Fındık alım fiyatları açıklandı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "2017 sezonu fındık için de üreticilerimizin mağdur olmaması ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanması için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı
...

Ayçiçeğinde büyük beklenti! Son 50 yılın...

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu yıl çiftçilerin buğday ve ayçiçeği verimlerindeki artış nedeniyle yüzlerinin güldüğünü söyledi. Trakya'nın Türkiye'de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini karşıladığını
...
Anasayfa | KÜTÜPHANE | ORMAN VE ORMANCILIK BİLGİLERİ | Ormanları, kırmızı karıncalar koruyacak

Ormanları, kırmızı karıncalar koruyacak

Bu konu tarihinde yayınlandı  3172 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
karincaOrmanlara yangınların 3 katı zarar veren böceklere karşı biyolojik mücadele yöntemleri kullanılıyor. Toroslar'daki köknar ağacına zarar veren kabuk böceklerine karşı 'kırmızı orman karıncaları' ile mücadele başlatıldı.

Toroslar'ın zirvesinde yer alan köknar ağaçlarını yok eden kabuk böceği zararlısının üzerine 300 bin bireyi bulunan kırmızı karınca kolonisi salındı. Biyolojik mücadeleyle yüzde 50 başarı sağlandı.

Orman zararlılarının başında böcekler geliyor. Böcek tahribatları neticesinde zarar gören ağaçlar topluca kesildiği için ormanlarda büyük boşluklar oluşuyor. Gelişmiş ülkeler, böceklerle mücadelede mekanik, kimyasal, biyoteknik ve biyolojik mücadele metotları kullanıyor. Kimyasal ilaç kalıntısı ve yüksek maliyet sebebiyle orman teşkilatı kimyasal mücadeleyi terk ediyor. Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, orman zararlılarıyla mücadele hakkında şu bilgileri verdi: "Son 5 yılda meydana gelen yangınlarda tahrip olan 70 bin metreküp orman servetine karşılık, zararlı böcekler yüzünden kesilen odun miktarı 170 bin metreküp. Orman zararlıları ile mücadelede, hem ekonomik hem de doğa dostu olan biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemini kullanıyoruz. Biyolojik mücadele kapsamında ormana kuş yuvaları asıyoruz. Laboratuvarlarda zararlı böcekleri yiyerek parçalayan yırtıcı ve parazit böcekler üretiyoruz. Son olarak da orman zararlılarının yoğun olduğu bölgelere ağaçlara zarar veren her türlü böceği yiyen kırmızı orman karıncaları naklettik."

Bolu ormanlarından 20 adet koloni halinde (6 milyon karınca) getirtilerek köknar kabuk böceği tahribatının yoğun olduğu Pozantı ormanlarına nakledilen kırmızı orman karıncaları, doğal bekçi oldu. Kırmızı karıncalar, Karadeniz ormanları ile Kızılcahamam-Çamkoru ve Trakya ormanlarının bin rakımdan yüksek bölgelerinde koloni olarak yaşıyor. Bu karıncaların yuvaları, bakıldığında rahatlıkla görülebilen yükseklikte olup kendilerine yönelik saldırılar sırasında da formikasit salgılayarak korunuyor.

Ali Akçoban / Adana

zaman

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır