Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Kiraz ve ceviz fidanı ilk yıl budaması

messin
    Guest

Kiraz ve ceviz fidanı ilk yıl budaması

Değerli bahcesel üyeleri öncelikle hepinizin mübarek kandilini tebrik ederim.Tahmin ediyorum ki bu yıl aramızda bir çoğumuz az yada çok fidan dikti.fakat diktiğimiz fidanları ilk yıldan başlayarak daha verimli ve şekilli olarak terbiye etmemiz gerektiğini yani budamanın ilk yıl başladığını öğrenmem yeni oldu. Ancak bir çok sitede kısıtlı da olsa budamanın nasıl olacağından bahşedilmiş ben hepsini okuduğum için kafam oldukça karıştı aramızda bu duruma hakim olan biri rica etsem burada bu yıl dikilen bir kiraz ve ceviz fidanına ne şekilde budama işlemleri yapmamız gerektiğini anlatabilirse hem şahsım hem de burayı merak edip okuyacak üye abi-kardeşlerim inanıyorum ki istifade edecekler şimdiden teşekkür ediyorum saygılar selamlar

ebrar
    Guest

Cevap: Kiraz ve ceviz fidanı ilk yıl budaması

Sayın messin, aslında sitede özellikle kiraz fidanlarının ilk yıl budamaları açık bir şekilde anlatılmış. Sizin kafanıza takılan noktalar neler ise onları belirtin ona göre çözüm önerilerini paylaşalım.

messin
    Guest

Size şöyle söylemeliyim şuan mart ayındayız kiraz fidanları gözleri bir birbuçuk ay sonra yada en geç mayıs başında uyanacaklar bu an itibarı ile yeni dikilen aşı kiraz fidanlarına basit bir anlatım ile ne şekil budama uygulamalı bizim fidanlar klasik anaç. Ve dikimde fidanların tepesi vurulmadı yaklaşık bir,birbuçuk metre civarında işte bu durumda hangi ay ve an itibarı ile hangi işlemleri yapmalıyım teşekkürler sayın ebrar..

ebrar
    Guest

Yapacağınız ilk uygulama:
    Fidan dikildiği yıl gözler iyice kabardığında 70-75 cm yükseklikteki uygun bir göz üzerindeki hafif eğimli tepe kesimi yapılmalıdır.( Ben bunu soğuk bölgelerde 1m ye kadar çıkartıyorum) Bırakılacak gözün , hakim rüzgara karşı gelmesine dikkat etmek gerekir.

Tepesi kesilen fidana %2’lik bordo bulamacı uygulanmalıdır.

İkinci aşama:
    Gözler kabarıp sürgünler 2-3 cm’ ye ulaşınca lidere rakip olabilecek, liderin altında ki 3-4 göz kopartılarak çıkartılmalıdır.

Ayrıca aşı noktasından 40 cm yüksekliğe kadar olan sürgünler ve gözlerde çıkartılmalıdır. Böylece fidan üzerinde lider göz ve ana dalları oluşturacak 4 göz bırakılmış olur. Seçilen dört ana dalın ana gövde üzerinde birbirinde 25-30 cm uzaklıkta ve ana gövde ile aralarındaki açının 45-60 derece olması sağlanmalıdır. ( Burada amacımız, kiraz ağacını çam ağacı formuna benzetebilmek. )

Kirazda dal açımı, ilk yıldan itibaren özellikle 3 yıl mutlaka yapılmalıdır. Dallar yere paralel konuma getirmeye çalışılmalıdır.(Kiraz ağaçları, forum itibarı ile çalı formunda olan ağaç türlerine girdiği için, dallar diklemesine büyür. Vereceğimiz şekil budaması ve ağırlık bağlama yöntemleri ile yere paralel hale getirtilir. Dolayısı ile ağacın kontrol altında tutulması için ilk üç yıl çok önemlidir.)

messin
    Guest

Teşekkür ederim sayın ebrar

sahilyenice
    Guest

yaşam fidancılık ceviz fidanında marka olmaya devam ediyor. her yıl üretim kapasitesini artırarak yurtdışına satışlarına başlamıştır. romanya ve bulgaristana çok sayıda ceviz fidanı ihraç etmiştir. özellikle ukrayna pazarı çalışmalrında son aşamaya gelinip önümüzdeki günlerde ihracaatımız olacaktır. yaşam fidancılık bandırmada çok sayıda ceviz fidanı üretip ülkemizin boş arazilerini değerlendirmak isteyen şahıs ve firmalara pazarlamaktadır. ceviz fidanı almadan önce önce kök yapısı daha sonra fidanın çapı kalınlığı son olarakta hangi bölgeye hangi cins ceviz fidanı ekilmesi gerektiğini araştırın. şebin-bilecik-kaman-1-yalova1-3-4-chandler-pedro-franguette fernor cinsi yerli ve yabancı ceviz fidanlarımız bulunmaktadır. sertifikalı aşılı ceviz ve badem almak için şu numaralardan ulaşabilirsiniz 05306689647-05364610426-05324601448

www. yabancicevizfidani. com

www. yerlicevizfidani. com

yeniceli
    Guest

Ceviz fidanı ve fidancılık işi ile yaklaşık 18 yıldır uğraşmaktayız. Ceviz fidanlarımızı kendi arazilerimizde ve seralarımızda üretip; biz kendi ürettiğimiz ceviz fidanlarımızı ilk elden; komisyoncuları aradan kaldırarak ceviz fidanlarımızın satışını gerçekleştirmekteyiz.
    Fidanlarımızı Türkiyenin her yerine adedine göre anlaşmalı olduğumuz kargo şirketleri ile %80 indirimli olarak ya da kendi aracımız ile ceviz ve badem fidanlarımızı adresinize teslim gönderiyoruz.
    İLETİŞİM:0538 933 62 12

Bu Konu İçin Etiketler