Hükümetten küçük ölçekli balıkçılara destek

Geleneksel kıyı balıkçılığının kayıt altına alınması ve desteklenmesi amacıyla küçük boylardaki ruhsatlı balıkçı tekne sahiplerine 500 ila 1000 lira arasında destekleme ödemesi yapılmasını sağlayacak düzenleme
...

Rusya’ya domates ihracatında flaş gelişme

Rus Tarım Bakanlığı, domateste yasağın kaldırılması için altyapı hazırlıkları ve çalışmalarını tamamladı. Antalya’da bir otelde gerçekleştirilen, Türkiye-Rusya Tarım Yürütme Komitesi 1. Dönem Toplantısı tamamlandı. İki gündür
...
Anasayfa | KÖŞE YAZILARI | Zıraat Yük. Müh.Engin KONTAŞ | Zirai İlaçların Arılara Zarar Vermemesi İçin Tedbirler

Zirai İlaçların Arılara Zarar Vermemesi İçin Tedbirler

Bu konu tarihinde yayınlandı  9743 defa okundu  ve  5 adet farklı yorum eklendi.
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
ariTarımsal üretimde başarı için hastalık ve zararlılara karşı zirai mücadele yapılmaktadır. Mücadelede kullanılan ilaçlar, önemli bir gelir kaynağımızı oluşturan bal arılarına karşı zehir etkisi yapmaktadır. Kullanılan ilaçların sulu ve toz formülasyonları piyasada satılmaktadır.

Örneğin; Fındık hastalık ve zararlıları ile mücadelede kullanılan toz ilaçlar kullanıldığı alanda kalmayıp, havada küçük zerreler halinde rüzgar vasıtasıyla saha dışına yayılarak çiçekli bitkilere bulaşması sonucunda bal arılarına zehir etkisi yaparak arı zehirlenmelerine sebep olmaktadır. Bu açıdan sıvı formülasyonlu ilaçların kullanımı daha uygundur.

Bu nedenle; arıların zirai mücadele ilaçlarından zarar görmelerini asgari düzeyde tutmak için arıcılık yönetmeliğinin 14,15,16,17. maddelerinde belirtilen zirai mücadele tedbirlerine uyulması için:
1- Mevcut imkanlar ölçüsünde arı kovanlarını ilaçlama yapılan alanlardan uzak yerlerde bulunmasına özen gösterilmelidir. Bu uzaklığın en az 6 km olmasına dikkat edilmelidir.
2- Zirai mücadele yapılacak yerlerdeki ve çevresindeki arıcılara mücadele yapacak kuruluş ve şahıslar tarafından 7 gün önceden haber verilmelidir. Ayrıca arıcılar Bakanlık İl/İlçe Müdürlüklerinden bulundukları yöredeki mücadele programları hakkında bilgi almalıdır.
3- İlaçlamadan belirli bir süre önce, ilaçlama programına alınan bölgenin genişliği, kullanılacak ilacın cinsi, atılma zamanı, etki süresi ile bal arılarına olan etkisi kitle iletişim araçları ile arıcılara duyurulmalıdır.
4- Zirai mücadelede bal arılarını korumak için öncelikle sıvı veya granül ilaçlar kullanılmalıdır.
5- İlaçlamaların kültür bitkilerinin çiçek açtığı dönemden önce veya sonra yapılmasına özen gösterilmeli ve çiçek açma döneminde ilaçlama yapılmamalıdır. Eğer bu devrede ilaç atma zorunluluğu varsa kısa sürede parçalanabilen ve arılara en az düzeyde etkili olan ilaçlar seçilerek, arıların aktif olmadığı zamanlarda uygulanmalıdır.
6- İlaçlanan meyve ağaçları altında veya tarla kenarında bulunan çiçekli yabacıotlar arı zayiatını önlemek için ilaçlamadan önce imha edilmelidir.
7- Gerek havadan gerekse yer aletleri ile yapılan ilaçlamada ilaçlanan sahanın dışına ilaç bulaştırılmamalıdır. İlaç buharlarının sürüklenmemesi için rüzgarsız havada ilaçlama yapılamalıdır.
8- İlaçlamalar sırasında arıların su içtiği kaynaklara ilaç bulaştırılmamalıdır. Ayrıca boşalan ilaç ambalajları ya yakılmalı yada derin bir çukura gömülmelidir.
9- İlaçlamalar akşam üzeri veya sabahları erkenden arıların uçuş yapmadıkları, faal olmadıkları zamanlarda uygulanmalıdır. Çiçek tozları ile birlikte kovana taşınması, arı ve larvalarını öldürmesi mümkün olan toz ilaç formülasyonları yerine, sıvı veya granül ilaçlar, hatta çevreye en az düzeyde zarar veren kuru akışkan formülasyonlu ilaçlar tercih edilmelidir.
10- Bütün ilaçlar, arılara aynı oranda zarar vermediği için arılara daha az zarar veren fakat hastalık ve zararlıya karşı etkili olan ve önerilen ilaçların kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (5 gönderilen)

avatar
farmec 19/05/2007 13:35:00
sağol kardeş güzel faydalı bilğiler
Çok iyi Çok kötü
0
Uygunsuzları bildir
avatar
ıbrahım varol 21/05/2007 17:08:00
verdiğiniz bilgi için teşekkürler.sizden ricam bu tür ilaçların,çiftçiye satış öncesi uyarılması ve bilgilendirilmesi için birşeyler yapalım.sayın ziraat mühendisleri lütfen biz arıcıları ve tüketicileri düşünerek ilaç tavsiye etsinler...herkese saygılar
Çok iyi Çok kötü
0
Uygunsuzları bildir
avatar
Esma 27/05/2007 07:21:00
Nasıl göndereceğim
Çok iyi Çok kötü
0
Uygunsuzları bildir
avatar
teknis67 29/05/2007 23:46:00
Toz ilaçlar tavsiye dışıdır...
Çok iyi Çok kötü
0
Uygunsuzları bildir
avatar
Ali 02/06/2015 12:47:05
Mrh meyvelere ilaç atacagım yeşil böcek icin ama arılara zara vericek diye atamıyom arilara zarar vermryen ilaçlar varmıdır
Çok iyi Çok kötü
0
Uygunsuzları bildir
toplam: 5 | gösteriliyor: 1 - 5

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır