Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 40 yıl erzurum'da hizmet verdi, şimdi kayseri'nin tarım ve hayvancılığının kalkınmasına öncülük ediyor

akcabey
    Guest

40 yıl erzurum'da hizmet verdi, şimdi kayseri'nin tarım ve hayvancılığının kalkınmasına öncülük ediyor

Yaklaşık 40 yıl Erzurum'a hizmet veren Prof. Dr. Yunus Serin, son 2 yıldır ise Kayseri'nin tarım ve hayvancılığının kalkınması için önemli projeler hazırlıyor.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi eski öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yunus Serin, 2. Uluslararası Mera Eğitim Semineri'ne katılmak üzere Erzurum'a geldi. Prof. Dr. Serin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın (TİKA) birlikte düzenlediği 2. Uluslarası Mera Eğitim Semineri'nde 60'a yakın kursiyere eğitim verdi. Doğu'nun ve Erzurum'un tarımsal kalkınmasına önemli katkılarda bulunan aynı zamanda Tarım ve Köyişleri Bakanı'nın Danışmanı olan Prof. Dr. Yunus Serin, yaklaşık 2 yıldır Kayseri Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nde görev yapıyor.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin yeni kurulduğunu ve öğrencisi olmadığını ifade eden Prof. Dr. Serin, Kayseri'nin tarım ve hayvancılığının gelişmesini sağlayacak 4 adet AB projesi hazırladıklarını söyledi. Dört proje için ilk etapta 500 bin Euro hibenin geldiğini dile getiren Serin, proje kapsamında Kayseri'nin 4 köyünden bin çiftçiyi mera, yem bitkileri ve hayvancılık üzerine eğittiklerini vurguladı. Serin, "Eğitim verdiğimiz çiftçilerimizin tarlalarına, ahırlarına giderek uygulamalarını gördük. Kendilerine doğru ve yanlışları izah ettik. Örneğin tarlalarında dekara 8-10 kilo gram yonca ekiyorlardı. Bu yoncaları 1 kilogram ekmelerini önerdik. Adi fiğ ekiyorlardı, macar fiğ ekmelerini sağladık. 4 köyün meralarını ıslah ettik. Meraların verimi 20 kat arttı." dedi.

Kayseri'nin köylerinde 31 öğretim üyesiyle verdikleri 680 saatlik eğitimi 'Yem Bitkileri ve Meraya Dayalı Hayvancılık Eğitimi' isimli kitapta topladıklarını ifade eden Prof. Dr. Serin, kitabın masraflarının AB fonlarından karşılandığını ve tüm valiliklere, tarım il müdürlüklerine ve belediye başkanlarına gönderildiğini açıkladı. Son olarak 'Kayseri'de Tarımın Problemleri ve Çözüm Yolları' adında kitabının yayımlandığını belirten Serin, Kayseri Valisi'nin isteği ve desteği ile 'Kayseri Kırsal Kalkınma Projesi' hazırlama aşamasında olduklarını kaydetti. Serin, "Doğu Anadolu Projesi'nde (DAP) bitkisel üretimi ben hazırlamıştım. DAP'ta nerelerde yanlışlıklar yapıldı biliyorum. DAP'ın doğuya hiçbir faydası olmadı. Köylere gidilmeden, sahaya inilmeden İstanbul'dan, Ankara'dan her il için dörder adetten 64 proje hazırlandı. Bu projeler il valilikleri ve rektörlüklerin kütüphanelerinde bekliyor. Kayseri Kırsal Kalkınma Projesi için 20 tane uzman veteriner ve ziraat fakültelerinden öğretim üyeleri belirledim. Bunlar köylere, tarlalara, meralara ve ahırlara giderek çiftçiyle irtibatlı olup, onları eğitecekler. Çiftçilere hataları ve doğruları söylenecek. Meraların verimliliği ile ilgili olarak hedefler koyulacak." şeklinde sözlerini tamamladı.

(Cihan Haber Ajansı)

ubeyd
    Guest

Cevap: 40 yıl erzurum'da hizmet verdi, şimdi kayseri'nin tarım ve hayvancılığının kalkınmasına öncülük ediyor

Sayın hocamı tebrik ediyorum. Atatürk üniversitesinde pek değeri anlaşılamamıştı ama biz onun gayreti ve hamiyetini biliyor ve takdir ediyorduk.

Bu Konu İçin Etiketler