrenmiş olacağız.
 2. Kendimize güven, toplumda prestij sahibi olacağız.
 3. 6 Yıla çıkması ile her önüne gelen tercih etmez, bu işe gönül verenler gelir.
 4. Mesleğini en iyi öğrenmek ile özel hayat da tek başımıza veya ortaklaşa çok rahatlıkla tarımsal faaliyet de bulunma iş yapma imkânı doğar.

 

   Geçenlerde Bir Öğretim Üyesinin makalesini okudum. Yıllarca Hocalık yapıyor ama maalesef hala sorunun nereden kaynaklandığını doğru tespit edememiş. Üniversitelerin kontenjanlarını dolduramamasını bölümlerin sonradan tercih edilmesinin öğrencileri kararsızlığa düşürdüğünü, bu yüzden tercihin az olduğunu söylüyor.

Ben de diyorum ki: "-Sayın hocam mezun ettiğiniz öğrenciler mesleğini bilmiyor. Arpa ile Buğdayı ayırt edemiyor. Toplumda kötü bir imaj bırakıyor. Sistem toptan değiştirilmeli kısmen Tıp fakülteleri örnek alınmalı."

Sayın Hocalarımı ve yetkili konumda bulunan kişileri bu konu altında tartışmaya davet ediyorum.

Ziraat Mühendisi
Korkmaz MERT

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (21 gönderilen)

avatar
selsarac 02/05/2007 21:32:00
Sayın Korkmaz Bey, Zıraat fakültelerinin 6 yıla çıkarılması fikrinize katılmıyorum. Öünkü 4 yıl boyunca 1 ağaç bile gösterilmemiş bahçe bitkileri mezunu olarak ben, o fakülteyi 6 yıl da okusam 60 yıl da okusam yine 1 ağaç gösterilmeyecekti. Kendimi pratik konusunda şanslı görüyorum. Öünkü Zıraat meslek lisesi mezunu olarak bahçe bitkileri konusunda mesleki pratiğe sahibim. Öünkü lisede 4 yıl boyunca uygulamalı olarak derslerimizi görmüştük. ama fakültede hiç bir uygulama malesef yaptırılmamıştır. kısaca şunu belirteyim, pratik bilgi verilmeyen hiçbir okul mezunundan verim alınamaz. bu nedenle Z fakültelerinin 6 yıl yapılmasına gerek yok. 4 yılda bile birçok bilgi verilebilir. 4 yıla herşey sığar.Yeterki uygulamalı eğitim verilsin.
birde benim fikrim hayatta hiç kullanmayacağımız derslerin kaldırılması. boş bilgilerle, %1 ihtimalle lazım olur türünden bilgilerle kafamızın doldurulmaması.
Çok iyi Çok kötü
0
Uygunsuzları bildir
avatar
semihcelebi 03/05/2007 09:52:00
Sayın Korkmaz Bey ve Selsarac

Simdi sizler buyuklerim olarak diyorsunuz ki Z.fak 6 yıl olsun yukarda Selsarac beyin bahsettiği gibi bence okulun altı yıl olması değil okulun ögrencilere teknik bilgilerinin yanında bunları pratiğe aktarabilecek imkanlar saglanması diye dusunuyorum.ve ne kdar güzel söylemişssiniz örn fındığı konu alan bir dersi giresunda işlemek bu cok güzel bi fikir ama ülkemiz ziraat fak.daha ögrenciyi uygulama bahcelerine göturemeyen yada hiç uygulama alanı görmeyen ögrenciler sizce okulundan bi okadar uzak olan sehirdeki bahceleri nasıl görebilsin...ben son sınıf ögrenciyisim...surada bitirmeme 1.5 ay kaldı bazen önceki gördugum dersleri dusunuyorumda sadece muhendislik dalı okunuyor diye sırf kredi dolsun diye bize belki iş hayatımızda kullanmayacagımız dersler verdiler onların yerine sadece zirai eğitim verseler mezunların durumu biraz daha iyi olur diye dusunuyorum...saygılarımla...iyi günler..
Çok iyi Çok kötü
0
Uygunsuzları bildir
avatar
Uçkun Sait Uçan 04/05/2007 22:39:00
Efendim 6 değil 16 yıl da yapsanız değişmeeez!. Dünyadaki örneklere bakınız bu fakülteler her yerde 4 yıl ve Onlar bu süre sonunda arpayı buğdaydan ayırd edebilen mühendis nasıl yetiştiryorlarsa buyrun aynı yolu deneyiniz. Aksi takdirde Amerikayı yeniden keşfetmeye ne vaktimiz ne de olanağımız vardır.
Çok iyi Çok kötü
0
Uygunsuzları bildir
avatar
ealtincekic 05/05/2007 09:39:00
6 yıla çıkması bir şeyşeri değiştirmez...
canım ülkrmizin 7 coğrafi bölgesine 7 tane tarım üniversitesi açmanız yeter de artar bile...

hukuk fakültesi ile kıyaslamışımdır hep -sözüm meclisten dışarı- ve bence en kolay açılabilecek fakültedir. her ilde, ilçede laboratuvarları (adliyeler) vardır mesela ama tarlası, ahırı, ağılı, serası, hangarı, traktörü, amfisi ve hatta kantini olmayan ziraat fakülteleri ile doludur yurdumun dört bir yanı!

arazi toplulaştırma gibi bir proje ile toplulaştırılmalı ziraat ve hatta veteriner fakülteleri, TARIM ÖNİVERSİTESİ adı altında birleştirilmeli... 4 yıl ortak eğitimi müteakiben 5. yıl intörn olunmalı ve tıp doktoru adaylarının uzmanlaştıkları TUS gibi bir sınavla UZMAN unvanı almalı adaylar. çünkü tarım bir okyanustur ve altı yıl boyunca kıyıda dolaşsanız ne yazar fırtınalara hazır olmadıktan sonra...

saygılarımla,
erdinç altınçekiç
Çok iyi Çok kötü
0
Uygunsuzları bildir
avatar
vilusa 05/05/2007 20:30:00
Meslektaşlarım Korkmaz mert ile selahattin sarac'ın düşüncelerini birleştirsek nasıl olur? Kötü olacağı inancında değilim. Zirrat fakültelerinin en büyük eksiği uygulama eksiğidir. Tarım eğitiminin diğer öğrenim alanlarına göre en büyük handikapı üretim dönemleridir. Bir veteriner fakültesi öğrencisi aynı anda hem buzağıyı hem çiftleşme dönemindeki sığırı hemde gebe ineği aynı anda görme pratik yapma imkanına sahiptir. Ama ziraat fakültesi öğrencisinin bu şansı yoktur, elbette tarımsal üretim bölümlerini kastediyorum, terımın temeli de bu değilmidir. Benim önerim yıl sayısı üzerinde tartışmak yerine öğrenim dönemlerinin öğrenim takviminin tartışılmasıdır. Bu konuda model almak için başka ülkelere avrupa ülkelerine bakmak yeterli gelmeyecektir, malumunuz ülkemizin coğrafi özellikleri ve üretim desenleri. Selahattin Saraca katılmadığım bir nokta var, yanlış anlamadıysam eğer, tarım eğitimnde mühendislik formasyonundan uzaklaşılmasını da kabul edilir bulmuyorum. Saygılarımla Tuncer Kapan Ziraat Mühendisi
Çok iyi Çok kötü
0
Uygunsuzları bildir
avatar
ubeyd 06/05/2007 18:48:00
Değerli Meslektaşlarım
6 Yıla cıkması ve 3 yıl teorik 3 yılı pratige dayalı yani Tıp Fakültelerine benzer bir eğitim gerçekten çok şey değiştirir.Ama üzülerek söylüyorüm camia olarak çok duyarsısız .Öok ciddi bir mesele olmasına rağmen nedense görüşlerimizi yazmadan bile çekiniyoruz. Arif NihatAsyanın dediği gibi " Eğer içimizden birileri köprü olmaz ise daha
nehir kıyısnda çok bekleriz"
Meslemize çiddi olarak yaklaşacak fedakar ziraatci arıyorum.
Çok iyi Çok kötü
0
Uygunsuzları bildir
avatar
yusuf gümüÅ? 07/05/2007 09:00:00
arı hastalıklarınada siz bakın,bütün hayvanların hastalıklarına siz bakın,bakın,bakın........
Çok iyi Çok kötü
0
Uygunsuzları bildir
avatar
Hakan ULUKAN 08/05/2007 08:34:00
Sevgili Arkadaşlar,

Ziraat fakülteleri kuşkusuz 6 yıl olmalı, bu değerli görüşe ben de jaktılıyoru. Fakat, yıl ,çerisinde olanların üstüne de gelecek şekilde son iki yıldan ilki yurt içi (bakanlık kuruluşları, diğer yerler...) ve son olanı da yurt dışında staj şeklinde değerlendirilebilir... Kanımca daha da yararlı olur...


Saygılar, iyi çalışmalar.
Çok iyi Çok kötü
0
Uygunsuzları bildir
avatar
nureda 08/05/2007 08:40:00
iyi günler ben organik tarım öğrencisiyim bu sen son hani sizler kadar tecrübeli bilgi sahibi değilim ama bence sorun 4 yıllık olması değil sorun insanın kendisi özveriyle isteyerek bu işi yapmamaları ve bilgilerin hep teorik olarak verilip insanların okuldan sadece bilgiyle çıkıp hiç bi tecrübeleri olmaması
Çok iyi Çok kötü
0
Uygunsuzları bildir
avatar
rkasim 08/05/2007 16:11:00
Bence ziraat fakültelerinin altı yıla çıkarılması değil, mevcut ziraat fakültelerindeki eğitimin düzeltilmesi gerekli... Ben 93 yılında ziraat fakültesinden mezun oldum, benim öğrenciliğimde okutulan kitaplar hala ders kitabı olarak kullanılabiliyorsa, yeni kitaplar, yeni yaklaşımlar üretilemiyorsa, üniversitelerdeki öğretim üyeleri yurt dışı yayın yapmak zorunda bırakılıp, ülkemizin şu andaki durumundan uzak yaşatılıyorlarsa ziraat fakültelerinin eğitim süresinin uzatılması ne fayda sağlar ki....

Diyelim ki bu eğitim şeklini düzelttik, sınav sistemini ve öğrencilerin istemeden geldikleri bir bölümde öğretilen bilgileri algılayamamalarını nasıl değiştirebilirizki...

Birde belediyede çalışan zootekni mezunu arkadaşımızın, neden peyzaj işinde çalıştırılmak istendiğini ben anlamadım... çünkü belediyelerin park ve bahçe müdürlüğü, park-bahçe düzenleme işlerine bakıyor... bu da peyzajcıların işi diye biliyorum... bence o arkadaşımızın peyzaj konusunu da bilmesi gerekmiyor, çünkü ülkemizde peyzaj mimarlığı diye bir bölüm var, bu bölüm mezunları genelde çizim yaptığı için yetişticilik işi de ziraat mühendislerine bırakılıyor. ama ziraat fakültelerinde park-bahçe düzenlemesi ve bu amaçla kullanılan bitkiler hakkında bilgi verilmiyor....


Çok iyi Çok kötü
0
Uygunsuzları bildir
1 2 3 next toplam: 21 | gösteriliyor: 1 - 10

Yorum gönder

 • Kalın
 • Italik
 • Altı çizili
 • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
 • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
 • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır