Antalya'nın Alanya ilçesinde Avrupa Birliği (AB) yasalarına uygun tarımsal çalışmalar başlatıldı. İlçenin doğu ve batı köylerindeki çiftçilere AB yasalarına uygun tarımsal üretim anlatılacak. Kullanılan zirai ilaç kutuları tek elde toplanarak imha edilecek. Toslak ve Demirtaş bölgelerinde bulunan çiftçiler, AB standartlarına uygun salatalık ve domates yetiştiriciliği konusunda aydınlatılacak. Ayrıca Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) teknik personelinin katılımı ile toplantı yapılacak.
Alanya İlçe Tarım Müdürü Umut Olgun, `Temiz Çevre, Temiz Toplum` sloganıyla hazırlanan ve bir süre önce onaylanan AB projesinin şubat ayı çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Amaçlarının çiftçileri AB standartlarına uygun üretime teşvik etmek olduğunun altını çizen Olgun, ilçenin doğu ve batı köylerinde yapacakları uygulamalı çalışmalarla üreticileri eğiteceklerini belirtti. AB standartlarında zirai ilaç atıklarının imha edilmesinin çok önemli olduğunun altını çizen Olgun, çiftçilere zirai ilaç kullandıktan sonra kutuların imha edilme yöntemlerini de uygulamalı olarak anlatacaklarına işaret etti. İlk etapta çalışma başlattıkları köylerde zirai ilaç kutularının toplanmasına büyük önem verdiklerinin altını çizen Olgun, köylere kullanılan zirai ilaç kutularının atılması için 'İlaç Toplama Kutuları'nın konulacağını kaydetti. Bir yerde toplanan boş zirai ilaç kutularının daha sonra ilgili kişiler tarafından imha edileceğini ifade eden Olgun, amaçlarının AB standartları kapsamında üretim yapmak, üreticiyi bilinçlendirmek ve çiftçilerin daha iyi ürün elde etmelerine imkan sağlamak olduğunu vurguladı. İlçe Tarım Müdürlüğü'nde görev yapan teknik elemanlar tarafından hazırlanan AB projesinin onaylanmasının sevindirici olduğunu anlatan Olgun, "Çiftçilerimize yönelik AB standartlarına uygun projelerimize ağırlık veriyoruz. Çünkü tarımsal üretim bölgemiz için çok büyük önem taşıyor. Yeni ve değişik projeler üreterek çiftçilerimizi eğitmek istiyoruz. Çiftçilerimizin kalıplaşmış üretim şekillerini bırakarak AB standartlarına uygun üretim yapmasını amaçlıyoruz." dedi.

Proje kapsamında, Toslak ve Demirtaş bölgelerindeki bulunan köylerde salatalık ve domates yetiştiriciliği konularında toplantı düzenleyeceklerini belirten Olgun, ilk toplantılarını BATEM teknik personelinin katılımı yapacaklarına işaret etti. Düzenleyecekleri toplantılara çiftçilerin mutlaka katılması gerektiğine inanan Olgun, bunun çiftçiler açısından çok yararlı olacağını sözlerine ekledi. (Cihan Haber Ajansı)