Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Yarasa gübresi ve faydaları

selim.bay
    Guest

Yarasa gübresi ve faydaları

Deniz kuşlarının aşağı bıraktıkları damla halindeki dışkıları olarak da bilinen “guano” çeşitli türde yarasaların ve deniz kuşlarının mağaralarda birikmiş ve kurumuş dışkıları olarak tanımlanır (1). İçerdiği azot (N), fosfor (P) ve potasyum (K) oranı ile doğal gübre olarak bitkilere yüksek düzeyde besinsel bir destek sağlar (3).
    Yarasa dışkısı “bioremediation mikroplar”dan zengindir. Örneğin, 100 ml dışkıda yaklaşık olarak bir milyar bakteri bulunur. Bu mikroplar, bir taraftan toprak toksinlerinin parçalanmasına yardımcı olarak toprağın beslenmesini ve kalitesini arttırırlarken diğer taraftan dışkıda doğal olarak bulunan organik bileşiklerin yıkımlanmasından ve değişiminden sorumludurlar. Bu özellikleri ile yarasa dışkısından bilhassa patates, domates vb. sebze üretiminde verim artırıcı olarak yararlanılır. Bu amaçla, içerdiği makro-besinseller (başta N, P, K olmak üzere Mg, Ca, S, Na ve Cl) ve mikro-besinseller (Fe, Mn, Zn, Cu, B, Mo) ile tarımda gübre olarak kullanılır (17).
    Mineral içeriği ile mükemmel bir organik gübre olan yarasa dışkısı (bat guano) evlerde ve işyerlerinde çiçek ve çeşitli süs bitkileri yetiştiriciliğinde de yararlanılabilir. Ancak, yarasa gübresi koku, ekto-parazitler ve bazı sağlık riskleri nedeniyle kimi zaman ev yada işyeri için sorun oluşturabilir. Bu olumsuzluklar; dışkı gübrelere koku gidericiler, pH düzenleyiciler (NaOH, kireç), ilave besleyiciler ve oksitleyici etkenler (Na-hipoklorit, KMnO4, H2O2 ve ozon) eklenmek suretiyle giderilebilir (7).
    Yarasa dışkısı içerdiği %15-20 oranındaki fulvik asitler nedeniyle nematosid ve fungisid etkilidir. Nematosid etki ile bunlar nematodların birincil safhalarını bozarak onları etkisiz kılarlar. Etkisiz bu nematodlar bitkinin beslenmesi ve üretimi için önemli olan kök sistemlerini korurlar. Fungisid etkisiyle de mantarların neden olduğu hastalıklara karşı koyarlar (1, 7).
    Kuşlarda ve yarasalarda azotun yarısı dışkı ile organik azot şeklinde, diğer yarısı ise idrarla üre şeklinde atılır ve hızla amonyum azotuna (NH4+) parçalanır. Fosfor ve potasyum ise dışkıda, sırasıyla P2O5 ve K2O şeklinde bulunur. Yarasa dışkısı diğer kuş türlerinde olduğu gibi her iki atığı karışım halinde içerir ve dünyada fosforun doğal kaynağı olarak bilinir. Azot, fosfor ve potasyum dışkıda % olarak verilir ve kısaca (N-P-K) şeklinde gösterilir (1).
    Yarasa dışkısındaki minerallerin bilinmesi, ticari bir gübrenin içeriğinin bilinmesi kadar önemli olup dışkının ticari değerini belirler (4). Dışkı mineral içeriği tür, nem oranı, rasyon, toplama ve depolama kayıpları vb. birçok faktörden etkilenir (1).

KAYNAK:YARASA DIŞKISI (BAT GUANO) MİNERAL DÜZEYLERİ
    ARİF ALTINTAŞ1, TÜNAY KONTAŞ2, GÜLTEKİN YILDIZ3, NECLA ERKAL4
    1 Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Biyokimya Anabilim Dalı, 06110, Ankara;
    2 Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Biyokimya Anabilim Dalı, Hatay;
    3 Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı, 06110, Ankara;
    4 Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Etlik Hayvan Hastalıkları Araştırma Enstitüsü, Ankara.

karamanlı
    Guest

Cevap: Yarasa gübresi ve faydaları

Arkadaşlar Sayın cankurtaran yarasa gübresi hakkında güzel bir soru sormuş ve Site uzmanlarından A.T.D. Ankara Tarım Danışmanlık Gıda İç ve Dış Tic. Ltd.'nden Durmuş DEMİREL cevaplamıştır. Hem soruyu sorana hemde Cevaplayan Durmuş Beye teşekkür ediyorum. Belki yeni bir açılım olabilir diye buraya aktarmayı uygun gördüm. Eğer isterseniz sizde inceleyin. Buradan konuyu tartışalım.

karamanlı
    Guest

Linkini vermeyi unutmuşum. İşte linki: http://www.bahcesel.com/forumsel/res...orm-yenimesaj/

TABİATCI
    Guest

Arkadaşlar ben yapı olarak araştıran, bir insanım ve kendim gözlemlemeyi severim.Bu sitedeki yarasa gübresi ile ilgili yazıları okuduktan sonra,Mart ayında yarasa gübresi üreteci bir vatandaşdan az miktarda numune olarak gübre elde etdim.Bunu deneme amaçlı olarak Deveci armudunda Nisan ayında kullandım.Diğer ağaçlarada başka ürünler kullandım.Aradaki fark gözle gözükür şekilde...Ağaç yemyeşil ve 1 mt sürgünler oluştu.Meyveleri mor kırmızısı.Bu benim gözlemim ve gözlemlerimide bu sitede belirtiyorum.Gübre üreticisinin İsmi Harun Serbest.Belki reklama girecek ancak;iyi mal üreten şahıs ve kişileride burada belirtmek benim anlayışıma uygun.Bu şahsı ben daha önce ne tanırım,nede bilirim, nede alavarem var.Site yöneticileride bununla ilgili tasarrufu kendilerine ait.

ERAY-Kadir
    Guest

Yarasa gübrelerinin öbür gerçeği.

Alıntı selim.bay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Deniz kuşlarının aşağı bıraktıkları damla halindeki dışkıları olarak da bilinen “guano” çeşitli türde yarasaların ve deniz kuşlarının mağaralarda birikmiş ve kurumuş dışkıları olarak tanımlanır (1). İçerdiği azot (N), fosfor (P) ve potasyum (K) oranı ile doğal gübre olarak bitkilere yüksek düzeyde besinsel bir destek sağlar (3).
    Yarasa dışkısı “bioremediation mikroplar”dan zengindir. Örneğin, 100 ml dışkıda yaklaşık olarak bir milyar bakteri bulunur. Bu mikroplar, bir taraftan toprak toksinlerinin parçalanmasına yardımcı olarak toprağın beslenmesini ve kalitesini arttırırlarken diğer taraftan dışkıda doğal olarak bulunan organik bileşiklerin yıkımlanmasından ve değişiminden sorumludurlar. Bu özellikleri ile yarasa dışkısından bilhassa patates, domates vb. sebze üretiminde verim artırıcı olarak yararlanılır. Bu amaçla, içerdiği makro-besinseller (başta N, P, K olmak üzere Mg, Ca, S, Na ve Cl) ve mikro-besinseller (Fe, Mn, Zn, Cu, B, Mo) ile tarımda gübre olarak kullanılır (17).
    Mineral içeriği ile mükemmel bir organik gübre olan yarasa dışkısı (bat guano) evlerde ve işyerlerinde çiçek ve çeşitli süs bitkileri yetiştiriciliğinde de yararlanılabilir. Ancak, yarasa gübresi koku, ekto-parazitler ve bazı sağlık riskleri nedeniyle kimi zaman ev yada işyeri için sorun oluşturabilir. Bu olumsuzluklar; dışkı gübrelere koku gidericiler, pH düzenleyiciler (NaOH, kireç), ilave besleyiciler ve oksitleyici etkenler (Na-hipoklorit, KMnO4, H2O2 ve ozon) eklenmek suretiyle giderilebilir (7).
    Yarasa dışkısı içerdiği %15-20 oranındaki fulvik asitler nedeniyle nematosid ve fungisid etkilidir. Nematosid etki ile bunlar nematodların birincil safhalarını bozarak onları etkisiz kılarlar. Etkisiz bu nematodlar bitkinin beslenmesi ve üretimi için önemli olan kök sistemlerini korurlar. Fungisid etkisiyle de mantarların neden olduğu hastalıklara karşı koyarlar (1, 7).
    Kuşlarda ve yarasalarda azotun yarısı dışkı ile organik azot şeklinde, diğer yarısı ise idrarla üre şeklinde atılır ve hızla amonyum azotuna (NH4+) parçalanır. Fosfor ve potasyum ise dışkıda, sırasıyla P2O5 ve K2O şeklinde bulunur. Yarasa dışkısı diğer kuş türlerinde olduğu gibi her iki atığı karışım halinde içerir ve dünyada fosforun doğal kaynağı olarak bilinir. Azot, fosfor ve potasyum dışkıda % olarak verilir ve kısaca (N-P-K) şeklinde gösterilir (1).
    Yarasa dışkısındaki minerallerin bilinmesi, ticari bir gübrenin içeriğinin bilinmesi kadar önemli olup dışkının ticari değerini belirler (4). Dışkı mineral içeriği tür, nem oranı, rasyon, toplama ve depolama kayıpları vb. birçok faktörden etkilenir (1).

KAYNAK:YARASA DIŞKISI (BAT GUANO) MİNERAL DÜZEYLERİ
    ARİF ALTINTAŞ1, TÜNAY KONTAŞ2, GÜLTEKİN YILDIZ3, NECLA ERKAL4
    1 Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Biyokimya Anabilim Dalı, 06110, Ankara;
    2 Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Biyokimya Anabilim Dalı, Hatay;
    3 Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı, 06110, Ankara;
    4 Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Etlik Hayvan Hastalıkları Araştırma Enstitüsü, Ankara.
    Arkadaşlar yarasa gübresinin içeriği hakkında verilen bilgilere ilave yapmak adına bu gübrenin müspet olan besin içerikleri yanında bu hayvanın dışkılarında değişik eko sistemlerinin içinde var olumuş ölümcül sayılabilecek hastalık yapıcı mikroorganizmaların bulanacağı gözden uzak tutulmamalıdır, bu gübrelerdn azami yarar sağlıyarak tarım yapmak istiyorsak, bu gübrelerin doğal ortamlarından alındıktan sonra gelişmiş teknolojilere sahip işletmelerde bu gübrenin içeriğinde bulunan zararlı oluşumlardan arındırılması gerekmektedir.

Bu işlemler yapılmadığı takdirde, ilk elde göze bu ürünün müspet sonuçları gözlense bile, topraklara bulaştırılacak zaralıların zamana bağlı olarak bu topraklara bulaştırdaıkları zararlı organizmaların gelişerek topraklarımızda zarar yapıcı duruma gelmiyeceklerini idda etmek bence biraz saflık olacaktır, sizlere bu endişelerimi dile getirmek adına doğallığın bozularak daha çok kimyasallara bulaşan tarım insanın, her geçen süre içinde zehirlerden medet uman mücadelesinin temelinde yatan gerçeklere vurgu yaparsak, bu gibi yanlış uygulamaların sonuçları olduğunu kabul etmekten geçmektedir.

Burada sizlere anlatmak istediğim bilgiler topraklımız için en iyi şartların sağlanacağı ortamı oluşturan ilavelerin yapılmasını göstermektir.

TABİATCI
    Guest
    Sera Teknikeri bir arkadaşım Domatesde deneme amaçlı Yarasa gübresi kullandı.Aynı tarlada ve aynı şartlarda sulama ve bakım yaptı.yarasa gübresi verdiği domatesler ile vermediği domatesler arasında görünüm bakımından bariz fark var.öncelikle;Yarasa gübresi verilen domateslerin üzerinde hala meyve mevcut ve çiçeklenme sürmekte vede fideler yemyeşil ve gür.Diğer fidelerde meyveler bitdi,fidelerde sararma yoğun.En önemlisi meyvelerdeki lezzet.Saygılarımla...

ERAY-Kadir
    Guest

Solucan gübresi toprağa ait tek gübre olmaktadır.

Bu başlıkta tekrardan açıklama gereği içinde olmamın nedenleri arkadaşlarımın bir ürünün yetiştirilmesindeki sonuçlarını hep gözleme dayılı olarak değerlendirdiklerini müşahade ettiğimden bu konu başlığına getirilen açıklamaların kişilerin genel bilgilerden uzak yorumlar getirmeleri kullanılan yarasa gübresinin topraklara olan katkılarının bitki besleme ile sınırlı olmadığı kanaati ile toprak bünyesine olumlu olumsuz katkılarının bilinmesinin önemi içindeyim.

Bu konuya daha derin açıklama getirecek toprak biyologlarının kesin karar mercii olduğu bilinci içindeyim, lakin benimde endişelerime mazhar olan bir mantıksal anlayış geliştirdiğimden topraklara gerekli besin maddelerinin toprak içinin canlıları tarafından sağlıyarak en iyi toprak şartları ile oluşacağı kanatindeyim.

Geçmişte insan oğlu kaba bir mantık yürüterek her türlü hayvan dışkılarını doğrudan topraklara uyguluyarak tarım yapılıyordu, bilim ilerledikçe bunun yanlışları anlaşıldı ve yeni uygulamalarla artık bu dışkılar kompostlanarak toprağa uygulanarak, hayvanlardan geçen zararlıların toprağa geçişi önlendi ve toprağın bitki yetiştiriken hastalanması önlendi, hatta bu hayvanların etlerinde sütlerinde bulunan bakterilerinde zararlarından kurtulmak için sütleri steril edilmekte etleri ısıl işlem görerek fermente edildikten sonra çeşitli üretim aşamalarında kullanılmaktadır.

Bir başka örnekte bütün canlıların beslenme alışkanlıkları içinde açıklanabilir, nasıl ki müslümanlarca domuz eti yenmesinin sakıncaları varsa, bunun aksi olarak domuz etini yiyen başka toplumlarda bu sakıncalar söz konusu edilmemektedir, beslenme alışkanlığına başka bir örnek de türk insanın mutfak kültürü içinde oluşturduğu beslenme alışkanlığı çinlininkine hiç benzemediğidir bir türk çine gitmiş olsa burada muhakkak beslenme konusunda bir çok sıkıntı yaşayacaktır.

Bu örneklerle topraklarında bir canlı olarak beslenme alışkanlıkları olduğu bilincindeyim, o bilinç anlayışı ile kimyasal gübrelerin nasılki toprakları beslemekten uzaksa aynı şekilde organikte olsalar toprağın ekolojisi içinde kendi besin meaddlerine eş olmayan bütün gübrelerin, sadece (solucan gübresinin) topraklar için gelecekte risk oluşturmayan gübre olduğunu idda edebilirim.

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018
    Sayın ERAY-Kadir, yukarıdaki mesajınızda;
    topraklara bulaştırılacak zaralıların zamana bağlı olarak bu topraklara bulaştırdaıkları zararlı organizmaların gelişerek topraklarımızda zarar yapıcı duruma gelmiyeceklerini idda etmek bence biraz saflık olacaktır,

ifadelerinizi okudum. Acaba yarasa gübresi içerisinde tespit edilmiş olan toprağa zararlı mikroorganizmalar nelerdir? insanlara hastalık yapıcı virüs yada mikropları kasdetmiyorum onu zaten cümle alem biliyor. Yarasa gübresinin toprağa zararlı olduğuna dair bir literatür bilgisine hiç rastlamadım şimdiye kadar, o bakımdan soruyorum.

ERAY-Kadir
    Guest

Yarasa gübresi üzerindeki şayibeler araştırıldıkça gerçeklere yaklaşılacaktır.

Alıntı selsarac Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Acaba yarasa gübresi içerisinde tespit edilmiş olan toprağa zararlı mikroorganizmalar nelerdir? insanlara hastalık yapıcı virüs yada mikropları kasdetmiyorum onu zaten cümle alem biliyor. Yarasa gübresinin toprağa zararlı olduğuna dair bir literatür bilgisine hiç rastlamadım şimdiye kadar, o bakımdan soruyorum.
    Sayın selsarac;Yarasa gübresi üzerine getirdiğim yorumlarıma ilgi göstererek, verdiğiniz yanıt sorgulama biçimindede olsa benim için büyük bir lütuf sayılmaktadır, diğer üye arkadaşlarımın sadece beğenmedim butonuna basarak gösterdikleri tepkileri bence onların bu konuya bakışlarının ne kadar objektif olmadıklarının bir ifadesi olmaktadır.

Sayın selsarac, Toprak yapısına ters olan, ister organik olsun isterse inorganik olsun toprak içi canlıların dünyasına girdiğinde bu oluşum yeni bir evrimin kapılarını aralamakta mutasyonlara yol açmakta olduğu bilinmektedir, insanoğlu bilerek veya bilmiyerek bu oluşumlara meydan vermektedir, geçmişte kenenin ölümcül türlerinden bahsedilmezken bu gün bu canlı bu özelliğe gelmişse toprak içinin bir canlısı durumunda iken ergin olana kadar dört ayaklı gelişim içinde bilinmektedir, lakin toprak içindeki yaşamını terk ederek beslenme alışkanlığınıda bir canlı üzerinde asalak yaşama geçmesi ona yaşam sahnesinde mutasyonla evrim geçirerek 4 ayaklı bir canlı olma durumundan 6 ayaklı bir duruma geçmesi onun ölümcül bir canlı özelliği kazandırmıştır.

Bu canlı insanlığın başına dert olmuşsa bu olayların topraklardaki olumsuzlukları bir nedeni olduğuğundan, insan oğlunun bir hatası deneme yanılma yöntemini terk etmediği sürece bu olumsuluklar artarak sürecektir, dün DTT nasıl tarımda yeşil devrimin önünü açarak kimyasalların uygulamaların önü açarak, tarımdaki üretimin patlaması insanlara umut olmuştu, önce DTT'nin topraklara yaptığı taribat ortaya çıkması ile yeşil devrim fiyasko olduğu anlaşılmış olsada insanlar yani geri toplumlar hala kimyasallardan vaz geçmediler.

İleri gitmiş toplumlar bu hatalarından vaz geçmesini bilmelerine karşın üretimdeki farkı kapatmanın telaşı içinde yapay gübrelerin yerine doğal olanı koyma arayışı içinde bu tür deneme yanılmalarla şansını bir kere daha zorladığı kesin. Sizin litaratürlere geçmiş olumsuz bir gelişme aramanız bence biraz erken görülmektedir.
    Benim bu ön görülerim, toprak çalışmalarıma gösterdiğim özel hasasiyetin bir varsayım gibi düşünenler için yanılgıda oldukları kesindir insanlar hep büyük düşünerek, topraklar kaybedilmiştir.

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018
    Sayın ERAY-Kadir,

Haşa sorgulama ne haddime. Ben sadece bilimsel bir dayanağı var mı diye sormak istedim. Ancak akabinde verdiğiniz yanıt beni tatmin etmedi. Çünkü;

Yarasa gübresinin, tesbit edilen yada bilimsel otoriteler tarafından öngörülen toprak üzerinde hiçbir zararı yoktur ve olacağını da zannetmiyorum. Avrupa bunu yıllardır kullanıyor. Türkiye binlerce mağarada bulunan yarasa gübresi maden yatakları ile atıl dururken, yarasa gübreleri kullanılmayan bir değer olarak öylece yatmaktadır. Korku psikolojisiyle de hiçbir yere varamaz hatta geri gideriz. Şimdiye kadar yarasa gübresinin kullanılmadığından acaba kötü olduğunu mu düşünmeliyiz. Hayır, tüm dünya bunu kullanıyor. Türkiyede malesef uzun yıllar yönetmelikle satışı yasaklanmıştı. Birkaç yıl önce daha yeni serbest bırakıldı.

Kene örneğinde verdiğiniz anlatım tamamen sizin şahsi düşüncenizdir ve hiçbir bilimselliği yoktur. Çünkü bendeniz kene üzerine özel olarak 3 yıl çalıştım ve 14 kişiden oluşan bir ekibe öncülük ettim. Kene olayı tamamen başka. Evrim olayı zaten kendi başına büyük bir safsatadır. Mutasyon, seleksiyon konularında tamam sorun yok. KKKA kısacası bir biyolojik saldırı unsuru olabilir, kenenin evrimiyle ilgili değil. Bahsettiğiniz ayak sayıları kenenin yaratıldığından bu güne kadar her kenede görülen biyolojik hayat döngüsüdür. Topraktan insana geçmesi de öyle. Kene yaratıldığından beridir bu böyle.

DDT olayı tamamen ilaç sektörünün tüm dünyada yaptığı oyunlardan birisidir. Deneme yanılma değil para hırsıyla yapılan büyük bir aç gözlülüğün, para hırsının sonucudur. Tabi kullananlar açısından da büyük bir cehalet örneğidir. Bununla birlikte DDT nin aktif olarak kullanıldığı yıllar ile şimdiki algı ve duyarlılık arasında büyük bir fark vardır. Biraz dikkatli olmak yeni bir DDT olayını yaşamak için engel olacaktır ki bu denetim mekanizmaları şu anda kurulmuş durumdadır.

Organik tarım fikrini de hiçbir zaman Bahçesel sitesi olarak desteklemedik. Avrupa GDO ile uğraşıp köşeyi dönerken, bu ülke topraklarını kendi keyiflerine kullanmak istedikleri için organik tarım hikayesiyle bizleri uyutmak istemektedirler. İşin özü mümkün olduğunca az ve bilinçli kimyasal gübre ve ilaç kullanımıyla maksimum verim elde etme amacında olmalıyız. Organik gübreler gibi girdiler ürünün verimini fazlaca artırmaz ama kaliteyi önemli ölçüde artırdığı için küçük alanlarda hobi bahçelerinde tercih edilebilir. Yarasa gübresini de tüm bu amaçla kullanacaklara, bulabilenlere tavsiye ederim.

Yarasa gübresinden hastalık taşıma ihtimalleri sebebiyle de gerekli ısıl işlem görmeden uzak durulmasını da kesinlikle tavsiye ederim.

Mesajımda sert ifadeler olduğunu düşünmeyiniz lütfen. Fikirlerimi özgürce paylaşıyorum ve sizin düşüncelerinize de değer veriyorum. Keşke bunları karşılıklı görüşebilseydik. Yazılarla malesef ancak bu kadar oluyor ve samimiyet havası bazen bozulmuş gibi düşünülmesine sebep olabiliyor. Yazdıklarım sadece iyiyi ve doğruyu bulma amacından öteye geçmemektedir. Lütfen sizde öyle değerlendiriniz. Saygılarımla

Bu Konu İçin Etiketler