Fındık alım fiyatları açıklandı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "2017 sezonu fındık için de üreticilerimizin mağdur olmaması ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanması için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı
...

Ayçiçeğinde büyük beklenti! Son 50 yılın...

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu yıl çiftçilerin buğday ve ayçiçeği verimlerindeki artış nedeniyle yüzlerinin güldüğünü söyledi. Trakya'nın Türkiye'de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini karşıladığını
...
Anasayfa | KÜTÜPHANE | BUDAMA | Bahceniz kışa hazır mı ? Bahcenizi kışa hazırlayın

Bahceniz kışa hazır mı ? Bahcenizi kışa hazırlayın

Bu konu tarihinde yayınlandı  6297 defa okundu  ve  1 adet farklı yorum eklendi.
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
almanya_076Sonbahar aylarında havaların soğuması ile birlikte bahçenizde kış hazırlıklarına başlamanızı öneririz. Bakımlı, renkli ve keyif veren bir bahçeye sahip olmak için her mevsim başlangıcında biraz emek vermek gerekir. Özellikle havaların soğumaya, yaprakların dökülmeye başladığı sonbahar günlerinde bahçenizde uygulamanız gereken bakım işlemlerini sizin için özetledik.
     
BUDAMA: Fazla dallanan ağaçların ve çalıların budanması ile işe başlayabilirsiniz. Budama işlemi için en uygun mevsimler ilkbahar ve sonbahardır. Çoğaltmak istediğiniz bitkilerden çelik almanız için de ideal zamanlar sonbahar aylarıdır.

Çelik alma ve budama işleri kış mevsimine sarkmamalıdır, bitkinin kesilen bölgesi soğuk havaya maruz kalırsa zarar görür. Sonbaharı geçirmeden budama işlemlerini tamamlamanızı öneririz.


ÇİM BAKIMI: Sonbaharda çimlere “üre” (çim gübresi) verilmelidir. Yağmurlar başlamadan önce üre çimlerin üzerine serpilir; yağan yağmurlarla eriyerek toprağa karışır, çimlere etki eder. Üre azot içerir. Azot, çimlerin yeşermesini, homojen ve cazip bir renk almasını sağlar.

ac_manzara_resimleri_04

 (resim-www.sitem.gen.tr)

YENİ BİTKİ DİKİMİ: Sonbahar ayları fidan ekimi için çok uygundur. Bahçenizde yer almasını istediğiniz herhangi bir ağaç varsa ekim için bu ayları tercih etmelisiniz.

KIŞLIK ÇİÇEK DİKİMİ : Ayrıca, havaların soğumaya başlaması ile mevsimlik yaz çiçeklerinin ömrü dolar. Yerlerinin boş kalmaması ve bahçenizin yazın olduğu gibi renkli ve neşeli olması için bu fideleri kış fideleri ile değiştirebilirsiniz.

22-23.04.2006_81 Örneğin, bütün yaz bahçenize renk katan, ancak sonbaharda solmaya başlayan petunya, camgüzeli, begonya, ateş çiçeği, kadife ve ipek çiçeği gibi bitkilerin yerine tüm kış çiçek açacak olan çuha, hercai menekşe ve bellis gibi fideleri ekmenizi öneririz. Bu fideler Ekim – Kasım aylarında ekilebilir. Bu aylarda ekerseniz yerlerine alışır, çabuk gelişir ve kış boyu çiçekli kalırlar.Ayrıca lale , sümbül gibi soğanlı türlerde son yıllarda yaygın şekilde dikilmektedir. Kaynak: Mine Flora
İbrahim DEDEOĞLU-Orman Yüksek Mühendisi

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (1 gönderilen)

avatar
ankara bebesi 24/03/2009 19:19:00
ya bana budama hakkında bilgi verirmisiniz
toplam: 1 | gösteriliyor: 1 - 1

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır