Fındık alım fiyatları açıklandı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "2017 sezonu fındık için de üreticilerimizin mağdur olmaması ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanması için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı
...

Ayçiçeğinde büyük beklenti! Son 50 yılın...

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu yıl çiftçilerin buğday ve ayçiçeği verimlerindeki artış nedeniyle yüzlerinin güldüğünü söyledi. Trakya'nın Türkiye'de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini karşıladığını
...
Anasayfa | KÜTÜPHANE | HAYVANCILIK | Türkiye'de kaliteli inek bulunamıyor, projeler beklemede

Türkiye'de kaliteli inek bulunamıyor, projeler beklemede

Bu konu tarihinde yayınlandı  2957 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

Süt sığırcılığına yatırımda hayvan bulunamıyor

Hayvan ithalatı yapmak için gerekli izinlerin alınması, hayvanların gelmesi, yatırım sürecine başlanması ile birlikte bir yıl gibi bir süre gerektiğini söyleyen DeLaval Türkiye Genel Müdürü William Smits, bu yüzden pek çok firmanın yatırımlarını beklemeye aldığını söyledi.

DeLaval Türkiye Genel Müdürü William Smits, süt hayvancılığı konusunda ertelenmiş çok ciddi projelerin bulunduğuna dikkat çekti. Smits, yatırımların ertelenmesinin iyi kalitede inek bulma konusunda yaşanan sıkıntılardan kaynaklandığını vurguladı.

Smits, "Bu projelerin ertelenmesinin en büyük nedenin hayvan ithalatında yaşanan gelişmeler. Genel anlamda şu anda Türkiye'de ertelenmiş çok ciddi projeler var. Gerekli izinlerin alınması, yatırım sürecine başlanması ve hayvanların gelmesi yaklaşık bir yıl sürüyor. Eğer siz ineğinizin  çiftliğinize ne zaman geleceğini bilemeseniz, bu durumda tereddütler ortaya çıkıyor. Belki bazı büyük firmalar riske girerek yatırımlarını yapıyorlar ama inek olmadan yapıyorlar. Ama diğer yatırımcılar bu nedenle yatırımlarını beklemeye alanlar var" dedi.

Smits, Türkiye'de süt hayvancılığı konusunda yeni bir yatırım yapmak istendiği taktirde sağlıklı inek bulmanın hemen hemen imkansız olduğunu belirterek, "Çok sayıda yatırımcı ile görüşüyoruz. Yatırımlar yapıldıktan sonra nerdeyse 10 bin tane inek ihtiyacı oluyor. Bu doğrultuda sağlıklı ve kaliteli hayvanları bulmak imkansız. Bu nedenle ithalatın olması gerekiyor. Buna ihtiyacımız var" diye konuştu. 

Smits, firma olarak süt sağım sistemleri kurduklarını belirterek, 2008 yılında bekleyen 20 projelerinin bulunduğunu belirtti.

 

Hayvan ithalatında geç kalındı

İki yıl önce Avrupa'dan hayvan fiyatlarının çok ucuz olduğunu belirten Smits, süt fiyatlarının artmasıyla birlikte hayvan fiyatlarının da yükseldiğini ifade etti. Smits, bu doğrultuda ithalata izin verildiği taktirde bir çok çiftçinin bu maliyeti karşılamakta güçlük çekeceğini belirtti. 

Türkiye'nin süt sığırcılığının dünyadaki konumunu değerlendiren Smits, "Türkiye, Avrupa Birliği'ne üyesi olmadığı halde en fazla gelişme gösteren ülkelerden bir tanesi. Aynı zamanda en önemlisi. Çok hızlı bir ilerleme kaydediyor. Burada devletin bu yönde istekli ve destekleyici olmasını etkisi büyük" dedi. Son yıllarda sektöre büyük firmaların yatırımları olduğunu aktaran Smits, asıl patlamanın tabandan gelen küçük yatırımcılar tarafından gerçekleştirileceğini kaydetti.

Bundan sonraki süreçte küçük çiftçilerin ivme kazanacağı bir dönem beklediklerini ifade eden Smits, "20-30 hayvanı olan ve bunun geliştirmek isteyen çiftçiler zamanla Avrupa'daki çiftlikler gibi olacaklar. Büyük yatırımcıların gerçekleştirdiği çalışmalar tabandaki küçük işletmeleri etkiliyor. Küçükler kendilerine büyükleri örnek alıyor. Küçük çiftçilerin süt kalitelerini artırmak için çalışmaları var" dedi..

 

Yatırımlar 15-20 bin eurodan başlıyor

Süt sığırcılığı alanında soğutma tanklarının da dahil olduğu bir sistemin yatırım tutarının 15-20 bin eurodan başladığı bilgisini veren Smits, süt kalitesi ve karlılık açısından bu yatırım miktarının çok yüksek olmadığını belirtti. Smits, "En az 20 baş hayvan için uygun bir rakam. Süt kalitesini artırmak için yatırım yapıldığı zaman ürünüzü yüksek fiyata satabilirsiniz. Türkiye'de sütü genelde aracılar topluyor ve büyük firmalara satılıyor. Kaliteli üretim yaptığınız taktirde bu aracılara gerek kalmadan sütünüzü doğrudan satabilirsiniz. Daha yüksek fiyata ürünüzü satmış olursunuz. Yaptığınız yatırımda kısa sürede kendi amorti edecektir" dedi.

 

Delaval'ın yüzde 50'lik pazar payı bulunuyor

Türkiye'de yüzde 50'nin üzerinde bir pazar paylarının olduğunu anlatan Smits, "Bu yılın başı ve şu anda iyi durumdayız. Ancak bir dönem seçimler nedeniyle bir çok yatırımı askıya alındı. Ayrıca döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle yatırımlar durdu. 2006'ya kıyasla bu yıl yüzde 20'lik büyüme bekleniyor. 2008 için ise yüzde 20-25'lik bir büyüme öngörüyoruz" dedi. Türkiye'de çiftlik malzemeleri ve bazı dezenfektan gibi kimyasal hijyen maddelerinin üretimi konusunda bazı çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Smits, sektörün belirli bir büyüklüğe ulaşması halinde bu anlamada yatırım yapabileceklerini söyledi.

Mete Tamer Omur

referans

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır