Fındık alım fiyatları açıklandı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "2017 sezonu fındık için de üreticilerimizin mağdur olmaması ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanması için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı
...

Ayçiçeğinde büyük beklenti! Son 50 yılın...

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu yıl çiftçilerin buğday ve ayçiçeği verimlerindeki artış nedeniyle yüzlerinin güldüğünü söyledi. Trakya'nın Türkiye'de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini karşıladığını
...

Tarla Faresi Mücadelesi

Bu konu tarihinde yayınlandı  6360 defa okundu  ve  1 adet farklı yorum eklendi.
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
microtus1(Microtus spp.)
Kültür bitkilerinin genel zararlıları olarak kabul edilen kemirgenler arasında, tarla farelerinin önemli bir yeri vardır. Tarla farelerinin kültür bitkilerine yaptığı zararları önleyebilmek ve etkili bir tarımsal mücadele yapabilmek için; yaşayışlarını, davranışlarını ve zarar şekillerini bilmek gerekir.

Zararlı, yurdumuzun bütün bölgelerinde bulunur. Vücutları hantal görünümlü olup, başları gövdeye göre iri, vücut uzunluğu 9 ila 18 cm. arasındadır.

Tarla fareleri toprak altında açtıkları yuvalarda aile düzeni içinde yaşarlar. Yuvalar galerilerle birbirilerine bağlıdır. Ergin ve yavru yuvaları ile besin depoladıkları yuvalar ayrı ayrıdır. Her sistemin, toprak yüzüne açılan 5-6 adet deliği bulunur. Bu delikler genellikle 1-2 metre aralıklıdır. Bazen 1 m2'de 5-6 adet delik yanyana olacak şekilde bulunabilir. Fareler, yağış ve toprak işlemeleri gibi nedenlerle tahrip edilen yuvalarını kısa sürede tamir ederler veya yeni sistemler oluştururlar. Dış etkenlerle yada besin maddelerinin yetersizliği nedeniyle terk edilen sistemlerdeki galeri ağızlarına: işlek olmayan delik; çalışan sistemlerdeki galeri ağızlarına ise işlek denir.
Tarla farelerinin üreme güçleri çok yüksektir. Yavrular iki ay içerisinde cinsel olgunluğa ulaşır ve doğum yapabilirler. Tarla fareleri 6 ila 10 arasında yavru doğurabildikleri gibi, yılda 5-6 doğum da yapabilirler. Tarla farelerinin çoğalmasını tilki, baykuş, yılan, sansar,kokarca gibi hayvanlarla, açlık ve olumsuz iklim koşulları gibi etkenler önler.
Tarla fareleri; buğday, arpa, çavdar, yulaf, pirinç, mısır, baklagiller, endüstri ve yağlı tohumlar gibi tarla bitkilerine, meyve sebze bahçelerine, çayır-mera alanlarından genç ormanlara kadar her türlü bitki için zararlıdırlar. Ürünleri ve besinleri kesmek, kemirmek, yemek ve yedikleri miktarın en az 10 katı kadar kısmını da kirletmek suretiyle zarar verirler. Yoğunluklarına bağlı olarak bu zararlıları %100'e kadar çıkabilir. Nitekim bazı yıllar yaşanan tarla faresi salgınları nedeniyle, üreticilerin çoğu hasat yapamadan tarlalarını sürmek zorunda kalmışlardır.
Ergin bir tarla faresinin günde ortalama 25 gr. yeşil, 15 gr. kuru yem yiyebildiği dikkate alınırsa, ekonomik yönden ne derece önemli kayıplara yol açabildikleri ortaya çıkar. Bu zararın ortadan kaldırılması için tarla faresine karşı geniş çaplı mücadele yapılması şarttır. Tarla faresinin çoğalması doğal düşmanlarla ve diğer önlemlerle azaltılabilmesine karşın kimyasal mücadelede çok önemlidir.
Tarla faresine karşı kimyasal mücadelede zehirli yem kullanılır.
Zehirli yemler Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı, İl ve İlçe tarım Müdürlükleri tarafından hazırlanmakta ve Döner Sermayelerce satışı yapılmaktadır. Hazırlanan zehirli yemden her işlek deliğe 5-6 tane buğday bırakılır. Ancak zehirli buğdayların el değmeden, flinta, karton veya bir daha kullanılmayacak tahta kaşıklar yardımıyla bırakılması gerekir. Delik kenarlarına bırakılacak buğdayları, farelerden önce kuşların ve diğer hayvanların yiyerek zehirlenmeleri tehlikesi vardır. Bu konuda gerekli önlem alınmalı ve dikkatli olunmalıdır.
Tarla faresi mücadelesinde başarıya ulaşabilmek için mutlaka "toplu ve tarama mücadele" tabir edilen yöntem uygulanır. Bu nedenle ilaçlama yapılacak alanlarda tarla ayrımı yapılmaksızın tüm üreticilerin mücadeleye katılması sağlanmalıdır. İlaçlamalarda  3-4 ay sürdürülen toplu mücadeleler sonrasında başarılı sonuçlar alınmaktadır. Mücadele sırasında, etkili tarlalarda ve anız alanlarında ilaçlanmayan bölüm bırakılmamalıdır. Ferdi mücadele ancak küçük ve kapalı alanlarda başarılı olur.
Değerli üreticilerimiz günümüzde giderek önem kazanan, doğal dengenin korunması için tarla faresi mücadelesinden hemen sonra yani ertesi gün ölü farelerin toplanması ve toprağa derince gömülmesi gerekir.
Tarla faresi mücadelesi yılın her ayında yapılabilir. Ancak en etkili olanı, kışa girmeden önce sonbaharda veya kıştan çıktıkları ve en zayıf oldukları ilkbaharın erken devrelerinde yapılan mücadeledir. Yeşil aksam tarlayı kapladıktan sonra mücadele güçleşir ve başarı şansı azalır.
Tarla faresiyle etkili mücadelenin üreticilerin ve ülke ekonomisinin kalkınmasındaki payı büyüktür.
Değerli çiftçilerimiz, köyünüzde topluca yapacağınız mücadele, ürünlerinizi uzun yıllar tarla faresi zararına karşı koruyacaktır.
Zehirli yem ve tarla faresi mücadelesi için en yakın Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurunuz.
Tarla faresinin yoğun olduğu köylerde mücadelenin ancak toplu olarak yapılması halinde başarılı olunacağı, bu nedenle muhtarlar vasıtasıyla Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaatların yapılması gerekmektedir.
    En uygun ve etkili mücadele zamanı tarla farelerinin kıştan çıktıkları İlkbahar dönemidir. Ancak fare yoğunluğu fazla ise Sonbahar döneminde de mücadele yapılabilir. 
Uygulamada aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir; 
1-Tarlalardaki delikler bir gün önceden kapatılmalıdır,
2- Ertesi gün açılan işlek deliklere el değmeden kaşık veya kamışla her deliğe 5 adet zehirli buğday konulmalıdır.
3- Ölü fareler toplanıp derin bir çukura gömülmelidir.
4- Zehirli yeme hiçbir surette el değdirilmemelidir.
5- Ancak toplu mücadele ile başarı sağlanabilir. 
    Meskun mahallerde ve evlerde problem olan fareler Müdürlüğümüz konularına dahil değildir. Zehirli Buğdayın meskun mahallerde ve evlerde kullanılması insan ve hayvan sağlığı açısından tehlikelidir. Hazırlanan zehirli buğday sadece tarla faresi mücadelesi için tavsiye edilmektedir.
    Mücadelede kullanılacak zehirli buğday Müdürlüğümüzde mevcut olup, bedeli mukabilinde talep edenlere verilecektir. Yapılacak toplu mücadele organizasyonlarında İl ve İlçe Müdürlüklerince teknik personel desteği sağlanacaktır.

MÜCADELESİ

 

A-Kültürel Önlemler:

Derin Toprak İşlemesi

Münavebe (Sıraya ekim)

Tarla Temizliği

Galerileri su altında bırakma

Kapan kullanma

B-İlaçlı Mücadele:

    Tarla fareleri ile mücadelede 25 m2'de 5 işlek delik olduğunda kimyasal mücadeleye başlanmalıdır.

    Tarla faresiyle ilaçlı mücadelede zehirli yem kullanılmaktadır.Mücadele iklim koşulları elverişli olduğu sürece bütün mevsimlerde yapılması mümkündür.Ancak en ideal zamanı erken ilkbahar ve geç sonbahardır.Özellikle ilkbaharda gıda bulma güçlüğü yanında farelerin en zayıf ve en hassa olduğu dönem olması nedeniyle daha etkili olacaktır.

Kullanılacak İlaçlar:

 • Çinko Fosfür % 80-95 Toz (100 kg Tohum+2 kg Çinko Fosfür+2,5 lt Su+2,5 lt Sıvı Yağ); Bu ilaç ancak Tarım il ve İlçe Müdürlüklerinde temin edilebilir.

 • Brodifacoum %0,005 Hazır Yem

 • Flocoumafen %0,005 Hazır Yem

 • İlaçlı Yemin Uygulama Şekli:

      Zehirli yem uygulanmasında, her fare deliğine 5 adet olacak şekilde zehirli yem el değmeden delik içine (külah, kamış,kullanılmayan kaşık v.s.)ile bırakılmalıdır.Uygulama bittikten sonra, ilaçlana alan mutlaka kontrol edilmeli, fare ölüleri toplanıp yakılmalı veya derince bir çukura gömülmelidirler.

 • Çinko Fosfür % 80-95 Toz (100 kg Tohum+2 kg Çinko Fosfür+2,5 lt Su+2,5 lt Sıvı Yağ); Bu ilaç ancak Tarım il ve İlçe Müdürlüklerinde temin edilebilir.

  • Brodifacoum %0,005 Hazır Yem

  • Flocoumafen %0,005 Hazır Yem

  • İlaçlı Yemin Uygulama Şekli:

       Zehirli yem uygulanmasında, her fare deliğine 5 adet olacak şekilde zehirli yem el değmeden delik içine (külah, kamış,kullanılmayan kaşık v.s.)ile bırakılmalıdır.Uygulama bittikten sonra, ilaçlana alan mutlaka kontrol edilmeli, fare ölüleri toplanıp yakılmalı veya derince bir çukura gömülmelidirler.

  İlaçlı Yemin Uygulama Şekli:

      Zehirli yem uygulanmasında, her fare deliğine 5 adet olacak şekilde zehirli yem el değmeden delik içine (külah, kamış,kullanılmayan kaşık v.s.)ile bırakılmalıdır.Uygulama bittikten sonra, ilaçlana alan mutlaka kontrol edilmeli, fare ölüleri toplanıp yakılmalı veya derince bir çukura gömülmelidirler.

  Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (1 gönderilen)

  avatar
  ubeyd 11/11/2007 17:12:00
  bu bilğiden dolayı teşekurler
  toplam: 1 | gösteriliyor: 1 - 1

  Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

  Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

  Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır