Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Sutut'u bilen var mı?

messin
    Guest

Sutut'u bilen var mı?

Hepinize çok selamlar saygıdeğer bahcesel üyeleri bu yıl tesis ettiğimiz kiraz ve ceviz bahçelerinde fidanların yaklaşık hepsine sutut denilen ve benim için yeni olan bir ürün kullandım suyu tutma özelliği olduğu söyleniyor toz şeklinde bir madde sizce zararı varmı ayrıca bu ürünü kullandığımızda sulama yasakmı oluyor bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum

rszeki
    Guest

Cevap: Sututu bilen var mı?

Alıntı messin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hepinize çok selamlar saygıdeğer bahcesel üyeleri bu yıl tesis ettiğimiz kiraz ve ceviz bahçelerinde fidanların yaklaşık hepsine sutut denilen ve benim için yeni olan bir ürün kullandım suyu tutma özelliği olduğu söyleniyor toz şeklinde bir madde sizce zararı varmı ayrıca bu ürünü kullandığımızda sulama yasakmı oluyor bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum
    Sututu 4 yıldır kullanıyorum,bu yıl yenilemem gerekecek sanırım,ama gerçekten verim aldığımı söyleyebilirim,sulamada ve verim artışında ciddi avantajları var.Sulama yasakmı derken neyi kasdettiğinizi ve kullanım şeklinizi anlatırsanız yardımcı olabilirim sanıyorum.Selamlar.

messin
    Guest

Öncelikle Cevabınız için teşekkür ederim...bu yıl tesis ettiğimiz kiraz ve ceviz bahçelerinde 400 fidanın dibine bu sututu uyguladık fidan kuyusunun içine saçtık ve yağışlar çok iyi gidiyor inşallah yeni bahçede fidanlar randumanlı olacak... Bu ilacı kullanınca yazın sulama yapılabilir dimi ?

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Sutut taprokta olan suyu tutar. Aşağılara akıp gitmesini engeller. Su bittiği zaman tabiki su vereceksiniz. Bitki susuz yaşayamaz ki... Ayrıca bitkiler buharlaşmayla ciddi miktarda suyu topraktan kaldırırlar. Sutut sadece sulamanın etkinliğini artırır. Sulama aralıklarını düzenler. Ayrıca Adı başka ne şekilde tabir edilebilir bilmiyorum ama sutut bir ilaç değildir.

yerdogan08
    Guest

dikkat edin bu madde suladıgınız sürece yararlı ortamda su azalıca ağacın alması gereken suyuda çekiyor

TABİATCI
    Guest

Ben tavsiye etmiyorum.Neticide Kimyasal madde,ancak;ceviz aşısında kalemin üzerine hafifce sürüyorum.İyide oluyor.

sutut
    Guest

Alıntı yerdogan08 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dikkat edin bu madde suladıgınız sürece yararlı ortamda su azalıca ağacın alması gereken suyuda çekiyor
    Sutut suyu emerken hiçbir şekilde vakumlu bir basınç uygulamamaktadır,bitkinin iç basıncının üstüne çıkması sözkousu değildir.Dolayısıyla bitkinin içindeki suyu absorbe etmesi mümkün olmayacaktır.

sutut
    Guest

Alıntı TABİATCI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben tavsiye etmiyorum.Neticide Kimyasal madde,ancak;ceviz aşısında kalemin üzerine hafifce sürüyorum.İyide oluyor.
    Sizin bahsettiğiniz SUTUT (capatect) inşaatlarda kullanılan bir su yalıtım malzemesidir.Tarımsal sulamada kullanılmasıda zaten mümkün değildir.Tarımsal su tutucu olan SUTUT selülozik tabanlı olup potasyum tuzlarından oluşmaktadır.
    Saygılarımla

sutut
    Guest

Alman menşeili Stockosorb ve Amerikan menşeili Qemisoyl (Kemisol) marka tarımsal su tutucu polimerin satışını yapmaktayız.

Önceki senelerde, farklı ürünler üzerinde farklı bölge ve klim koşullarında uygulama yapan müşterilerimizle periyodik olarak yaptığımız görüşmelerde sonuçların memnuniyet verici olduğu yönünde geri besleme almaktayız.

Ürünlerimizin CE,MSDS,ISO sertifikalarının yanısıra Çevresel Toksikolojik/Ekotoksikolojik araştırma raporlarıda mevcuttur.

Sutut uygulandıktan sonra 4-6 yıl arasında etkinliğini devam ettirmekte bu süre sonunda herhangi bir zararlı atık bırakmaksızın biyolojik olarak tamamen çözülmektedir. Bu bağlamda yapılan fayda/maliyet analizlerinde; özellikle çok yıllık bitkilerde ve ağaç fidanlarında gerek sulama tasarrufu anlamında gerekse bitkinin su stresine girmemesi ve bunun neticesinde ortaya çıkan verim artışı anlamında ürünün yararları açıkca görülmektedir.

Çim alanlarda tavsiye edilen Sutut miktarı 80-100gr/m2'dir. (Bu uygulama neticesinde Ankara koşullarında sulama aralığı yarı gölge bir bölgede 5 güne kadar çıkarılmıştır).

Yeni dikim fidanlarda ise 50-80 gr/m2 olarak uygulanmaktadır.Diğer sorularınızla ilgili bilgi@sutut.com.tr adresinden ya da 90 312 439 99 58 numaralı telefondan bizimle irtibata geçebilirsiniz.Daha detaylı bilgi için www.sutut.com.tr

Saygılarımla,

karaselvi
    Guest

Cevap: Sutut'u bilen var mı?

Bunu Tarım fuarında görmüştüm. İnternette insan herşeyden haberdar olsada fuarda yakından inceleme imkanı oluyor.

Bunu çelik köklendirmede hindistan cevizi torfuyla kullansak nasıl olur. Yada dere kumuyla.

Bu Konu İçin Etiketler