Kuş Gribi Stratejik İletişim Çalışma Grubu, kuş gribi virüsünün rastlandığı bölgelerde eğitim çalışmasına başlatacak.
Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk Tabipler Birliği, Yumurta Üreticileri Birliği, Unicef, Dünya Bankası, FAO, Doğayı Koruma Derneği, Yaban Kuşları Koruma Derneği'nin oluşturduğu Kuş Gribi Stratejik İletişim Çalışma Grubu, kuş gribi virüsünün sıklıkla rastlandığı bölgelerde eğitim faaliyetleri başlatma kararı aldı. Göçmen kuşların konakladığı bölge insanlarına verilecek olan eğitimle vatandaşların kuş gribine

karşı eğitileceğini vurgulayan Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği Genel Sekreteri Yücel Canoler, halkı bilgilendirmek amacıyla bastırılan 'Kuş Gribinden Korunmak Elimizde' konulu eğitici afiş, el ilanları ve broşürlerin ikinci basımı yapılarak özellikle riskli alanlarda halka dağıtımının yapıldığını ifade etti. Eğitim faaliyetleri kapsamında çocukları ve aileleri bilgilendirmeye yönelik film hazırladığına dikkat çeken Canoler, ''Binlerce köyün bulunduğu yerlerde insanları eğiteceğiz. Filmleri

hazırladık. Hepsi tek tek izlendi. Yanlış yerleri düzeltildi. Onay alındı. Şu an çoğaltılıyor. Önümüzdeki günlerde bölgelere gönderilecek'' dedi.

Samsun'da sıkça kuş gribi virüsünü rastlanan ve göçmen kuşların barındığı bölgelerde vatandaşları uyardıklarını dile getiren Samsun Tarım İl Müdürü Sadullah Kirenci ise, tavuk gibi kümes hayvanlarına kapalı mekanlarda bakılması gerektiğine işaret etti. Kirenci, "Köylü bu konuda bilinçsiz. Tavukları dışarıda olan köylüler var. Riskli altındadır. Özellikle kış döneminde hassas davranılmalıdır. Köylüler kanatlı hayvanlarını kümeslerden dışarı çıkarmamalıdır. Sağlıklı et tüketimi için virüsün görüldüğü

yerlerde insanlar uyanık olmalıdır" diye konuştu.

Kirenci, risk altındaki bölgelerde insanların daha duyarlı olması ve eğitilmesi için afiş, el ilanları ve broşür gönderildiğini sözlerine ekledi.

iha