Toplam 61 Sayfadan 1. Sayfa 1231151 ... SonuncuSonuncu
Toplam 605 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Çapa Makineleri Hakkında

ozencan43
    Guest

Çapa Makineleri Hakkında

selam toprak gönüllüleri. ben yaklaşık 2 aydır motorlu çapa makinaları hakkında internette araştırma yapıyorum. henüz karar vermiş değilim. satış sitelerinde makina özellikleri üstünkörü verilmiş. bu forumu kullanan arkadaşlar eğer çapa makinası kullanıyorlarsa veya daha önce kullanmışlarsa tavsiyeleri nelerdir? yardımcı olabilenlere şimdiden teşekkürler......

ubeyd
    Guest

Cevap: çapa makinaları hakkında

Sayın Özencan Çapa makinası hakkında öğrenmek istediğinizi detaylı yazınız.Hanği bitki için kullanacağınızı ,yerinizin meyil ve toprak durumu,arazinin büyüklük durumunu yazınız sizlere detaylı bilgi verelim

Selahattin YILMAZ
    Guest

Taral marka çapa makinelerinden vazgeçmeyin onunda büyük ve küçük olanı var işleme genişliğine göre hangisi size uygunsa tercih edersiniz. Çin malları olanlar var onlarla henüz karşılaşmadım. Bunun dışında tekerleksiz direkt çapanın motora bağlı olarak döndüğü makinalar varyani motorlu çapalar bunlar ise kullanıcıyı oldukça yoruyor ve yavaş kalıyor.

Taral marka çapa makinaları hem tercihte yüksek öncelikli ve ülkemizde sorunsuz servis ve yedek parça imkanı var hemde kolay alınıp satılabiliyor.

ozencan43
    Guest

öncelikle ubeyd ve selahattin beylere teşekkür ediyorum konuya gösterdikleri ilgiden dolayı.başlığı açmaktaki amacım çapa makinası kullanan arkadaşların karşılaştığı sorunlar, kullanım kolaylıkları arıza durumlarında problemin halledilmesinde karşılaşılan zorluk-kolaylık durumları hakkında bilgi paylaşımı sağlamaktır. ben bir din görevlisiyim ve köyde görev yapmaktayım.(kütahya'da) kendi köyümde görev yaptığım köye oldukça yakın ve birkaç parça arazim var. yaklaşık 4-5 dekar. fakat işleyecek gerekli ekipmanım yok.(ağaç dikili olanda var, ağaçsız olanda var.) traktör vs.bulmak bir sorun herkesin kendine göre işi oluyor. ayrıca ağaç olan bahçelere traktör sokmak ayrı bir sorun. ağaçlar açısından yani. ayrıca yakınlarımın da meyve bahçeleri var fakat aynı sorunlarla onlarda uğraşıyor. benim niyetim traktörcülerle uğraşmamak. aynı zamanda traktör almak gibi bir imkanımda yok. bunun için kafayı çapa makinalarına taktım. yaptığım araştırmaya göre benim için en ideali (selahattin bey ağır ve yorucu dese de) alttan çapalı bir çapa makinesi. şanzımanlı olacak ve kuyruk mili çıkışı olacak. yerine göre tekerlek de takılabilecek. dizel motor güç yönünden bir avantaj. ileri dönük olarak ilave parçalarla su motoru, ilaç pompası vs olarakda kullanılması ve ücret olarakda 4bin ytl civarında olması lazım.... dedikten sonra bu şartlara en uygun makinenin de selahattin beyin bahsettiği taral marka 32M EKO modeli olduğuna kanaat getirdim.alttan çapayı tercih etmemin sebebi ise arkadan çapaya göre daha derin toprak işlemesi yapılabilmesi. ayrıca çapaların değiştirilip pancar çapası yapılabilmesi.(yakın köylerde pancar ekenler çok. adamlar çapa zamanı gelince çapacı kadın bulmakta zorlanıyorlar. belki oralardan da iş bulurum.) eğer daha değişik tavsiyesi olan arkadaş varsa onlarada saygı duyarım. makineyi henüz almadım ama bayramda sonra alırım herhalde......... herkese iyi bayramlar.

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Yağmur marka çapa makinalarını da inceleyiniz. Ayrıca bahsettiğiniz özelliklerde Çapa Makineleri motorları linkindeki makinaları da inceleyiniz. Alternatifleriniz çoğalsın. Bahsettiğiniz türde makinalardan 10 yıldır bahçelerde kullanıyorum. Operatörü yorsa da güzel iş çıkarıyorlar. Yedek ekipmanlarla da başka bir motorlu makinaya ihtiyaç bırakmıyorlar.

Benim gördüğüm tek sorun meyve ağaçları altında çapa derinliğinin altında ağırlıklarından dolayı sıkıştırma yapmalarıdır. Arada bir derin işleme gerekli oluyor bu yüzden.

ozencan43
    Guest

sayın selsaraç, verdiğiniz linkleri yeniden inceledim. daha önce o markalara da baktım. ancak onları elememin sebebi bulunduğum yerde (kütahyada) yetkili servisi olmayışıdır. başka bir sebep yok onlarda güzel makinalar. ilginiz ve tavsiyeniz için teşekkür ederim. çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Selahattin YILMAZ
    Guest

Sevgili ozencan43, dizel yada benzinli motor sahip mkinelerde yedek paça sorunu veya motor sevisi sorunu yaşamazsınız zia enzinli yada dizel motoladananlayan herkes özelliklede taktö amircileri bu az motorlardan anla. Başlangıç için ihtiyacınız olacak tek şey belki çapa ağızlaıdır. Ve çapa konusunda linkteki gibi özellikte makine tecih ederseniz aksesuar ve özellik bakımından hemen hemen hiç seçeneğiniz yok. Ancak model olarak bu tarz modeller üzerinde durursanız size aksesuar olarak marka ayırt etmeksizin size çok geniş seçenek sunacaktır.

ozencan43
    Guest

daha önce fiyatına dikkat etmemiştim, bugün gözüme çarptı antrac 200 benzinli çapanın fiyatıda uygun aksesuar fiyatlarıda taral a göre daha uygun. kafam iyice karıştı. kama marka makinalarda diğerlerine göre çok ucuz duruyor ama makinenin sol tarafında görülen kayış muhafazası kafama takıldı.sanki motordan şanzımana güç aktarımı kayışla yapılmış gibi. bilmem yanılıyormuyum.... aslında en kötü karar kararsızlıktan iyidir diye bilirim .herkese de öyle derim ama iş böyle bir makina almaya gelince kendimde kararsız kaldımmmm...............

Selahattin YILMAZ
    Guest

Benzer bir sorunla karşı karşıyayım diyebilirim, şu an bayram tatilinden sonra devasa büyüklüklere gelmiş fidanlığımdaki otlar bana hangi çapa makinesini alacağım konusunda net fikir verdi ve tabi bu fikre ulaşmamdaki en büyük etmen tüm çapa modelerini kullanmış yada denemiş olmam. Fazla pahalı olmasından dolayı en büyükleri alamıyorum, çok yorucu olmasından dolayıda motorlu çapayı almak istemiyorum orta modeller en uygunu. Gerisi size kalmış hocam...

ozencan43
    Guest

selahattin bey, öncelikle verdiğiniz yanıylara teşekkür ederim. Allah razı olsun. daha önce çeşitli tiplerde motor kullandığınızı söylemişsiniz. öyleyse şunuda sorayım: güçleri aynı olsa da dizel motorlar düşük devirde yüksek tork üretmelerinden dolayı avantajlı durumda. bunu biliyorum. ancak gürültü ve titreşim yönündende benzinli motor sanırım daha avantajlı. yani gürültü ve titreşimi dizelden daha düşük. bu açıdan bakınca benzinliyimi yoksa dizelimi tavsiye edersiniz? birkaç saat çalıştıktan sonra gürültüden kafa şişmiş ve vücut hoşaf olmuş bir durumda olmak herhalde iyi olmasa gerek......

Bu Konu İçin Etiketler