Toplam 3 Sayfadan 1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Mantarcılık

rasay
    Guest

Mantarcılık

Hocam Merhaba
    Bir sorunum var.
    mantar üretmek için gerekli ortamı hazırlayıp kompostu getirip ektim.
    Günlük kontrolümü devamlı yapıyorum.
    Şu an itibariyle bir aksaklık yok. Elimde Bendazim 50 Wp, mitrosal 50 Wp,
    Potasyum permanganat, sporgon, brovo gibi ilaçlar var. Bunları örtü toprağı
    yapmadan önce komposta kuluşka döneminde olan misele hastalık gelmesin diye
    kullansam, ayrıca haşarat (şu an yok) olmadan steril bir ortam oluşturmamda
    fayda sağlar mı? bu ilaçları ne zaman ve ne için kullanmalıyım. Şu an
    itibariyle 4 gün oldu kompostu odaya koyalı.

Saygılar.

Yaşar Erdoğan
    0312 699 50 10

ubeyd
    Guest

Cevap: Mantarcılık

İlk ürün alma ise bir miktar ilaç kullanmanız sizin için hastalıklara karşı daha garantili olur. Bence kullanınız.

rasay
    Guest

Teşekkürler hocam saygılar sunarım.

delimisin ne isin var
    Guest

Hakketten ya sitede neden mantarlarla ilgili genis bilgi mevcut degil?
    Bazi tur mantarlarin kilosu 1000 £ satilmakta iken neden bu konuda acaba yeteri bilgi mevcut degildir?

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Hem Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY) - BAHCESELFORUM
    hemde Mantar Yetiştiriciliği Kitabı Prof.Dr.Atila GÜNAY - BAHCESELFORUM
    linklerinde bırakın bilgiyi 2 tane tam sayfa kitap var.

Geri kalan eksiklikleride üyeler tamamlasa fena mı olur. Burası paylaşım sitesi değil mi? nihayetinde kimseden bir karşılık beklemiyoruz.

feyzi
    Guest

Alıntı rasay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam Merhaba
    Bir sorunum var.
    mantar üretmek için gerekli ortamı hazırlayıp kompostu getirip ektim.
    Günlük kontrolümü devamlı yapıyorum.
    Şu an itibariyle bir aksaklık yok. Elimde Bendazim 50 Wp, mitrosal 50 Wp,
    Potasyum permanganat, sporgon, brovo gibi ilaçlar var. Bunları örtü toprağı
    yapmadan önce komposta kuluşka döneminde olan misele hastalık gelmesin diye
    kullansam, ayrıca haşarat (şu an yok) olmadan steril bir ortam oluşturmamda
    fayda sağlar mı? bu ilaçları ne zaman ve ne için kullanmalıyım. Şu an
    itibariyle 4 gün oldu kompostu odaya koyalı.

Saygılar.

Yaşar Erdoğan
    0312 699 50 10
    Ben yıllardır mantar üreten biri olarak bu ilaçları hiç birini örtü toprağını örtmeden kullanmanızı tavsiye etmem çünkü kompost pastörize edilelen bir maddedir yani ilaç kullanmanıza hem gerek yok hemde bu ilaçlar kompostta çürüme yapacaktır mantar üretiminde ilaçlama örtü toprağı atıldıkdan sonra yapılır...

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Haklısınız. Ben de yukarıdaki mesajı şimdi farkettim. Steril şartlarda üretimi yapılan kompostun, temiz bir üretim odasına alınmasıyla hiçbir ilaçlamaya gerek yoktur. Kaldı ki, steril şartlar sağlanmadıysa bu ilaçları da kovayla dökseniz faydası olmayacaktır.

Dr.Zir.Müt.H.Altuncu
    Guest

Elinizde ilaçların olduğunu bunları kullanayımmı diye izin istediğinizi yazdınız.Kültür mantarı üretiminde çok hastalşıkların ilaçlı mücadelesi hemen hemen yoktur.Bu nedenle Kompost hazırlanırken ve örtü toprağı hazırlanırken bu tür fungal ve paraziter hastalıklardan arındırmak şarttır.Eğer kompost pastörize iyi edilmemiş ve örtü toprağı iyi pastörize edilmemiş ve dinlendirilmemiş se ne kadar ilaç kullansan feayda etmez.Verimde büyük kayıplar olur.Misel sarımı zayıf olup verim düşük olurElindeki Sporgon ve diğer ilaçların bir kısmını toprak pastörizede kullanabilirsin.Dr.Zir.Müt.H. Altuncu

Dr.Zir.Müt.H.Altuncu
    Guest

Mesela Sporgon tamamen toprak pastörizede kullanmanızda fayda vardır.

Dr.Zir.Müt.H.Altuncu
    Guest

Alıntı Dr.Zir.Müt.H.Altuncu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mesela Sporgon tamamen toprak pastörizede kullanmanızda fayda vardır.
    Unutmayın Toprak iyi pastörize edilmez ise toprak daki tüm hastalıklar toprak üstü Yaş kabarcık,kuru kabarcik.beyaz alçı küfü gibi hastalıklar vuku bulur.Bu nedenledir ki örtü toprağı mutlaka iyi pastörize edilip steril ortamla topraklama yapılmalıdır.
    BAZI ÜRETİCİLER BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİNDE KÜLTÜR MANTARI EĞİTİMİ VE BİLGİLERİ BULAMAMAKTAN YAKINMAKTADIRLAR. Bu çok doğru.Maallesef Türkiye genelinde bu işi iyi bilen diplomalı 10 Dr.ra yapmış tecrubeli Ziraat Mühendisiyiz.Ben hariç diğer meslektaşlarımeski yöntemlerle dolu olan çıkınlarını mezara getirmek için eğitim vermiyorlar.Bazıları kitap yazmış Bodrum.mağara ,mahzen gibi yerlerde mantar üretimini yazmışlar.Değerli bu işe gönül vermiş ve bu işten geçinen meslekdaşlarım.Artık son tekniği ile üretim ve kuruluş ile %28 verim veren küspeler karışımlı kompost yapımı ve az bir enerjı kayıbı ile Üretim odaları yapım donanım ve projeleri ile sizlere yüksek verimli bol mahsül hasat edeceğiniz Kültür mantarı hekkında hiç bir karşılık beklemeden bildiklerimi siz genç dimalara öğreterek bırakmak ve mezara götürmek istemiyen bir hocanız olarak her zaman ve zeminde beni aramanız bimediklerinizi öğrenmek üzere sormanızda unutmayın zevk alarak sizlere öğretmekten gurur duyacağım.Yazdığım en son tekniği ile KÜLTÜR MANTARI ÜRETİMİ ,KURULUŞ ve KOMPOST YAPIMI Kitabımı isteyene paylaşırım.Dr.Zir.Müt.H.Al tuncu.

Bu Konu İçin Etiketler