Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Organik tarım

rkeles
    Guest

Organik tar?m.

San günlerde Dünya gündeminde olan ve Türkiye'mizde de üzeerinde çokça durulmaya ba?lanan organik tar?m sitemizde "organik tar?m" ba?l??? ile sunulmu?tur.
    Linki: http://www.bahcesel.com/organik-tari...-tarim-36.html

Asl?nda organik tar?m bana göre eskiye dönü?tür. Yani do?al olan? aramad?r. Bizim do?du?umuz yerlerde zaten her?ey do?al idi. Ama zamanla sunni gübreler, ilaçlar devreye girdi. Her?ey de?i?ti.

Belki birim alandaki ürün miktar? artt? ama, birim lokmadaki lezzet miktar? dü?tü.

Ne dersiniz..?

selamisarac
    Guest

Ynt: Organik tar?m.

organik tar?m gelece?in tar?m?.

Eskiye dönü? oldu?unu dü?ünmüyorum. hatta eskiden hiç bir ?ey yapmadan yenen meyve sebzelerin ayn? tad?n? ve sa?l?k ?artlar?n? sa?lamak için daha fazla çal??mak gerekli.

eskiden oldu?u gibi yata yata bir tar?m ?ekli de?il, bilakis yo?un bir çal??ma gerektiren yeni ve modern bir tar?m ?eklidir. kesinlikle eski usul tar?mla kar??t?r?lmamal?d?r.

ismail karagülle
    Guest

Cevap: Organik tarım

sorunun ne olduğunu bilmiyorum ama yazılarda bazı harfler yerine soru işareti gelmiş ve ben anlamakta zorlandım bildireyim dediydim.

ubeyd
    Guest

Organik Tarıma önce Tohumdan başlanılmalı.Meyve ve sebzelerin eski aradığımız tadı bulamamızn baş nedeni tohumlardaki değişiklikler.Sadece kimyasallardan korumak bitkide aradığınız o eski lezzeti geri getirmez.

ismail karagülle
    Guest

teşekkürler sayın ubeyd çok doğru bir bilgilendirme bizim tohum üretimi,yada eski tohumların yeniden ihyası ile ilgili çalışmamız varmı? tarım bakanlığı bu konuda yurt dışından tohum getirmeyimi yerli tohum üretip onu ihya etmeyimi teşvik ediyor veya öneriyor diyelim.Eskiler sürekli nerde o eski enginarlar? veya buna benzer eski tatları bulamadıkları yönde şikayetleri olurdu. şimdi bizde de bu nev i şikayetler başladı.nedendir acaba? Lütfen (sende yaşlanıyosun şeklinde cevaplamayın)

ismail karagülle
    Guest

teşekkürler sayın Ubeyd ben daha öncede belirtmiştim ama bir daha ifade edeyim.57 yqaşından sonra bu işlere merak saldım.(toprağa yaklaştıkça ,toprak cezbetmeye başladı) tohumdan domatesi salatalığı nasıl yetiştiririm.fideden zor beceriyorum.Eğer tohumu nereden alabileceğimi,güvenerek,ve acemi bir askeri eğitir gibi adım adım beni yönlendirirseniz söz tohumdan üretimiönce örnek bir çalışma ile daha sonra 5 dönüm bir tarlada daha sonra allah ömür verirse 60 dönüm tarlada buişi yapmayaçalışacağım.bizim oraların en büyük derdi,moda deyimle handikapı işçi bulmak nerede ise imkansız.saygılar

ubeyd
    Guest

İsmail bey.Aradıgınız eski lezzetlerin olmamsı %90 eski tohumların ortadan kalkmasından.Sizlere aradıgınız lezzeti sunacak bazı sebzelerin tohumlarından temin edebiliriz.Ancak yülü miktarda olacak şekilde değil.

ibrahim simsek
    Guest

ismaill gulle bey eger her sene tohumlarinizi tarlanizdaki bitkilerinizden toplarsaniz 5 sene sonra eski lezzeti yakalarsiniz ancak kimyasal kullanmamak sarti ile eger kimyasal kullanirsaniz o tadi unutunuz arazinizi eger yabani otlar kaplamis ise size bir kolaylik bir yerden sigir surusu bulun koyun keçi at sigir gibi salin otlansinlar temizlik imandan gelir onden yiyip arkadan diskilayacaklarina gorze gubrelemeye de gerek yoktur sanirim calismlarinizda iyi sanslar

ubeyd
    Guest

Bugün kullanılan tohumların hemen hemen hepsi F1 dediğimiz hibrit tohumlar.Bunlar azami 3 yıl üst üste kullanırsanız acılım yapar ve 4.yıl hiç verim alamazsınız.Yani ibrahim beyin fikrine katılmıyorum.

ibrahim simsek
    Guest

valla turkiyedeki tohumlarin icerigini bilemiyorum ancak tohum alacaksaniz karadenizin daglik bolgelerine gitmenizi tavsiye ederim oradaki organik tarim dan elde edilen tohumlar gercekten kaliteli oldugunu saniyorum

Bu Konu İçin Etiketler