Fındık alım fiyatları açıklandı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "2017 sezonu fındık için de üreticilerimizin mağdur olmaması ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanması için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı
...

Ayçiçeğinde büyük beklenti! Son 50 yılın...

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu yıl çiftçilerin buğday ve ayçiçeği verimlerindeki artış nedeniyle yüzlerinin güldüğünü söyledi. Trakya'nın Türkiye'de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini karşıladığını
...
Anasayfa | KÜTÜPHANE | ÇEVRE | Kar, Anadolu'ya kâr getirecek

Kar, Anadolu'ya kâr getirecek

Bu konu tarihinde yayınlandı  2788 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

kayakNURULLAH KAYA

Doğu Anadolu'da mutlu olmanın yolu iklimle barışık olmaktan geçer. İklimi sevmenin yolu ise karla haşır neşir olmayı bilmektir. Kar topu oynamak, kardanadam yapmak ve kaymak, kardan zevk almanın başlıca göstergeleridir.

Asırlarca adı konmamış spor aktiviteleri olarak günümüze kadar gelen kar oyunları, yüzyılımızda çok farklı boyut kazanmış durumda.

Yarım asırdır birçok spor dalı şeklinde sistemleştirilen kar oyunlarıyla bugün olimpiyat ve dünya şampiyonaları yapılıyor. Türkiye'nin pek fazla varlık gösteremediği kış sporlarında biçilmiş kaftan diye nitelendirilen Doğu Anadolu, bu aralar yeni bir heyecan yaşıyor. Bu yılki kışa hummalı bir çalışmayla merhaba diyen Doğu Anadolu şehirleri, yörenin edindiği olumsuz imajı sporla ve kış turizmiyle düzeltmek istiyor. Ayrıca bölgedeki gençlerin kış sporlarıyla topluma kazandırılması hedefleniyor. Bu doğrultuda yıllardır ciddi bir çalışma içine giren Erzurumlular, emeklerinin semeresini 2011 Dünya Üniversiteler Kış Spor Oyunları'nı alarak elde etti. Oyunlara ev sahipliği kesinleşince bölgede kış sporlarına ciddi şekilde ağırlık verilmeye başlandı. "2011 Kış Oyunları'nı almakla bölgemizin çehresi değişecektir." diyen Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, "2005 yılında Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'na ev sahipliği yapan Avusturya ile anlaşma yaptık. Her iki ülke arasında oluşturulacak işbirliğinin hem termal, hem de kış turizmi açısından önemli kazanımlarının olacağını söyleyebiliriz." diyor. Adalet ve Kalkınma Partisi Ağrı Milletvekili M. Kerim Yıldız "Kış Olimpiyatları'nın Erzurum'da yapılacak olması ilimiz için de tarihi bir fırsattır. Ağrı'nın tarihî, kültürel, doğal değerlerinin tanıtımını çok iyi yapmaya çalışacağız. Ağrı Dağı, Avrupa'nın en yüksek zirvesidir. Bölgemizde yapılan dağcılık ve kış sporları dünyada sayılıdır. Erzurum'a olimpiyatlar sırasında gelecek heyetleri ve ziyaretçileri Ağrı'da ağırlamayı düşünüyoruz." açıklamasını yapıyor.

"Erzurum ve Doğu'yu artık dünya tanıyacak." diyen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, "Sadece Erzurum'un değil, bölgenin üzerinden ölü toprağı kalkmıştır. Türkiye'nin gücünü yeniden ortaya koyacağız. Bunu dünya görecek. 2011 Kış Oyunları'nın getirisi 50 fabrikadan daha önemli. 2011 kış olimpiyatları çerçevesinde Erzurum'a 300 milyon YTL devlet yatırımı gelecek. Bu rakam özel sektörün yapacağı yatırımlarla birlikte 500-600 milyon YTL'yi bulacaktır. Erzurum'da olimpiyatlar için yapılacak yatırımlar tarihimizin en büyük yatırımı olacak." şeklinde konuşuyor.

3.185 metre zirveye sahip Palandöken dağları, Erzurum'un güneyinde yer alıyor ve doğu-batı yönünde uzanıyor. Türkiye'de kış turizmi için yapılan şu anki ilk ciddi ve kapsamlı proje Erzurum-Palandöken Kış Sporları ve Turizm Mastır Plan Çalışması. Projede, üç alan üzerinde toplam 32 bin kişinin kayak yapabileceği, uluslararası yarışmalar hatta kış olimpiyatlarının düzenlenebileceği, 6 bin kişinin doğrudan istihdam edilebileceği öngörülüyor. 2011 Dünya Üniversiteler Kış Spor Oyunları'nın Erzurum'a verilmesi, bölgenin gözde kayak merkezi Sarıkamış'a da büyük katkı sağlıyor. Sarıçam ormanları, kristal kar ve tesisleriyle son yıllarda adından sıkça söz ettiren ve turizm merkezleri sınıfına alınan Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi de Erzurum'da yapılacak 2011 Kış Üniversite Oyunları'nın bazı yarışmalarının Sarıkamış'a verilmesi için çalışmalara başladı. Çam Kar Oteli Genel Müdürü Mustafa Kızıl, 2011 Kış Üniversite Oyunları'nın Sarıkamış'a büyük faydası olacağını söyleyerek, "Yarışların bir ayağı Kars'a verilecek. Bölgemizde olacağı için bize de yüzde yüz katkısı olacağı inancındayım." diyor. Oyunlarla ilgili tüm bu iç açıcı beklentiler, Doğu Anadolu'daki kış turizminin dünya standartlarına kavuşturulacağı yönünde görülüyor.

 

Doğu'daki en önemli kayak merkezleri

Kop Dağı Bayburt

Sakaltutan Kayak Merkezi Erzincan

Palandöken Kayak Merkezi Erzurum

Sarıkamış Kayak Merkezi Kars

Bitlis Kayak Merkezi Bitlis

Hazarbaba Kayak Merkezi Elazığ

Yolçatı Kayak Merkezi Bingöl

Zigana Kayak Merkezi Gümüşhane

ZAMAN PAZAR

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır