Anasayfa | KÖŞE YAZILARI | Zıraat Mühendisi Selami SARAÇ | Singapurdan bir peyzaj tasarım harikası "SUPERTREES"

Singapurdan bir peyzaj tasarım harikası "SUPERTREES"

Bu konu tarihinde yayınlandı  6247 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
Singapurdan bir peyzaj tasarım harikası "SUPERTREES"

Singapur sahilinde yer alan ve "Gardens by the Bay" olarak bilinen üç büyük açık hava parkı, 29 haziran 2012 de 250 dekarlık büyük bir alanda açıldı. İşte bu süper peyzaj planlama harikasını sizlerle paylaşmak istiyorum. Fotoğrafta görülen ağaç şeklindeki yapılar parkın simgesi olan Supertree (Süper ağaç) adı verilen, ağaç şeklindeki ışık ve ses sistemi. Çelik konstrüksüyondan imal edilmiş ve birçok peyzaj bitkisiyle donatılarak sanki canlı bir dev ağaç haline getirilmiş. Dünyada başka bir yerde uygulaması olmayan 25 ila 50 metre gibi 7 katlı bir bina boyundaki bu benzersiz tasarlanmış dikey bahçeler, gündüz olduğu kadar geceleri de ışık ve ses efektleriyle size büyük bir heyecan verici görüntüsü ile karşınızda.

Şimdiden içinde yer aldığı parkla birlikte Singapur'un yeni simgesi olmaya aday 18 adet dev Supertree yapılarında, üzerinde 200'den fazla türden 162.900 bitki barınmaktadır. Daha çok Singapur iklimine uygun bitkilerin kullanıldığı bu yapılarda Bromeliadlar, orkideler, eğrelti otları ve tropikal çiçekli sarılıcı ve tırmanıcı bitkiler yer alarak Supertrees'i yani süper ağaçları oluşturmaktadırlar.

Bu devasa yapılar çevreci bir tasarımla oluşturulmuş. Öyle ki; yağmur suyunu depolayıp sulamada kullanılıyor, güneş enerjisini depolayıp enerji üreterek aydınlatmada ve diğer ihtiyaçlarda kullanılıyor, canlı bitkilerle adeta bir ekosistem kurulmuş.

Oversea-Chinese Banking Corporation tarafından finanse edilmiş olan bu yapıların diğer sponsorları OCBC Skyway ve OCBC Garden Rhapsody . 

Geceleyin Super Ağaçları, gökyüzünde parlayan ışık gösterileriyle ve göz kamaştırıcı güzelliğiyle izleyebilirsiniz. Parklar ve süper ağaçlar özellikle turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Çevresinde büyük bir gölün ve temalı parkların yer aldığı bu peyzaj harikası yere gitmek ve görmek nasip olursa hatıralarımı yine buradan paylaşmak isterim. 

Aşağıya CNN sitesinden aldığım vidoyu sizlerle paylaşıyorum. Bu konu ilginizi çektiyse youtube sitesinde birçok video var, tavsiye ederim.

Bu muhteşem yapının ingilterede yapılan büyük bir peyzaj proje yarışmasından sonra hayata geçtiği bilgisini de eklemek istiyorum. Ülkemizin değerli peyzajcılarına yeni ufuklar açması dileklerimle..

Selami SARAÇ

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır