GÜL YAPRAK BİTİ

Bu konu tarihinde yayınlandı  20551 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

GÜL YAPRAK BİTİ

  Macrosiphum rosae

ZARAR YAPTIĞI BİTKİLER

Güllerde ve hemen her tür bitkilerde beslenirler.

gllerde_zararllar_6

ZARAR ŞEKLİ

Afitler sokucu emici ağız yapısı ile hortumunu bitki dokusu içine sokarak özsuyu  emer. Koloniler halinde sürgün tomurcuk , yapraklarda bazen de gövdede bulunur. Yoğun olduğu durumlarda gül tomurcuklarının normal gelişmesi duraksar, öz suyu emilen yapraklarda büzüşme,dönme ,burkulma olur.Zararı özellikle genç sürgün ve yapraklarda yapmaktadır. Bitki gelişmesini engeller,meyve ve yapraklar deforme olur.

 

Yaprak,gövde ve hatta kökte gallere sebep olur.Bir çok afit türü beslendikleri yerlerde  yapışkan tatlı ballımsı madde(fumajin) salgılar.Bu madde bitkinin meyve ,dal ve yaprakların üzerine düşer.daha sonra buralarda kahverengi sisli mantar tabakası oluşur.Ayrıca beslenmeleri sırasında virus ve diğer vektörlerin bulaşmasına neden olur.Sinek,karınca,ve eşek arısı gibi hayvanları cezp eder.

BİYOLOJİSİ

Çoğalması partenogenetik yolladır,generasyon süreleri çok kısadadır.Dişilerinin vücut   rengi yeşil ve kırmızının bütün tanlarında olup, baş ve thorax siyahtır. Erkekler genel olarak siyahtır.ancak hemen  her renkte olabilir. 2-3,5 mm. boyunda dolgun ve yumuşak vücutludurlar kanatlı ve kanatsız formları vardır.sıcaklığa bağlı olarak yılda 10-12 döl verir.

 

cholodkovskyi-1

 

 

MÜCADELESİ 

Kültürel Önlemler :

Güllerin yabani otlardan arındırılması, toprak işlemesi, sulama ve gübrelemenin zamanında yapılması önemlidir.fazla azotlu gübrelemeden kaçınmak gerekir.Basınçlı su ile temas ettirilmelidir.

Biyolojik mücadele:

Yaprak bitleri ile biyolojik mücadele doğal düşmanlarıyla yapılmaktadır.coccinelleUğur böcekleri (Coleoptera :Coccinella semptempuntata) , Neuroptera: Chrysopidae, Diptera: Syriphidae , Diptera: Cecidomyiidae, (Aphidolete aphidimyza) afitlerle beslenirler.Eşek arıları yumurtalarını yeni doğmuş afit nimflerinin yanına koyar,çıkan arı larvaları afitlerin nimfleriyle beslenirler.

Kimyasal Mücadele :

   Gül bitkisinin sürgün ve taze yaprakların alt yüzünde yaprak biti kolonileri görülmeye başladığı zaman ilaçlamaya geçilmelidir.İlaçlama her 20 günde bir tekrarlanmalıdır.

Kontakt insectisitler : acephate , bendiocarb , bifenthrin , chlorpyrifos , diazinon, fenitrothion, endosulfan, lindane, malathion , pyrethrum, permethrin,metihyl parathion aktiff maddeli kimyasallar kullanılır.

Sistemik insectisitler : acephate, dimethoate,oxydemeton-methyl aktif maddeli pestisitler kullanılır.

 

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır