Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Bugün Türk tarımı için neler yaptım?

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Bugün Türk tarımı için neler yaptım?

Bugün Türk tarımı için neler yaptım?
    28.02.2008 | Misafir Yazar : Ahmet Ertürk*
    Tarım Türk ekonomisinin en önemli mozaiğidir ve temel taşıdır.Türk tarımında varolan sorunları çözümlemek için amaç birlikteliğimizi en kısa zamanda gerçekleştirmek zorundayız.
    Milletvekillerinden, ziraat odalarının yetkililerine, üretici birliklerin temsilcilerinden üniversite öğretim görevlilerine uzanan sivil toplum kuruluşlarının sorumluları olarak kendimize aşağıdaki soruyu sorup cevabını vermemiz gerekmektedir: "Bugün Türk Tarımı için neler yaptık?"
    Ülkemizin tarım sektörü ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri 'Türk Tarımının güçlenmesi için kendilerini yukarıdaki soruyu sorup, olumlu cevaplar aldığı gün tarımımız önce ayağa ve ardından da atağa kalkacaktır.
    Devletimizin görevi tarımsal ürünler üretmek ve satmak değildir.Devletimizin görevi Türk tarımını güçlendirecek yasaları çıkartmak, eksiksiz uygulatmak ve çiftçilerimize teşvik primleri ile destek olmaktır.
    Son yıllarda dünya tarımında büyük değişimler gerçekleşiyor.Dünyada bir tarım ülkesi olarak tanımlanan Türkiye'de de tarımdaki değişimleri çiftçilerimize anlatmak ve uygulatmak zorundayız.
    Türk tarımında varolan en önemli iki sorunun ilki çiftçilerimiz birleşerek kooperatif veya üretici birliklerinin çatısı altında toplanmamasıdır. İkincisi ise tarımdaki değişiklikler konusunda bilgi eksikliğidir. Birlik dirliktir, dirlik ise kooperatifleşmedir. Üreten çiftçilerin ürettiği ürünler değer fiyatında satabilmesi için kooperatifleşmek yada üretici birliklerini kurmak zorundadır. Dünyada üretici birlikleri o ülkede üretilen tarımsal ürünün rekoltesini belirliyor ve ürünün pazarlanmasında etkili oluyor.
    Tariş'in pamuk üzüm incir ve zeytin tarımsal kooperatifleri Egeli çiftçilerin hasat ettiği ürünlerin satımında başarılı hizmetler sundu, sunuyor ve sunmaya devam edecektir. Kooperatifler çiftçilerin dara düştüklerinde başvurdukları bir hacet kapısıdır.
    Türk çiftçileri olarak 21. yüzyılda babadan hatta dededen gördüğü tek ürüne dayalı çiftçilik yapıyorlar ve yeterince para kazanamıyorum diyerek dertleniyorlar. Tarımda dün geride kaldı tarımda bugün ve yarın var. Çiftçilerimizi bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için ziraat odalarına, üniversitelerimizin tarım bölümündeki öğretim görevlilerine kooperatif ve üretici birliklerin bireylerine görevler düşmektedir.
    Bilinçli tarım laboratuvarda başlar. Çiftçiler olarak tarlamızdaki toprağın yapısal özelliklerini bilmek zorundayız.
    Çiftçi analiz sonucunda toprağının yapısal özelliklerini öğrendiğinde, bugüne kadar toprağına gereksiz gübre attığını ve boşuna para harcadığını görecektir.
    Ziraat odaları Avrupa'da ve Amerika'da olduğu gibi çiftçilerle tarlada bütünleşip onlara ürün seçimi ve ürünün hasadına kadar konularda yardımcı olduğunda kazanan ülkemiz tarımı ve çiftçileri olacaktır.
    Tarımda çiftçinin yıllardır hasat ettiği tarımsal ürün türünü değil tüketicinin satın alacağı türü üretmeliyiz. Ülkemizde son yıllarda gemlik türü zeytin ağaçları aşırı miktarda dikildi. Doğru olan değer fiyatta ihraç şansı olan tür zeytinin fidanını dikmektir.
    Küresel ısınmanın etkilerini Türk tarımı ürünlerde rekolte kaybı ile yaşadı. Her sorun bir çözüm üretir. Türk çiftçisi olarak yıllardır bitki yerine toprağı gereksiz suladık. Damlama metodu ile sulama şimdi çiftçinin aklına yattı ve çiftçimiz tarlalarını damlama su sistemini devletin maddi desteği ile döşedi. Yeraltı sularından artezyen çakarak yaralanma çiftçilerimizin susuzluğa karşın can simidi oldu. Ben inanıyorum ki Egeli çiftçiler suyu bilinçli kullanırsa, artezyen sularından yararlanırsa Büyük ve Küçük Menderes be Bakırçay nehirlerinin sulamada yükü azalacaktır.
    Tarım kökenli ve kooperatifçi bir Ege milletvekili olarak toplumu doyurabilmek için yıllarını tarlalarda tüketen çiftçilerimizin kazançlarını artırıcı görevimi eksiksiz yapmak zorundayım.Bugün ve her gün kendime bu soruyu soracağım ve olumlu cevap aldığımda huzurlu olacağım.

* Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi - ÖR-KOOP Yönetim Kurulu Başkanı
    Referans

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Cevap: Bugün Türk tarımı için neler yaptım?

Ben de bu gün Türkiye Tarım ve Bahçeciliği için Bahceselde çalıştım. Ben bunu tüm boş vakitlerimde yapıyorum.

Bu Konu İçin Etiketler