Antalya Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen 'Çiçek Gecesi'nde 'Çiçek Ağası' seçildi. Açık artırma usulüyle gerçekleştirilen yarışta fiyatı 30 bin YTL'ye çıkaran İnter Flora Ltd. Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Yazıcı 2008 yılının Çiçek Ağası seçildi. Yeni ağanın tacını AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak taktı. Geçen yıl ilk kez düzenlenen 'Çiçek Ağalığı'nı 10 bin YTL ile Muharrem Aksoy adlı birlik üyesi almıştı.
Antalya Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği'nin düzenlediği 'Çiçek Gecesi' renkli görüntülere sahne oldu. Geceye AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, sektörde faaliyet gösteren üretici ve ihracatçıların yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Antalya Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, yaptığı açılış konuşmasında çiçekçilik sektörünün son 2 yılda yüzde 34 oranında büyüdüğünü söyledi. Önümüzdeki 5 yılda 200 milyon dolar ihracat, 100 bin kişiye de istihdam sağlamayı hedeflediklerini belirten Bağdatlıoğlu, "25 bin kişiye doğrudan 300 bin kişiye de dolaylı istihdam sağlayan kesme çiçek sektörü, yüzde 95 katma değeriyle tarımda kendi varlığından söz ettirmeyi başardı." dedi.

Birlik Başkanı Bağdatlıoğlu, yabancı sermayeyi Türkiye'ye getirmek için çaba sarf ettiklerini dile getirerek şöyle konuştu: "Üretimde sürekliliği sağlamak ve ihracatta ürün arz periyodunu uzatmak amacıyla 'turnike modeli' üretim projesiyle sahil ve yayla şartlarında kesme çiçek üretimi tüm yıla yayılarak bu gün itibariyle 750 dekara ulaştı. Çiçek mezatı için belediyeden arazi tahsisi aldık. Bu yıl içinde mezat inşaatının tamamlanmasını bekliyoruz. Organize tarım bölgeleri, sigortalardaki indirimler, tarım arazisi tahsisiyle çok kısa bir sürede büyük ihracat artışı yakalayabileceğimize inanıyorum." Bağdatlıoğlu, çiçeği ülke insanın gündelik hayatına sokmak için de her yıl Çiçek Festivali düzenlediklerini hatırlattı.

Gecede, sektörde başarı gösteren firmalara plaket verildi. (Cihan Haber Ajansı)