Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Don'dan korunma yolları

messin
    Guest

Don'dan korunma yolları

Bizim dere kenarında yetmiş ağaçtan oluşan kiraz bahçemiz mevcut ayrıca yirmi yaşında olmaları ve sulama imkanımızın olması sebebiyle çok ürün alabilmekteyiz ancak son yıllarda eskiden görülmemiş şekilde dere kenar boyunda don olayı görülmektedir ve iki yıl önce bahçeden hiç ürün alamadık geçtiğimiz yıl çok güzel ürün oldu fakat babamın saman yakmasının bunda ne kadar koruyucu önlem olduğu belli değil don ile mücadelenin daha etkili yolu var mı ayrıca saman lastik yakarak daha iyi nasıl koruyabiliriz samana katkı maddesi olarak ne katmamı önerirsiniz çok teşekkürler

messin
    Guest

Cevap: 'Don'dan korunma yolları

Kirazlar için kritik döneme yaklaşıyoruz bu ay sonu çiçeklenme olacak ve daha sonra don tehlikesi...inşallah bu yıl don olayı yaşanmaz

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Sayın Messin, Sap samanla uğraşmak ancak 1-2 derece hava ortamını etkiler ve hafif donlarda etkilidir. Cropaid gibi Bitki antifrizi kullanıp etkili olduğunu gözlemleyebilir ürününüzü garanti altına alabilirsiniz.

ihsanone
    Guest

Cool Cevap: 'Don'dan korunma yolları

cevizlerimi kış donlarında nasıl koruyacağımı araştırıyorum.bir sonuca varamadım.gecen sene kışa girerken diktim ağaçlarımın uç dallarrı kurudu.acaba bu bitki antifrizlari işe yarar mı?başka yönetemler var mı?
    ihsanone@hotmail.com

ubeyd
    Guest

Selsaracın dediği gibi Cropaid gibi Bitki antifrizi kullanıp etkili olduğunu gözlemleyebilir ürününüzü garanti altına alabilirsiniz.

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Doğal bitki antifrizleri tamamen üreticinin karar vereceği bir durum. Kesinlikle tavsiye ederim.

Uygun yer seçimi meyvecilik için en temel esastır. Ağaçlarınızın, kışa girerken hazır bir şekilde girmelerini sağlamak için kültürel tedbirleri almalısınız. Bunun için meyve ağaçlarının kışa hazırlanması konusunda araştırma yapınız. Cropaid gibi Bitki antifrizi kullanıp etkili olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

kardelen
    Guest

Arkadaşların yorumları için çok teşekkür ederim. Sevgili bahcesel okurları ve mühendis meslektaşlarım. Bitki fizyolojisi, Hayvan fizyolojisi ve İnsan fizyolojisi okullarda okutulur ama kimse hayatına uygularken Düşünmez ve akletmez Aynı olay anatomide böyledir.

Şimdi gelelim esas konuya sevgili arkadaşlar; İnsanlarda kıl, hayvanlarda tüğ ve kıl ve bitkilerde ise Ca kılları dediğimiz koruma kalkanları vardır ve okullarda okurken bunların hepsi bize tek tek anlatılır. Nedense biz bilimle hayata birleştirip yaşam faaliyetimizde düşünmüyoruz ve akletmiyoruz yani kuranı anlayamadığımız buradan hepimizin ortaya çıkıyor.

Şimdi ben bunları anlatırken siz diyeceksiniz don zararı ile ne alakası var diye, İşte aynen bu şekilde alakası var.

Şimdi insan ve hayvanların deri ve tüğlenme yapıları ile soğuğa dayanıklılık arasında bir bağlantı vardır kıl folikülleri iyi gelişmiş insanlar ve hayvanlar soğuğa karşı bilimsel olarak ispatlıdır daha dayanıklıdırlar. Şimdi düşünelim ve akledelim aynı olay bitkiler içinde geçerlidir.

Yani kalsiyum kılları ve yaprak zar yapısı iyi gelişmiş dengeli gelişmiş bitkiler hastalığa zararlıya ve iklimsel faktörlere karşı daha dayanıklıdır. Örnek mi istiyorsunuz: Kılçıklı buğdayların kılçıksız buğdaylara göre kuraklığa ve soğuğa karşı daha dayanıklı olması, Aynı kılçıklı türlerin hastalık ve zararlıaya karşı daha dayanıklı olması kılçıklı buğdaylarda sulama yapıldığı zaman daha fazla verim vermesi. Kaynak: Prof. Dr. Bayram SADE.

Başka Örnek: Buğday arazilerinde bol miktarda olan yabani hardalların hastalıklı ve zararlıya karşı arazinin kenarında (sınır toprağında) bulunana göre daha dayanıksız olması. Arasındaki fark ise arazi içindeki yabani hardalda yapraklarında kıl foliküllerinin olmamasıdır.

Peki Bazı uyanıklar soracak kılla zararlı ne alaka diye: Tabiki çok alaka çünkü bütün bitkiler bu kıllarda karınca asidi dediğimiz asitten bulundurur, bu kıl olan bitkinin böceğe hissettirdiği koku ekşidir ve böcek bu kıla dokunursa canı yanar. Bunun için böcek azotla fazla beslenmiş Kalsiyum kılları olmayan ve azot sayesinde tatlı ve güzel koku salgılayan bitkiye ilk önce gider. Peki bu bilgileredemi kaynak istiyorsunuz: Buyrun Prof. Dr. Fevzi ECEVİT = Bitki Fizyolojisi
    Prof. Dr. Bayram SADE = Bitki Fizyolojisi

Belki düşünüyorsunuzdur ve bencede bu dediklerimi düşünün akledin yazının devamını okumadan bunu yaşama 10 dakika uygulayın zaten bir çok şeyi kavrayacaksınız. Yazının devamını bu dediklerimi düşünmeden okursanız hiç bir şey anlayamazsınız.

Artık Asıl Olayı Anlatalım

Dostlarım okurlarım Doğum yapan hayvana 40 gün iyi bakarız sararız sarmalarız Doğum yapan İnsanada aynı şekilde davranırızda söylermisiniz bana allah aşkına; Ey insanoğlu Düşünün o bir sene boyunca sana bir sürü besin maddesi harcayarak meyve verecek yani doğum yapacak sen ona kışın çıplak gez diyeceksin. O zaman hadi doğum yapan hayvanları salın kışın dışarı ölmüyorlarmı. Oda kışın çıplak kalıyor yaprakları yok çünkü?

Peki Hocam ne yapalım:

NE mi yapacaksınız Bitkiler meyve verdikten ve siz onu topladıktan bir hafta sonra onlara yapraktan Dengeli Gübre ve İz element compleksi atın ve Demir bor ve çinko oranları % 5 civarında olsun Manganda % 1 in üzerinde olsun 15 gün arayla iki uygulama yapın o yukarıyı korur. Topraktan ise taç iz düşüm alanına mutlaka hayvansal iyi yanmış gübre atın oda kökleri korur ve ilk dönem kök gelişmesini hızlandırır. Ayrıca Tüm meyvelerinizin kök bölgesine 3 KG/Ağaç Zeolit atın oda kök bölgesini sıcak tutmaya ve aşırı su zararına karşı sizi koruyacaktır.

Gelelim ilk bahar don zararına: Bu Dönemde ya Pervane kurun ve havayı ısıtın yada sıcak hava girişini sağlayın. Bunu nasıl yaparız bunun oranları belli her dekar ölçülerine göçre hazırlanmış pervaneler var onu ayarlarsınız. Ama asıl önemli olan tüm alanın kenarına rüzgar perdesi yapacak bitkiler dikerek içeriye soğuk rüzgarın girmesini engelleyin. Bunuda yaptıktan sonra size zahmet Mart 10-25 arasında bölgeye göre değişmekle beraber yukarıdaki verdiğim yüzde değerlerin üzerinde 15 gün ara ile iz element kullanın % 80 ve üzerinde don sıkıntısından kurtulacaksınız. 5 yerde denedim ve başardım. Bursa Kemalpaşa; kivide - 21 i gördük. Bursa kemalpaşa Şeftalide - 21 i gördük hala sorun yoktu.

E hocam ben bunlarıda yapamam: Tembel adam sana görede çözüm var bizde don olduğu gece sabaha karşı namazdan hemen sonra Enzim ve aminoasit içeren karışım ile Herhangi bir değerleri yüksek kaliteli kombiyi kullan %60 civarında başarı sağlarsınız. Bunuda denemesi var; Bursa İznik, Bilecik Osmaneli Şeftali ve armut.

Ben bununla ilgili çok denememi sizle paylaşabilirim; Adapazarı Fındık -10 v.b.

Hocam enzim ve aminoasitli karışım diyorsunuz varmı var onuda ben söyleyeyim. Proenzym, Proenzym Natura, Forceplus, Nzym, Naturup v.b. ürünler var dahada bilgi isteniyorsa ben tüm arkadaşlara yardımcı olabilirim.

Evet sevgili okurlar ve sevgili arkadaşlar: Bir çok şeyi anlattım ve soru cevap şeklinmde yorumladım size sundum. Herkese saygılar sunarım NAMI DİĞER KARDELEN

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Sayın Kardelen, değerli bilgi ve tecrübenizi paylaştığınız için teşekkür ederim. -21 derecede kiviyi korumak önemli bir başarı. Kivi normalde bildiğim kadarıyla en fazla -13CDemek ki kullandığınız solüsyonlar ve aldığınız tedbirler 8 derece koruma sağlamış. Cropaid'in 5 derecelik koruma yaptığını biliyorum. Demek ki aynı kivi bahçesine cropaid ile -18 dereceye kadar koruma sağlanabilirdi.
    Verdiğiniz PRONZYM NATURA sitesinde "Soğuk dönemde -5 dereceye kadar tolerans sağlar." yazıyor. Cropaid ile aynı demekki diye düşünüyorum. Aradaki 3 derecelik farkı acaba nasıl sağladınız? iklimlendirme( nemlendirme, duman vb) ile mi?

kardelen
    Guest

Selami bey Pronzym natura ile diğerleri arasındaki tek bağlantı içindeki 2 tane iz element oda diğerlerinde daha az. Kivi - 15 derece soğuğa dayanıklı bir bitkidir ama bu gövde için yoksa kivi -5 de bile gözler dona maruz kalır ve işlevini yitirir. Orada onun için yazdım yazının devamını okurken 10 dk düşünün ve akledin diye. Burada - 21 de kurumayan alanlar rüzgardan korunmuş olan alanlardır. Kenarlarında çit bitkisi vardı.
    Yani bu alanda ne duman kullandım, ne iklimlendirme nede başka klimatolojik önlem burada çit bitkisi ile korumaya aldım ve don olduğu gecenin sabahı saat 6:00 da pronzym ve pronzym natura ile iz elementi karıştırarak attım hepsi bu deneme alanında sadece çok az uç göz yanması oldu oda verime %20 etki etti onunda etkisini beslemeyle azaltmaya çalıştık başardık allahın izni ile.
    Çit bitkisi yapmak don alanlarında çok önemlidir. Saygılarımla

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Teşekkür ederim, Sayın kardelen. Bu tür bilgileri paylaşmanız bizim için çok önemli. Demekki bitki antifrizlerinin size yetişmeleri için çoook çalışmaları lazım. Tabiki çaresiz kalan üretici neye sarılacağını da kestirmekte zorlanıyor. Kazanç kaybetmemek için parasından da oluyor.
    Saygılarımla...

Bu Konu İçin Etiketler