Fındık alım fiyatları açıklandı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "2017 sezonu fındık için de üreticilerimizin mağdur olmaması ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanması için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı
...

Ayçiçeğinde büyük beklenti! Son 50 yılın...

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu yıl çiftçilerin buğday ve ayçiçeği verimlerindeki artış nedeniyle yüzlerinin güldüğünü söyledi. Trakya'nın Türkiye'de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini karşıladığını
...
Anasayfa | KÖŞE YAZILARI | Zıraat Y. Mühendisi Fahrettin Yılmaz | Ekolojik Üretim ve Zeytinburnu Örneği

Ekolojik Üretim ve Zeytinburnu Örneği

Bu konu tarihinde yayınlandı  7141 defa okundu  ve  1 adet farklı yorum eklendi.
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

Canlıların biyolojik bedenleri, tabiattaki organik ve inorganik yapı elemanlarından müteşekkildir. Demir, Bakır, Kalsiyum, Magnezyum, daha bildiğimiz bilmediğimiz niceleri…Yani, biz doğayız; doğa biz…

 

Bundan olsa gerek ki insanın, hayvanın, kuşun; yumurtanın, etin, sütün; portakal, elma, çileğin evin vb.  doğal olanını daha çok severiz.

Son yıllarda başta İstanbul ili olmak üzere büyük kentlerimizin 100-150 km ötelerinde etrafı çevrilmiş 5-10 dönümlük arazi içinde villa, konak … tarzında meskenler görmekteyiz. Şayet bu binalardan birine girecek olursak; birer ikişer  hayvan türlerine, bostanlara ve meyva bahçelerine rastlarız. 

Yüksek gelirli vatandaşlar bu çiftliği ve çiftlik evini kurarlar, ancak burada haftanın birkaç saatini geçirebilirler. Çiftlikten ve çiftlik evinden asıl faydayı orada daimi yaşayan çiftçi ailesi görür.

Bunun sebebi; işin, okulunun, hastanenin, postanenin, bankanın,borsanın vb.sosyal donatıların  kentte olmasıdır.

 

 Şimdi özlemi ile yaşanan doğal çevreyi kente getirebilir miyiz diye düşünelim.! Neden Olmasın ki ?

 

Hazırlanan JICA ve IDMP (İstanbul Deprem Mastır Plannda Muhtemel İstanbul depremi öncesi alınması gereken tedbirler kısmında Zeytinburnu ilçesinin sağlam olmayan, en çok risk altındaki bazı mahallelerinin tamamen yıkılması öngörülmektedir. Açılan bu arazinin bir kısmına ( yaklaşık 200-250 dönüm) 3- 5 dönümlük küçük ölçekte kent çiftçiliği  yapılabilecek çiftlik evleri yapılırsa  bu bölgenin iş adamları tarafından değerlendirileceğini düşünüyoruz.  

 

Bir çiftlik evi için ayrılan 3-5 dönümlük  arazi parçasının işlevsel dağılımı: Hayvansal üretim sahası + Tarım yapıları + Su toplama havzası 1/5 oranında ; Bitkisel üretim alanı 2/5 oranında ; Konut+bahçe+ havuz+ garaj+kameriye 2/5 oranında düşünülmesi uygun olmakla birlikte bu oranlar kişinin tercihine değişir.

 

Tarım yapıları ve çiftlik evinin çatılarında yağışlardan elde edilecek beyaz suyun biriktirme havuzuna tahliyesini sağlayacak borular bulunacak, havuzda biriken dinlenmiş yağmur suyu ile daha   verimli ve kaliteli bitkisel ürünler yetiştirilebilecektir.

 

Bölgenin iklimine uygun olarak (Karadeniz iklimi+ Akdeniz iklimi = Marmara = geçiş İklimi ) bildiğimiz, tükettiğimiz meyvelerden 20  türünü yaklaşık 2,5 m taç yapacak şekilde  yetiştirilebilecek, türüne göre değişmekle birlikte, 2,5 m taç yapabilen bir ağaç dan yaklaşık 20-40 KG ürün alınabilecektir.

 

İstenirse sebze üretimi meyve ağaçlarının altında yapılıp, 2 dönümün tamamına 40 adet meyve dikilip ürün satışı gerçekleştirilir.

 

Çiftlikte beslenen hayvanların dışkısından basit bir düzenek kurularak telde edilecek biyogaz, konutta veya bahçedeki serada değerlendirilebilecektir.

 

Bahçede uygun bir köşeye konabilecek komposto sandıkları ile gerek konuttan gerekse bahçeden çıkacak organik artıklardan komposto elde edilebilecektir. Bu komposto ile avlu toprağının besin değeri artıp strüktürü düzelecektir..

 

Çiftlik Evleri Sitesi, bölgede görsel güzellik sağlayıp havanın temizlenmesini ve çevrenin güzelleşmesini sağlayacaktır.Görsel güzelliğin yanında  bölgenin ağır  boğucu ve sıkıcı yapısı sanayiinin başka bölgelere saçılmasıyla biraz azalacaktır.

•Olası deprem sonrası, bu alanlar  depremzedeler için kolaylık sağlayacaktır.

•Yerel Yönetim, bu alanları çiftlik evi olarak değerlendirdiğinde elde edeceği muazzam gelirle insanlara ucuz, sağlıklı, dayanıklı konutlar sunabilecektir.

 

Sonuç olarak, Zeytinburnu İlçesinde yapılacak bu girişim, elbette diğer bölgelere iyi bir referans olacaktır. Kentin bir bölümünün canlı yeşil doku ile kaplı olmasi bir çok hayvan türünü oraya çekecektir. Yine kentin kirli havasını temizleyecek , bu da insanların psikolojik ve diğer yönlerden daha sağlıklı olmalarını sağlayacaktır. Olası bir depremde, çiftlik sitesi bölgede fonksiyonel olabilecektir. Yerel yönetim idaresi bu çalışma ile kentsel dönüşüm için ciddi bir gelir elde edebilecektir.

 

 

Ziraat Müh. Fahrettin YILMAZ

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (1 gönderilen)

avatar
gardenerr 11/04/2007 22:24:00
emeğine sağlık kardeşim...istanbulda bu dediğin tarzda çiftlik evleri kurulması göze ve kulağa hoş gelmekle birlikte gerçekte uygulanabilirliliği yoktur.Devasa bir metropolde kıt olan arsaların bu şekilde bir kaç zengine peşkeş çekilmesinin doğru olacağını sanmıyorum.Depreme çözüm olacağınıda sanmıyorum.Sağlam yapılmamış tek katlı evlerde insan öldürür.Büyük metrepoller de artık gökdelenlere ağırlık verilmelidir,ancak gelişmiş ülkelerde olduğu gibi tüm kurallar ve teknikler kullanılarak yapılmalıdır.saygılarımla....
toplam: 1 | gösteriliyor: 1 - 1

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır