Polonya Ticaret Ateşesi Michal Mierzwa, tarımsal zenginilğe sahip olan Çukurova bölgesi ile ticareti geliştirmek istediklerini söyledi.
Adana Ticaret Odası'nı (ATO) ziyaret eden Polonya Ticaret Ateşesi Michal Mierzwa, burada Başkan Şaban Baş'a öncelikle Polonya-Türkiye ticari yakınlaşmasının artırılması gerektiğini belirtti.

"Tarım bakımından büyük potansiyeli bulunan Çukurova Bölgesi ile ticaret yapmak istiyoruz" diyen Mierzwa, Türkiye ile karşılıklı ticaret yapılan malların ve sektörlerin benzer olduğunu, özellikle otomotiv, makine imalat ve yedek parça alanında güçlü işbirliği olduğunu, bunun mutlaka üretime dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Michal Mierzwa, "Türkiye, Polonya'da özellikle tekstil alanında büyük pazar payına sahip. Ancak Çin, Polonya tekstil pazarında her geçen gün güç kazanmaktadır. Dolayısıyla, bu gelişme Türkiye'nin pazar payını kaybetme riskini de beraber getirmektedir. Çukurova, bu anlamda daha da önem kazanmaktadır" diye konuştu.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Baş da günümüz küresel ticaretinde rekabet şartlarının gün geçtikçe ağırlaştığını, dolayısıyla bölgesel işbirliklerinin önem kazandığını kaydetti.

Baş, bu açıdan Polonya-Türkiye ilişkilerinin daha da güçlenmesinin önemli olduğunu savunarak şöyle konuştu: "Gerek ihraç ve ithal edilen ürünler bazında, gerekse üretim olanakları ve yatırım imkanları bakımından ülkelerimiz karşılıklı büyük potansiyele sahip. Çukurova, tarımsal üretim, gıda, makine, mobilya, inşaat, yeraltı zenginlikleri, enerji potansiyeli, iklim şartları gibi konularda Türkiye genelinde avantajlı bir yapıya sahip. Bu yapının, bölgemizin Polonya ile ticari işbirliğine olumlu katkı sağlayacak. ATO olarak bu konuda her türlü girişime hazır olduğumuzu belirtmek isterim." şeklinde konuştu. (Cihan Haber Ajansı)