Antalyada Düzenlenen Florplant Süs Bitkileri Fuarından Dünyanın Yeşiline Yatırım

Antalya’da düzenlenen Florplant Süs Bitkileri ve PeyzajFuarı’ndan “Dünyanın Yeşiline Yatırım!”

Süs bitkileri ve peyzajmimarlığı sektöründe yeni bir fuar daha kendisini duyurdu! 28 Eylül – 1 Ekimtarihleri arasında Florplant Süs Bitkileri ve Peyzaj Fuarı, AntalyaCam Piramit’te AGORAS Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti tarafından düzenleniyor. Expo2016 Antalya organizasyonunun gündemde olması vesilesi ile Florplant Fuarısektörde bir merak uyandırmaktadır. 4 aydır, öncelikle internet ortamında duyurusunuyapan fuar, son dönemde sektörel, ulusal ve uluslararası basın çalışmaları ilede kendisinden söz ettirmeye başladı.


Bu vesile ile AgorasFuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti.’nin şirket ortaklarından, Genel Müdür MehmetDÜKKANCI ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Mehmet DÜKKANCI tarım fuarlarıkonusunda, 2003-2007 yılları arasında yönettiği Growtech Eurasia Tarım Fuarıdöneminden sektörün yakından tanıdığı bir isim.


Mehmet Bey, Florplant Süs Bitkileri ve Peyzaj Fuarı fikri neredençıktı?


Growtech Tarım Fuarı’nıyönettiğimiz yıllardan beri, süs bitkileri ve peyzaj firmaları; süs bitkilerive sebze firmalarının yan yana olmasından rahatsızdılar. İki sektöründinamikleri, hedef ziyaretçi kitleleri farklıydı. Tarım teknolojileri üretenfirmaların beklediği ziyaretçi çiftçinin kendisiydi. Oysa süs bitkisinin veçiçekçiliğin müşterisi farklıydı. 2004 yılından beri Türkiye’de düzenlenendiğer yerel süs bitkileri veya çiçekçilik fuarlarını izleme fırsatı buldum.Amsterdam’daki, Padoa’daki, Essen’deki, Valencia’daki, Selanik’teki tarım vesüs bitkileri fuarlarını gezip görme fırsatım oldu. Yani 2006’dan beriTürkiye’de uluslararası düzeyde bir süs bitkileri fuarı düzenleme düşüncem vardı.Antalya Expo 2016’nın Botanik Expo olarak tescillenmesi ise çok büyük birmotivasyon yarattı. Artık Antalya’da süs bitkileri ve peyzaj konusundauluslararası bir fuar açık bir ihtiyaç haline gelmişti.


Expo 2016 Antalya ile nasıl bir sinerji yaratabileceğinizidüşünüyorsunuz? Expo 2016 ile nasıl bir bağınız var?


Expo 2016 bir devletprojesidir. Ulusal bir projedir. Expo’lar fuarcılığın sergiciliğin dünyaolimpiyatlarıdır. Bu tür organizasyonları devletler düzenler. Devletler buişlerin organizasyonundan sorumlu kurumlar oluşturur. İhaleler aracılığı ileişleri bir dizi firmalara yaptırır. Şu anda bu yapılanma ile ilgili sessiz,sakin bir hazırlık olduğunu biliyoruz. Bu çerçevede bizim Expo örgütlenmesi ileherhangi bir organik bağımız yok.


Ancak yapılacak işebakacak olursak, Expo aslında bir süs bitkisi ve peyzaj işidir. Bu doğrultudabence Türkiye’deki sektör Botanik Expo’ya ilgisiz kalamaz ve kalmamalı. ÇünküBotanik Expo’nun kendisi ulusal ve uluslararası düzeyde Antalya’da kalıcı birpeyzaj ve süs bitkileri hareketi yaratacaktır.


Burada bizim amacımız,Antalya Expo 2016 vesilesi ile oluşacak peyzaj ve süs bitkileri iş hacmindenpay almak isteyen sektör şirketlerinin bir araya gelip, kendilerinitanıtabilecekleri, ön plana çıkabilecekleri bir ticaret fuarı yaratmak.Fuarımız doğal olarak Expo 2016 hazırlıklarını da kolaylaştıracak, sektörebeklenen hareketi getirecek ulusal ve uluslararası anlamda bir ticari ortamyaratacaktır.


 

 

 

Peki sadece Expo mu? Daha sonrası? Florplant Fuarı ile ilgili olarak uzunvadeli amacınız nedir?


Florplantolarak temel amacımız, uluslararası süs bitkileri ticaretinin gelişmesinekatkıda bulunmak ve sektörün Türkiye'deki uluslararası ihtisas fuarını, her yılAntalya'da düzenlemek.


Ortavadede expo ile ilgili olarak konuşmak gerekirse: 2016 Antalya Botanik Expo'suhazırlık sürecinde, Expo bahçelerinin mimarlarını, ülkemizin süs bitkileritedarikçileri ve peyzaj mimarları ile Antalya’da düzenlenen bir uluslararasıfuar kapsamında buluşturduğumuzu düşünün!


Uzunvadede ise, ülkemizdeki peyzaj mimarlarını, belediyelerin, turistik tesislerin,otellerin, büyük inşaat projelerinin, peyzaj, park ve bahçe yöneticilerini biraraya getirebiliriz. Biz ülke olarak süs bitkisi ticaretinde bir köprü vazifesigörmekteyiz. Dolayısıyla uluslararası sektör tüccarlarını, bölgemizcoğrafyasındaki yabancı ithalatçıları, ihracatçıları bu fuar çerçevesindebiraraya getirebiliriz. Son yıllarda artan kentleşme ve yapılaşma çevredüzenlemesine olan talebi de arttırıyor. Bu vesile ile son tüketicisi ilepeyzaj mimarları ve uygulamacılarını bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Bir desektöre yeni bilgiler, yeni fikirler verebilirsek, yeni değerler yaratabilirseksektörün gelişmesine, ihracatın artmasına da katkıda bulunabileceğimiziöngörüyoruz.


Antalya’da süs bitkisi üretimi genelliklekesme çiçek ağırlıklı. Fuarınızda daha çok kesme çiçek mi, süs bitkileri misergilenecek?


Biz,iki sektörün dinamiklerini de göz önüne aldığımızda, süs bitkileri genelinihedefledik. Dış mekan – iç mekan bitkileri, ağaç grubu, çalı grubu, yer örtüsübitkileri, çim gibi ürünler üzerine çalışan firmalar fuarda ağırlıklı olarakyer alacaktır. Bunun yanısıra kesme çiçek sektöründe kullanılan canlı çiçeküreticilerinin de fuarımızın katılımcıları arasında yer almalarını bekliyoruz.


Fuar alanı, ziyaretçi ve katılımcı gibi konularda hedefiniz nedir?


Sektördeki dinamikleri göz önüne alarak FlorplantFuarı’nın ilk yılında kendimize 3.500 m2 gibi net bir sergileme alanıhedefledik. Bu alan koridorlarla birlikte 6000 m2’dir. Fuarımıza süs bitkileriüretimi, fide, genç fide üretim, fidanlık, peyzaj uygulaması, otomatik sulama,çim, çim alan, golf, bitki besleme ürünleri ve ortamları, yapısal peyzajöğeleri gibi konularla iştigal eden bütün firmaları, kişi ve kurumlarıkatılımcı olmaya davet ediyoruz. Tanıtım çalışmalarındaki genel amacımız; baştaAntalya olmak üzere, ülkemizden ve çevre coğrafyalardan gelecek ilgiliprofesyonellerin katılımı ile birlikte fuarımızda 3.500 - 4000 kişiyiağırlamaktır. Bu hedef doğrultusunda ulusal ve uluslararası düzeyde ciddiçalışmalar yürütüyoruz.


Peki neden Antalya? Ülkemizin ticaretinin döndüğü şehir İstanbul’kenneden Antalya’da bir fuar düzenlemeyi uygun gördünüz?


Antalya öncelikle fuar,kongre düzenlemeye son derece müsait bir şehir. Dünyanın en çok 5 yıldızlı otelve turistik işletmelerinin bulunduğu şehri Antalya’dır. Antalya ilinde 850 adet5 ve 4 yıldızlı otel, 550,000 yatak kapasitesi ile her yıl 10 milyon turistağırlanmaktadır. Bu kapasite sayesinde Antalya şehir olarak fuar katılımcısınave ziyaretçisine en ekonomik şartlarda yüksek konforlu otellerde konaklamaimkanı sağlamaktadır. Antalya ulaşılması kolay bir şehirdir. Antalyauluslararası havalimanına Avrupa, Rusya, Türkî Cumhuriyetler, Ortadoğu'dan130'un üzerinde şehirden direkt veya bağlantılı 250 üzerinde sefer ile ulaşılabilmektedir.Her sezonda İstanbul Antalya arası düzenli 20 üzerinde tarifeli sefer, birçokşehirden Antalya’ya da karşılıklı düzenli direkt seferler  bulunmaktadır. Antalyakeyifli bir şehirdir.  Gerekhavalimanından gerekse konaklanan otellerden fuar alanına ulaşım oldukça kolaydır. Zamanınızı trafikte harcamaz, işve tatil keyfini birlikte yaşarsınız.


Peki neden Cam Piramit?


Antalya’nın şehir merkezindebulunan Cam Piramit, birçok otele yakın, 3.000 m2 kapalı alanı, 20.000 m2 açıkalanı ile uluslararası ihtisas fuarlarınının düzenlenmesine uygun bir altyapısunmaktadır. Fuar merkezi ile havalimanı arası 25 km mesafededir. Cam Piramitdoğal bir bahçenin içinde inşaa edimiştir. Hem kapalı alanda hem de açık alandasergileme imkanı sunmaktadır. Fuarımızın katılımcılarının yarısı açık, gerikalan yarısı da kapalı alanda fuara katılıp ürünlerini sergileyeceklerdir.


Peki hedefinize ulaşabilecek misiniz?


Hedefimiziyakalayabileceğimizi düşünüyoruz. Fuarımızı resmi olarak açıklamadan önce 9 ay sürenbir ön hazırlık süreci geçirdik. Fuarımızı duyurduktan sonra da 4 aydır yoğunbir şekilde devam eden satış çalışmamız sonrasında iyi bir ivme yakaladık.Sözleşme yaptığımız katılımcı firmaların listesi web sitemizde mevcut veyaptığımız her yeni sözleşme sonrası güncelleniyor.  Diyebiliriz ki Mayıs başı itibariyle hedefimizin% 55’ini yakaladık. Bunun yanı sıra, fuara katılacaklarını beyan etmiş, ancakfarklı sebeplerle fuar alanından yer seçmemiş, yerli ve yabancı birçok firmaile de görüşmelerimiz devam ediyor. Önümüzde sektöre kendimizianlatabileceğimiz, fuarımızı tanıtabileceğimiz 5 ayımız var. Hedefiyakalayabileceğimizi düşünüyoruz.


Yurtdışından katılımcı bekliyor musunuz?


Tabii ki! Fuarımızaİspanya’dan, İtalya’dan Yunanistan’dan katılımcılar bekliyoruz. Yurt dışıfuarlarda yaptığımız tanıtım çalışmaları sonucunda Türkiye’ye iyi bir ilgininolduğunu gözlemledik. Yer rezerve eden, henüz yer rezervasyonunda bulunmamışolsa da katılım konusunda bilgi isteyen birçok firma ile diyalogumuz sürüyor.


Florplant ile ilgili nasıl bir tanıtım çalışması yaptınız?


Yaptığımız 1. DanışmaKurulu Toplantısı’nda kurumlar desteklerini beyan etti, önerilerde bulundu. Uluslararasıçapta yurtdışında 5 fuarı bilfiil ziyaret ettik. Fuarların katılımcıfirmalarının yetkililerine fuarımız hakkında bilgi verip tanıtım yaptık. Tanıtımyaptığımız fuarlar; İspanya’nın Valencia kentindeki Iberflora 2010,Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki Hortifair 2010, Almanya Essen’daki IPM Essen 2011, Yunanistan’ınbaşkenti Atina’daki Kipotechnika 2011, Fransa’daki Angers kentinde düzenlenenSalon Du Vegetal 2011. Bu sayede Florplant Süs Bitkileri ve Peyzaj Fuarı’nınsesini çevre coğrafyalara da duyurmuş olduk. Fuarımızın varlığından ulusal veuluslararası çevreleri haberdar etme hedefiyle, bugüne kadar  yurtiçinde 8, yurtdışında ise 10 sektöreldergiyle reklam kampanyaları planladık. Fuarımızın reklam sayfası,  2011 yılı boyunca farklı dergilerde yereldillerde yayınlanacaktır. Hollanda’da yayınlanan Flora Culture Internationaldergisinde İngilizce, Bahrein, Mısır ve Ürdün’deki söktörel yayınlarda Arapça,İspanya’da bir süs bitkileri dergisinde İspanyolca olarak yayınlanacaktır.Bunların yanısıra, İsrail’de yayınlanan bir peyzaj dergisinde İbranice, İran’dayayınlanan bir tarım dergisinde de Farsça olarak reklam sayfalarımız yayınagirecektir. Dergiler elimize ulaştıkça, web sitelerimizden ve bültenlerdendergilerimizin ilgili sayfalarını sektörle paylaşacağız.


Yurtiçinde ise ÇiçekVizyon, Ev Bahçe, Floraplus, Hasad, Peyzaj Life, Peyzaj Mimarlığı Dergisi(TMMOB Peyzaj Mimarları Odası), Plant ve Tarımın Sesi ( TMMOB ZiraatMühendisleri Odası) gibi seçkin sektör dergilerinde reklam kampanyamız Nisanile Eylül ayları arasında yayına girecek şekilde faaliyete geçirilmiştir.Ayrıca afiş ve davetiyelerle hedef ziyaretçi kitlemizi fuarımıza davetediyoruz.


Özellikleotellerin, tatil köylerinin, belediyelerin, inşaat müteahhitlik şirketlerininpeyzaj yetkililerini, fidancılık yapanları ve üreticileri fuarımıza davet etmekiçin yeni kampanyalar da planlıyoruz.


Sektörde internet kullanımı çok yaygın olmamasına rağmen sizin bualanda yoğun bir şekilde çalıştığınızı görüyoruz, internette ne tür tanıtımçalışmalarınız var?


İnternet aracılığı iletanıtımlarımızı sürdürmek amacıyla 7 yurtiçi, 3 yurtdışı portalda “banner”ımızfuar tarihine kadar yayında kalacaktır. Bunlar arasında, sektörün öndegelen  peyzaj, tarım ve bitki portallarıyer almaktadır. Attığımız her adımdan ve fuar hakkında her türlü bilgiden sizlerin de haberi olması adına www.florplant.orgadresinde bir fuar web sitesi kurduk. Sitemiz 3 aydır aktif olarak İngilizce veTürkçe yayın yapmaktadır. Ayrıca, fuarımızın yurtiçi pazara tanıtılması için 2haftada bir Türkiye’de 3500 kişiye Türkçe e-bülten, ayda bir de yurt dışından9.250 kişiye İngilizce e-bülten gönderiyoruz.


Bizitakip etmek isteyenlerle sosyal medyada iletişim kurmak için Facebook veTwitter’da da Türkçe ve İngilizce olarak yayındayız. Florplant Süs Bitkileri vePeyzaj fuarı için;  www.facebook.com/florplant ve www.twitter.com/florplantadreslerini tıklamanız yeterli!


 

Bildiğiniz gibi CYF Fuarcılık’ın düzenlediği Flowershow bu yılİstanbul’a taşındı. İstanbul’daki fuar sizi nasıl etkiler?


İstanbul’daki fuarınolumlu geçmesi bizi de olumlu etkiler. Köklü bir süs bitkisi üretimi veticareti geleneği olan Yalova’dan iyi bir fuarın çıkması aslındasevindiricidir. Yalova’da süreklilik kazanan yerel bir fuarın İstanbul’ataşınmasını doğal bir gelişme olarak görüyorum. Uzun Yıllar İstanbul’da,İstanbul pazarı için kaliteli bir süs bitkisi ve peyzaj fuarına ihtiyaç vardı.Dileğim firmaların İstanbul beklentisi olumlu sonuçlansın. Sektörde başarısızgeçen deneyimler fuarlara olan inancı azaltır. Doğru ve zamanında hazırlananfuarlara doğru ziyaretçinin gelmesi sonucunda çok iyi verim almak mümkündür.Bunu geçmişte farklı fuarlarda başarılı bir şekilde uyguladık ve güzel sonuçlaraldık. Dileriz ki, İstanbul fuarı iyi geçer, firmalarımızın fuarcılığa olangüveni artar. Bu güvenin artması sonucunda Antalya’da Expo vesilesi ilebaşlamış olan fuarımıza olan ilgi de artar. Zamanla her iki fuarın da gitgidekendi kimliğini bulacağını ve sektöre farklı yönlerden hizmet eder durumageleceğini düşünüyorum.


Mehmet Bey, bize kısca kendinizi ve Agoras Fuarcılık’ anlatır mısınız?


Yunanistan'ın İskeçeşehrinde 1971 yılında doğdum. İlk, orta, lise eğitimimi Yunanistan'datamamladım ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. 2001-2003yıllarında bir aydınlatma üreticisinde İhracat Pazarlama Müdürlüğü yaptım.Şirketimi yurt içi ve yurt dışı fuarlarda temsil ettim. 2003-2007 yıllarıarasında Türk Hollanda ortaklığı olan NTSR Fuarcılık’ta, Growtech Eurasia,Interlight İstanbul, Europort Eurasia Exposhipping 2007 fuarlarının ProjeMüdürlüğünü yaptım. Antalya’da düzenlenen Growtech Eurasia fuarını 2003 – 2007yılları arasında büyüten, uluslararası hale getiren takımın kaptanıydım. 2008-2010yılları arasında ANFAŞ'ta 5 fuardan sorumlu Fuarlar Grup Koordinatörlüğügörevinde bulundum. Eğitim ve çalışma hayatımın büyük bir kısmını İstanbul’dageçirdim. İstanbul’da CNR ve Dünya Ticaret Merkezi başta olmak üzere farklısalonlarda fuarlar düzenleme tercübesini yaşadım. Antalya’yı da Growtech TarımFuarı vesilesi ile tanıdım.


Agoras Fuarcılık’ı Mayıs2010’da yabancı ortaklarımla birlikte kurduk. Gerekli hazırlıkları yaptıktankısa bir süre sonra Yurt İçinde Fuar Düzenleme Yetki Belgesini aldık vefuarcılık sektöründe faaliyet göstermeye başladık. Agoras Fuarcılık Hizmetleriolarak amacımız, yurtiçi ve yurtdışı fuarcılık deneyimlerimizi değerlendirerek,kaliteli, verimli, uluslararası fuarlar düzenlemektir. Bu çerçevede Antalya’dabirçok sektörün fuarının yapılabileceğine inanlardanım. Bu vesile ile ilkprojemiz Florplant Süs Bitkileri ve Peyzaj Fuarı’nı Antalya’da hayata geçirdik.Ancak Agoras Fuarcılık olarak Türkiye’nin her yerinde farklı fuarlar düzenlemekonusunda istekli ve hazırız.Facebookta paylaş
Twitter'da paylaş
Google+'da paylaş!
Pinterest'te paylaş!
Yorum ekle

Yorum ekle

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız