Hükümetten küçük ölçekli balıkçılara destek

Geleneksel kıyı balıkçılığının kayıt altına alınması ve desteklenmesi amacıyla küçük boylardaki ruhsatlı balıkçı tekne sahiplerine 500 ila 1000 lira arasında destekleme ödemesi yapılmasını sağlayacak düzenleme
...

Rusya’ya domates ihracatında flaş gelişme

Rus Tarım Bakanlığı, domateste yasağın kaldırılması için altyapı hazırlıkları ve çalışmalarını tamamladı. Antalya’da bir otelde gerçekleştirilen, Türkiye-Rusya Tarım Yürütme Komitesi 1. Dönem Toplantısı tamamlandı. İki gündür
...
Anasayfa | KÜTÜPHANE | BUDAMA | AĞAÇLARDA KANAMA(Öz suyu akışı)

AĞAÇLARDA KANAMA(Öz suyu akışı)

Bu konu tarihinde yayınlandı  4679 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
 

fenerbahe_tesisi_048Ağaçların kesilen dal ve gövdelerinde yaralanma sonucu iletim boruları açılır,yaralanır kesit yüzeyinde kuvvetli bir sıvı akışı olur. Bu olaya "Kanama" veya "Öz suyu akışı" denir. Kanama sıvısı saf su olmayıp organik maddeler ,şeker ,amino asitler , vitamin ve enzimler içerir.Kanama çogunlukla ilkbaharda olur. Kanama ile dışarı çıkan sıvı miktarı önemli miktarlara ulaşabilir.İlk baharda budanan bir asmada günde 1lt. ,Huş'larda günde 5lt., Palmiyelerde 10-15 lt.'ye varan sıvı madde akar.

 Öz suyu akışı erken ilkbaharda ,soguk gecelerde ,ılık gündüzlerin muntazaman ve sık fasıllarla  değiştiği yerlerde olur. Yapılan araştırmalarda bir sezon içersinde birtek şeker akçaağacı 25-75 lt.özsuyu verir ve bu suyun şeker muhtevası %0.5 -10 ,0 arasındadır.Yaz aylarında yaralardan sızan sıvıda (kanamada)organik madde bulunmaz. Buna mukabil çok sayıda mineral ve  tuzları taşır....... 

 

KANAMA İLE İLİŞKİLİ OLARAK BAZI YOL  AĞAÇLARINDA BUDAMA MEVSİMİ

1. ACER AĞAÇLAR

                Yaz ortasında veya sonbahar başında yapılmalıdır. Alacalı yapraklı Acer negundo hiçbir zaman sert budanmamalıdır. Aksi taktirde budamadan sonra teşekkül edecek sürgünlerin yaprakları yeşile dönüşür.

2. PLATANUS - ÇINARLAR

                Olgun ve yaşlı ağaçlar pek az bir budama isteğindedir  Ancak kurumuş (ölü ) hastalıklı ve  hasar görmüş  sürgün ve dallar uzaklaştırılmalıdır. Genç ağaçlarda ise kuvvetli ve düzgün ve düzgün bir gövde elde etmek için  yan dallar ve sürgünler yaz sonunda budanmalıdır.

3 .POPOLUS- KAVAKLAR

                Tepe ve kök budamaları her ikisi birden kuvvetli kütük sürgünlerinin çoğalmasına neden olur. Bu sürgünlerin derhal uzaklaştırılması gerekir. Kavaklar yaz veya sonbaharda budanmalıdır.

4.ROBİNA YALANCI AKASYALAR

                Yalancı Akasyalarda kanama en kuvvetli şekilde bir şekilde ilkbaharda teşekkül ettiğinden budamanın mutlak bir suretle yaz sonu veya sonbaharda yapılmasında özen gösterilmelidir. Olgun ve yaşlı ağaçlarda kurumuş hastalıklı ve hasara uğramış dalların uzaklaştırılması dışında budamadan kaçınılmalıdır.

5..SALIX SÖĞÜTLER

Söğütlerde budama zamanı  "ağaç" veya "Çalı" olmasına göre farklıdır. Ağaç söğütler yaz veya sonbahar aylarında budama yapılması,.Çalı tipindeki söğütlerde ise çiçeklerini açtıktan ve döktükten hemen sonra, ilk bahar sonunda budanmalıdır . 

6..BETULA HUŞLAR

                Huşlar  ihtiyaç olmadıkça hiçbir şekilde budanmamalıdır. Çünkü budama bu ağaçlarda kolaylıkla çürümeyi hızlandırır.Budama yaz ve son bahar düşünülmelidir.

7. GLEDİTSİA - DİKENLİ

                İlk bahar budaması yapılırsa yara yüzeylerinde tehlikeli boyutlarda kanama olur. Bun edenle gerekli görülüyorsa budamalar yaz sonuna doğru yapılmalıdır.

8..MAGNOLIA- MANOLYALAR

                Yaraların kapanması açısından Manolyaların  yaz başında budanmaları  uygun olacaktır. Büyük yaralardan kaçınılmalıdır. Yaraların kapanması yavaş olur.

9.JUGLANS-CEVİZLER

                Genellikle cevizler yaz ve sonbahar aylarında budanırlar. Çünkü ilk bahar da çok kuvvetli bir kanama olur. Olgun ve yaşlı ağaçlara fazla dokunulmamalıdır. Ancak kurumuş dallar uzaklaştırılır. Su sürgünleri ve kök sürgünleri kışın aralıklarla temizlenmelidir.

10.TILIA - IHLAMURLAR

Boylu simetrik tepeye sahip, hızlı büyüyen ağaçlardır. Gerekli olmadıkça budanmamalıdır. Budanacaksa kış aylarında yapılmalıdır.

11..UMUS - KARAAĞAÇLAR

                Tüm karaağaçlar kış sonlarına doğru veya erken ilk bahar içerisinde budanırlar.

12.MORUS-DUTLAR

                Çok hızlı büyüyen ağaçlar olduklarından, budama erken başlanmalı sık aralıklarla genç ağaca istenilen şekil verilmelidir. Tüm dutlar kış aylarında budanmalıdır.

13. FRAXINUS-DİŞBUDAKLAR

Gençlikte ilk baharda sık sık budanarak ana sürgün ana sürgün (tepe) ve kuvvetli yan dallar (tepe iskeleti) ortaya çıkarılmalıdır.

14. LIQUODAMBAR-SIĞLA AĞAÇLARI

                Sığla ağaçların da budama  kış aylarında yapılır.

İbrahim DEDEOĞLU

Orman Mühendisi Yüksek Çevre Tasarımcısı

 

Kaynak:ATAY,İ.-AYTUĞ,B.-SELİK,M.-ÜRGENÇ,S.YALTIRIK,F.1990: "Şehir içi ağaçların teknige uygun bakımı ve budanması" Seminer notu,1990

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır