Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Ticari Gübre Piyasası

baranbayram
    Guest

Ticari Gübre Piyasası

Sevgili meslektaşlarım ve üretici arkadaşlarım;
    Bu konuyu açmaktaki amacım piyasadaki gübre furyasını kendimce özetlemek, kendi tavsiye ettiğim gübreleri ve sonuçlarını açıklamak ve dolayısı sizlere değişik bir bakış açısı ve yorum kazandırmaktır.

Bildiğimiz gibi A.S, A.N, Üre, Dap,CAN, KNO3 vs vs yıllardan beri piyasada.
    Hem toprağı hem toprak altı sularını hem cebimizi hem ürünlerimizi hem de sağlığımızı harcadılar.
    içerdikleri besin maddelerinin düşük, işe yaramaz hatta zararlı olan dolgu maddeleri yüksek oması ile bize hamallık yaptırdılar.
    Aynı yeni çıkan konsantre matikler gibi

Tabi zaman ve teknoloji dolayısı ile bu gübreler o eski zamanların icadı, büyük buluşu ve nimeti idi ama şu an değiller tabi ki.

Artık çeşitli organik menşeyli gübreler ve MAP, MKP, K2SO4 gibi yüksek miktarda besin elementi içeren gübreler var.

Ben kendi üreticilerime bitki ne olursa olsun(elma, kiraz, narenciye, zeytin, sera domates, patlıcan vs vs vs) artık eski gübreleri kullandırtmıyorum.

Örneğin çinko noksanlığı var ve ben bununla beraber npk vermek istiyorum.
    Sizce %1 evet sadece %1 Zn içeren 20.20.20 gübresi ile çinko noksanlığı giderilebilir mi?
    Elbette ki hayır.
    Bunun yerine direkt çinko sülfat vererek olayı daha basitçe ve hedefi 12 den vurarak hallediyorum.
    Ve bazı kazançlarım oluyor; ph mı düşürüyorum(Aydın ilinde yüksek ph sorunumuz var), toprağın tuzluluğunu artırmıyorum, daha az gübre kullanıyor ve hamallık yapmıyorum gibi gibi.

Bu ticari gübrelerin dışında 18.18.18, 12.6.30 vs gibi düşük yoğunlukta damlama gübrelerini de kullandırmıyorum.
    Onların yerine ilk gelişim evresinde yani azot ihtiyacının max olduğu dönemde organik gübreler, çiçeklenme evresinde %61 fpsfor içeren Map ya da MKP, hasat dönemine yaklaştığımız devrede de %50 Poatasyum içeren K2S04 uygulamasına geçiyorum.
    Arada extrem durumlar olursa ya da gerek görürsem organik asit, humik-fulvik asit giriyorum.
    Kendime , kendi yorum yapacak olursam, ne vermem gerekiyorsa onu katışıksız ve eksiksiz veriyorum ve aldığım neticeden üreticilerimle beraber memnunuz.

Sizin de gübreleme program tavsiyelerinizi bu başlık altına yazmanızı ve hep beraber yorumlayıp eksik fazlalarımızı tartışmak isterim ki ister üretici ister mühendis olun...

Saygılarımla...

sadopolo
    Guest

Cevap: Ticari Gübre Piyasası

Bana göre de tam tersi doğru geliyor,asıl cebini yada üreticilerin cebini yakan MKP,MAP,Potasyum Sülfat..Bunlar hem 25 kg ambalajda satılır,hemde beğenmediğiniz gübrelerin üstünde fiyattan satılır..Çinko eksikliği demişsiniz,evet çinko sülfat kullanılabilinir ama DAP,A.S gibi gübrelerle beraber de kullanılabilir..Ayrıca övdüğünüz gübrelerin tek kullanım amacı damlamadan kullanılabilmesi için suda kolayca eriyebilmeleri..Bu gibi (MAP,MKP) ürünler meyve ağaçlarında kullanılırsa pekde ekonomik olmaz...

kardelen
    Guest

Şimdi Sevgili baran bayram bu senin ticari stilindir seni ilgilendirir bölgende bununla başarı sağlamışındır sen onu satmak zorundasın. Çünkü sen bundan ekmek yiyorsun ama: İşin birde bilimsel ve ekonomik boyutlarının birleştirirlerek maximum fayda eşiği ile marjinal fayda eşiklerini ekonomik fayda eşiği ile birleştirerek hareket etmek ve eşiğin birleştiği noktadan sonra ekonomik girdiyi mecburen bitirmek gerekiyor.
    KAfan karıştı değilmi; valla benimde karışmıştı ilk duyduğumda
    Yani olay şu çok para harcamak ve çok gübre atmak değil max. verime ulaştıracak en az maliyetli en az gübreleri kullanmaktır amaç yoksa at babam derken birgün bitki sana gelir elveda deyiverir saygılarımla Bir Garip Kardelen

hayrettinozkan
    Guest

iyi hoş konuşuyorsunuzda bana doğru miktarda gübre kullanabilmem için doğru dürüst bitane toprak analizi yapan labaratuar gösterin mesala antalyada bakın insanlar güvenilirliği nasıl ödüllediriyor

hayrettinozkan
    Guest

ticari olarak üretilen fikir ve öneriler üreticinin yanlış gübre kullanmasına ayrıca klitesiz ürün almasına sebep oluyor ve zarara uğratılıyor

ubeyd
    Guest

Evet Antalya’da hem de çok kaliteli toprak analizi yapan firmalar var.Hem de daha geçen tarım fuarında görüştük.Burada isim vermem doğru olmaz araştırınız

Bu Konu İçin Etiketler