Fındık alım fiyatları açıklandı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "2017 sezonu fındık için de üreticilerimizin mağdur olmaması ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanması için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı
...

Ayçiçeğinde büyük beklenti! Son 50 yılın...

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu yıl çiftçilerin buğday ve ayçiçeği verimlerindeki artış nedeniyle yüzlerinin güldüğünü söyledi. Trakya'nın Türkiye'de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini karşıladığını
...
Anasayfa | KÜTÜPHANE | ÜYELERİMİZDEN | Çiftçilerden sorular ve yorumlar

Çiftçilerden sorular ve yorumlar

Bu konu tarihinde yayınlandı  3116 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
soru_ve_cevaplarTARIM DÜNYASINDAN/Ali Ekber YILDIRIM/ e-mail:aey(@)dunya.com

Destekleme politikasında radikal değişiklikler için yapılan çalışmaları yazdıktan sonra okurlarımızdan çok sayıda soru ve

 yorum geldi. Bu soruların ve yorumların birinci derecede muhatabı Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehdi Eker.

Sayın Eker, yanıtlamanız ricasıyla, okurlarımızdan gelen bir çok benzer soruyu birleştirerek ve yorumları özetleyerek bilgilerinize sunuyoruz.

                                  ****

** 2007 yılı yem bitkileri, 2007-2008 doğrudan gelir destekleri, 2006' a ait sertifikalı tohum primleri ne zaman ödenecek? Ödemeler üretime göre mi yoksa tapuya göre mi yapılacak? (İdris Çakıcı, Faruk Bölüm, Coşkun Özsoy)

** Trakyalı çiftçiler olarak çok zor durumdayız. Ülkenin en zengin bölgesi olan Trakya şimdi açlıkla boğuşuyor. Herkes tarlasını traktörünü satıyor. Borçlar almış başını gidiyor. Hiçbir tarımsal destek ödenmedi. Kimse hükümetten memnun değil. Çiftçiyi perişan ettiler. Çiftçi mağdur edilirse bu ülke dağılır.

** Maalesef uzun vadeli bir destek politikası yürütemiyoruz ülke olarak. Her sene değişiyor destekler. Devam eden destek sistemi üretimi baltalıyordu, değişmesi şarttı. Yeni desteklemeden henüz tam bir şey anlayamadık . Umarım üretimi destekleyen kamçılayan bir destek çıkar da üreten de kazanır ülkemizde.

** Verilen desteklemeler işi yapacak aktif kişilere yöneltilmelidir. Fakat bizim ülkemizde her önüne gelene destek bağlanıyor. İşi yapmayacak insanların eline bağlanan destekleri biraz da yapacak insanlara bağlasanız Türkiye belki kurtulur. İşi yapmayacak insanlara verdiğiniz paraların size zarar olduğunun hala farkında değil misiniz sayın yetkililer!!! Hem çiftçiyi batırdınız hem de Türkiye'yi. Yazıklar olsun !

** Fakir köylü ve çiftçiye devlet ödemeyi neden en sona bırakıyor. Çiftçinin borçlarına ilaççılar ve gübre bayileri devamlı faiz üstüne faiz yüklüyorlar kimsenin haberi yok.(Mustafa Aydın)

** Ali Bey, hükümetin belirsizliği çiftçiyi zor durumda bıraktı. Çiftçiye üvey evlat muamelesi yapılıyor. 2007'de  almamız gereken tüm destekler duruyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı doğrudan gelir ödemelerine 29 Ocak'ta başlayacağını acıklamıştı. Bugün 5 şubat hala ödeme yapılmadı. Hükümet çiftçiyle dalga mı geçiyor? (Memili Atar)

** Urfa'da DGD, hububat ödemeleri başlamış, haber doğru mudur? Diğer  bölge ödemeleri ne zaman yapılacak?  Biz çiftçiler bu kadar çileyi neden hak ediyoruz ?( Bülent Bayhan)

** Bence bu doğrudan gelir desteklemesı haksız bir şekilde ödeniyor. Adam buğday ekmemiş ama para alyor. Sahte fatura yazanlar bile para alabiliyor.(Mehmet Ali İzol)

** Gündemde olan nedir baksanıza, türban. Kaç kişinin karnı doydu. Kaç çiftçi ambarını hububatla doldurdu. Oy verirken aç kalmayı düşündünüz mü?Yapay gündemlerle oyalanıyoruz. Şimdi sırada ne var ?

** Ben Tarım Bakanlığına bir türlü ulaşamıyorum. Çifçilerimizin ne kadar zor durumda olduğu  onların umurunda bile değil.(Mustafa Önder)

** Yahu bu nasıl hükümettir. Oyumu da bunlara verdim, hani nerde ? Bu hükümet müslüman gibi görünüp paraları çarçur etti. Bu para bu hükemetin mi, bu devletin mi? Sen bunu seçimlere kullanıyorsun. Bu para Dünya Bankası' nın desteği. Sen ne hakla bu parayı kendi çıkarlarına kullanırsın. Dünya Bankası bu parayı verirken sana seçimlerde harca mı dedi. Verin kardeşim paramızı. Bu ülkeye Dünya Bankası kadar katkınız olsun yav. Dünya kadar borçlandık, siz parayı verene kadar çiftçi ölecek .

** 2006 -2007 yılında pamuk ektim. Birazını Çukobirlik' e sattım. Kontenjanım dolduğu için bir kısmını da tüccara sattım. Tüccar sattığım mal tutarındaki müstahsil makbuzunu borsaya onaylatıp bana gönderdi. Prim desteğimi alamadım. Parama bloke konuldu. Şimdi "sahte özel evrakı bilerek kullandın" diyerek yargılanıyorum.Çaresizlik içindeyim inanın avukat tutacak durumum yok. Dürüstlüğün bedeli bu mu olacaktı sizlere sorum tüccarın verdiği müstahsil makbuzunun gerçek mi sahte mi olduğunu nereden anlıyacağız.(Yaşar Duran)

** Hayvancılık destekleri kalkmasın. Hayvan başına ödensin. Yem bitkisi ekimine ödenirse hiç hayvanı olmayan bile devletten binlerce YTL haksız destekleme aldığı gibi, gerçek yetiştiricilere de zarar veriyor. Hayvan başına verilirse suistimaller azalır. Gerçek üretici kazanır

** Kütahya Haykoop Başkanı olarak, havza bazlı desteğin ülke hayvancılığına gelecek sağlayacağını umut ediyorum. Tabiki girdiler yüksek üretilen ürün düşük ama vay halimize diyerek bu sorunlar çözülmüyor.  Sayın Bakanıma tarım ve hayvancılık için yapacakları çalışmalarda başarılar dilerim. (Yusuf Çalışkan)

                                       ***

Daha çok sayıda soru ve yorum var. Fakat yerimiz bu kadar. İsterlerse Sayın Bakan'a hepsini iletiriz.

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır