Fındık alım fiyatları açıklandı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "2017 sezonu fındık için de üreticilerimizin mağdur olmaması ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanması için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı
...

Ayçiçeğinde büyük beklenti! Son 50 yılın...

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu yıl çiftçilerin buğday ve ayçiçeği verimlerindeki artış nedeniyle yüzlerinin güldüğünü söyledi. Trakya'nın Türkiye'de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini karşıladığını
...
Anasayfa | KÜTÜPHANE | ÇEVRE | Kayak merkezlerinin bayramı yaklaşıyor

Kayak merkezlerinin bayramı yaklaşıyor

Bu konu tarihinde yayınlandı  2832 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

kayakSERKAN KARA

Kurban Bayramı'nda tatile çıkmayı dünüşüyorsanız size bir tavsiyemiz var. Dağların beyaza büründüğü şu günlerde tatilinizi kayak merkezlerinde geçirebilirsiniz.

Kurban Bayramı yaklaştı. İnsanların aileleriyle, eş ve dostlarıyla geçirdikleri bayram, tabii ki en güzeli. Ancak bayram tatilinin, iş temposunun verdiği yorgunluktan sizi bir nebze de olsa da kurtarmasını istiyorsanız ve henüz tatilinizi nasıl değerlendireceğinizi kararlaştırmadıysanız size bir önerimiz var. Yurdun dört bir yanındaki kayak merkezlerinin tam anlamıyla faaliyete geçtiği şu günlerde tatilinizi, son yılların yükselen trendi kayakla değerlendirebilirsiniz.

Antalya/Saklıkent

Antalya'ya 50 kilometre uzaklıkta bulunan Beydağları üzerindeki Saklıkent Kayak Merkezi, sezonun en kısa sürdüğü kayak merkezlerinden biri. Akdeniz'e olan yakınlığı dolayısıyla kar miktarının az olması Saklıkent'i günübirlik tatilcilerin tercihi yapıyor. Buranın ‘televole' programlarına da konu olan en önemli özelliği; mart ayında sabahleyin kayak yapanların öğleden sonra Konyaaltı plajında denize girebilmesi. 12 Aralık 2007 itibarıyla kar yağışının görülmediği kayak merkezindeki oteller, bayramda açık.

Bolu/Kartalkaya

Uludağ'dan sonraki en gözde kayak merkezimiz olan Kartalkaya'nın Bolu'ya uzaklığı 54 km. iken Ankara'ya 180, İstanbul'aysa 260 km. Köroğlu Dağları'nın üzerinde bulunan tesislerdeki her biri farklı zorluk derecesine sahip 12 pistin uzunluğu 20 km. civarında... Üç otelin konaklama imkânı sağladığı Kartalkaya'da 12 Aralık 2007 itibarıyla kar kalınlığı 60 cm. 4 günlük bayram tatili için çift kişilik odalardaki kişi başı fiyatlar 1.200 YTL'den başlıyor.

Bursa/Uludağ

Bursa'ya uzaklığı otuz beş kilometre olan Uludağ, kış turizminin en popüler yeri. 1961'den beri milli park statüsünde bulunan Uludağ, 2 bin 543 metre yüksekliğe sahip. İki bölge olarak kurulan kayak merkezleri bin 750 metreden başlıyor. Birinci bölgede ilk kurulan kayak merkezleri yer alırken ikinci bölgede; Word of Wonders, Montebaia ve Magic Life gibi yeni işletmeler bulunuyor. Uludağ'daki kar kalınlığı 12 Aralık 2007 itibarıyla 95 cm. olarak ölçüldü. 4 günlük bayram tatili için otellerdeki çift kişilik odaların fiyatları, 1 ila 2 bin YTL arasında değişiyor.

Erzurum/Palandöken

Palandöken, çevresindeki ile en yakın olan kayak merkezlerinden biri... Erzurum'a uzaklığı sadece 5 km; havaalanına ise 15 km... 3 bin 185 metre yüksekliğe sahip dağın Avrupa'nın en iyi doğal kayak pistine sahip olduğu söyleniyor. Ayrıca Palandöken pistleri dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer alıyor. 30 pistin bulunduğu komplekste toplam uzunluk 28 km... 12 Aralık 2007 itibarıyla 55 cm. ölçülen kar kalınlığı, kayak yapmaya elverişli. Otellerin tamamına yakınının dolduğu kayak merkezinde çift kişilik odalardaki 3 gece 4 günlük paketler 700 YTL'den başlıyor.

Isparta/Davraz

Antalya'ya 100, Isparta'ya 26 km. uzaklıkta bulunan Davraz Kayak Merkezi'nin zirvesi 2 bin 637 metre. Kayakçıların telesiyej eşliğinde 2 bin 350 metreye kadar çıkabildiği merkezde, biri özel diğeri il özel idaresince işletilen iki konaklama tesisi bulunuyor. Kar kalınlığının 12 Aralık 2007 itibarıyla 30 cm. olarak ölçüldüğü kayak merkezindeki otelde 4 gece 5 günlük program, kişi başı 2 bin 396 YTL.

İzmir/Bozdağ

Şehre mesafesi 110 kilometre olduğu için özellikle İzmirlilerin tercih ettiği bir yer olan Bozdağ Kayak Merkezi'nde pistler, 2 bin 150 metreye kadar çıkıyor. 60 yatak kapasiteli Bozdağ Kayak Merkezi Oteli tatilinizi geçirebileceğiniz tek yer. Bu merkezde 12 Aralık 2007 itibarıyla kar görülmezken bayramda açık olup olmayacağı tam netleşmiş değil.

İzmit/Kartepe

İstanbul'a en yakın ve en yeni kayak merkezi olma özelliğini taşıyan Kartepe, Sapanca Gölü'nün muhteşem manzarasına sahip. Bitki örtüsü ve yaşayan canlı çeşitliliğiyle benzerlerine fark atan Kartepe'nin tek oteli The Green Park Resort. 250 oda ve 50 adet apart'a sahip otelin kayak kompleksi üç buçuk milyon metrekarelik bir alana yayılıyor. 4 günlük bayram tatili için çift kişilik bir odanın fiyatıysa bin 440 YTL. Bayram tatili süresince tamamen dolu olan otelin kayak merkezlerini günübirlik kullanabilirsiniz. Kartepe'deki kar kalınlığı 12 Aralık 2007 itibarıyla 5 cm. olarak ölçüldü.

Kars/Sarıkamış

Kars'a 55 kilometre uzaklıktaki Sarıkamış'ta rakım 2 bin 634 metre. Toplam 12 kilometrelik beş piste sahip Cıbıltepe, kayakseverlerin gözdesi. Kayak merkezinde konaklama imkânı sağlayan iki otel, aylar öncesinden yüzde 100 doluluğa ulaşmış. Bayramda illa ki gideceğim diyorsanız, günübirlik gidip kayak yapabilirsiniz. Kayak merkezindeki kar kalınlığı 12 Aralık 2007 itibarıyla 125 cm.

Kastamonu/Ilgaz

Kastamonu'ya 40 km. uzaklıkta bulunan Ilgaz Kayak Merkezi, Uludağ gibi milli park içinde yer alıyor. Yüksekliği 2 bin 850 metreyi bulan dağda, kayak pistleri 2 bin metreye kadar çıkıyor. Kar kalınlığının 12 Aralık 2007'de 75 cm. olarak ölçüldüğü dağ, kayak yapmaya elverişli. Ilgaz'daki otellerin 4 günlük tatil maliyeti bin 40 YTL'den başlıyor.

Kayseri/Erciyes

Türkiye'nin ilk kayak tesislerini barındıran ve neredeyse beş ay kayak yapılabilen Erciyes, Kayseri'ye 25 km. uzaklıkta. 2 bin 200 metreden başlayan pistler, 3 bin 100 metreye kadar çıkıyor. 12 Aralık 2007 itibarıyla 42 cm. olarak ölçülen kar kalınlığı, 2 bin 500 metreden yüksek kesimlerde kayak yapılabilmesine imkân sağlıyor.

zaman cumartesi

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır