Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: DOPİNG (AZOTLU SIVI ORGANİK GÜBRE)

FESTUCA ARUNDINACEA
    Guest

bahçesel.forumsel

bahçesel.forumsel

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Cevap: DOPİNG (AZOTLU SIVI ORGANİK GÜBRE)

Sayın Festuca, ticari mesajları ve ürün tanıtım mesajlarınızı blogselde ve ilansel de sınırsızca yayınlayabilirsiniz. Forum üyelerimiz tarafından bu tür mesajlar tepki almaktadır. Saygılarımla

idris
    Guest

türpx in gübresi bu ara onlarla fülörtüm var)

ubeyd
    Guest

Gübre olarak mı yoksa toprak düzenleyicisi olarak mı kullanılıyor.

ubeyd
    Guest

Son zamanlarda bu tür organik bakteriyel gübreler çoğaldı. Tüketicinin kafası karıştı haklı olarak. Birisi kullanıyor çok iyi diyor, diğeri tersini söylüyor. Bana güre bu tür gübreler hakkında en iyi kararı zaman verecek. .3 yıl sonra çoğu piyasadan silineceği kanaatindeyim. Ancak bu zaman içersinde, reklâmını iyi yapan kazancını katlayacak. Doping i hiç görmedim ve uygulamasını da yapmadığım için bir kanat belirtemeyeceğim ve tavsiye edemeyeceğim.

idris
    Guest

Alıntı ubeyd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son zamanlarda bu tür organik bakteriyel gübreler çoğaldı. Tüketicinin kafası karıştı haklı olarak. Birisi kullanıyor çok iyi diyor, diğeri tersini söylüyor. Bana güre bu tür gübreler hakkında en iyi kararı zaman verecek. .3 yıl sonra çoğu piyasadan silineceği kanaatindeyim. Ancak bu zaman içersinde, reklâmını iyi yapan kazancını katlayacak. Doping i hiç görmedim ve uygulamasını da yapmadığım için bir kanat belirtemeyeceğim ve tavsiye edemeyeceğim.
    sayın ubeyd tecrübeleriniz ve mücadele kuvvetiniz takdire şayen
    bu güne kadar edindiğim gübre konusunda tecrübeler her firma bir birinden ya bir fersah üstün ya bir fersah düşük
    ama gübrelerin etkileri aynı ,kim ürettiği gübreyi ne kadar övsede kimysal olarak hepsi aynı önemli olan içerikteki miktar
    ben hersene topraklaraıma analiz yaptırıyorum o neticede gübre kullanıyorum
    önemli olan ekilen bitkinin bizim toraklarımızın organik sıkalasına göre gübre veya element kullanılması
    bağzen duyarız ben falanca firmanın gübresini aldım ekin gübresi içeriği şu dekara bunu kulladım sonuç çok iyi sende kullan
    bu hepmizin bildiği gibi çok yanlış,benim toprağam tınllı kumlu organik miktarı 2, ile 3 arası atacağam 20 kg gübre işimi görür ama komşun tarlası kumlu, organik sıkalası 0,1 arası bu adam örneğin aynı gübreden 30 kg kullanması gerekir belkide iz elementleri olması deyerin altında
    birde şu toprak analizi sonuçlarına göre çiftçimiz uymuyor(bende dahil)
    geçen sene bir arazime yaptırdığım tahlil aynen şöyle
    gelibolu (buğday)cinsi dekara 20 kg
    dönümüne 19 kg 20.20 gübre
    dönümüne 12 kg üre
    dönümüne 17 kg %26 nitrat
    4 ton yanmış hayvan gübresi
    3,4 kg çinko sülfat
    yaprak gübresi olarak
    çinko (etiket bilgisine göre)
    ben bu gübrelem proğramında üsten üç tanesine uydum gerisine uymadım
    sizce sonuçta ben TOPRAK ANALİZİ yaptırdım ama sonuç ta bende yandaki komşunun aldığı ürün kadar alamdım veya aldım
    desem sizce kim suçlu
    yan tarladaki komşum 18,46 gübresi 20 kg kullanmış
    fulamura 85 toprağa attığı miktar 25 kg
    20 kg üre kullanmış
    20 kg 33 lük nitrat kullamış
    ekilen tohum fulamura 85 ...sonuç . 350 kg ürün almış
    konuyu biraz dahttık ama sonuç olarak güvenilir firmalardan veya
    biz araştırmaları takip edip sonuca göre gitmemiz
    veya o firmanın ürününden bir miktar alıp denem sahası oluşturup öyle hareket etmeliyiz
    birde sayın FESTUCA ARUNDINACEA ...SPEEDEX SMART ürününüzü ben gelecek sene ayçiçekte uygulamayı düşünüyorum
    birde bu sene buğdayda denemelerinizde
    bu iki bitkide ne gibi sonuçlar aldınız daha önemlisi zararlı olabilecek bir unsur oluştumu
    buğday ekilmeden önce toprağa premıum 1 litr da kullanacam doğrumu veya sizin buğday ekiminde tavsiyeniz nedir (ürün hasatına kadar proğram)teşekkür ederim

kardelen
    Guest

Sayın İdris; toprak tahlilinizde geçen bir ifade ilgimi çekti bu tahlili nereden aldığınızı merak ettim.
    Burada sizin toprağınızda Organik madde düşükmüş hayvan gübresi vermişler ama ne yazıkki hala hocalarımız buğdayda hastalık ve zararlılara zemin hazırlayan Üre önermektedirler.
    Şimdi buğdayın canı CAN dır bu çiftçi deyimidir ve hakikaten öledir. Kalsiyum Amonyum Nitrat buğdayda en ideal gübredir hatta bizim eski Ziraat Mühendisi abilerimiz hala her şeye onu önerirler ama CAN buğday için çok iidir.

Birde son zamanlarda Amonyum nitratın verime etkisi görüldüğü halde hala üre önerilir lütfen tavsiyemdir buğdaya üre atmayınız %33 nitrat (halk deyimiyle) atınız.
    Biz Köylümüze yıllardır söylüyoruz TRT geçen sene anlatmaya başladı bor ve çinko kullan %25 fazla al diye ama TV ye düşünce kafalar danks etti şimdi atmaya başladılar.

O zaman Toparlayalım.
    Varan -1- Toprağa 4 ton yanmış hayvan gübresi attıysan zengin olmalısınki toprak altı gübrede atıyorsun.

Varan-2- Üst gübre olarakta buğday 500 kg verimde 12-14 kg max. saf azot harcar sen neden 50 kg üzerinde azotu toprağa atıyorsun.

Varan-3- Üsten Gübre atıyorsan bitkinin boğazını açacak aminoasit ve enzim içerikli bir bileşiği iz element kompleksi veya çinko ve borla birlikte atımını sana neden tavsiye etmiyorlar

Saygılar sunarım Bir garip kardelen

tobrak
    Guest

organik gübreler

organik gübreler hakkında birçok firmaların satış için iksirgimi dopinkgimi yazılarını görüyoruz ben mısır yetiştiricisiyim mısır dönüme enaz p2o5 fosfor 9 kilo azot n 30 kilo potasyum k2o 15 ve 20 kilo gerekli bu miktar olmadan mısr verimi alamayız yalnız tobraktan ve ya yapraktan çinko deniz yosunu gimi gübreler faydaları oluyor n azot p2o5 fosfor k2o potasyum olmadan verim alamayız organik gübrelerin kimyasal kullanmadan verimalmamız için enaz 5 ton dönüme ahır gübresi dönüme 5 kg hümik asit 10 kg melas 2 kg yosun gübresi kullanılarak verimin alınacağına inanıyorum yalnız yinede azot ihtiyacını karşılamaz tahminim 1300 ve 1500 kg mısıralmak için 2 kg hümik asit uyguluyorum dönüme dap gübresi 40 kg şekergübresi 20 kg
    üre 50 kg kullandığımız zaman verimin 1300 ila 1500 kg alma imkanımız oluyor

Bu Konu İçin Etiketler