Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Küresel Isınmadan Etkilenen Çiftçi, Yayla Seracılığına Yöneliyor

akcabey
    Guest

Küresel Isınmadan Etkilenen Çiftçi, Yayla Seracılığına Yöneliyor

305 bin 706 hektar tarım arazisine sahip olan Fethiye'de 44 köy ve beldedeki 20 bin dönüm arazi üzerinde örtü altı üretim yapılıyor. Domates ihracatında Türkiye sıralamasında Antalya ve Mersin'den sonra üçüncü sırada yer alan Fethiye'de küresel ısınma ve kuraklığa karşı önlemler alınmaya başlandı. Geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklıkla birlikte büyük zarar gören çiftçiler, aynı problemi yeniden yaşamamak için kendilerine serin üretim alanları bulmaya başladı. Çiftçiler, kış mevsimi boyunca ovada üretim yaparken, yaz mevsiminde yaylalara kurdukları seralarda üretim yapmaya başlıyor.
    Sadece elma ve nar yetiştirilen Fethiye'nin yayla köyleri ihracatçıların talebi doğrultusunda domates ve salatalık yetiştirmeye başladı. Fethiye'de yaklaşık 3 bin dekarlık sera arazisi yaylalarda bulunuyor. Özellikle Fethiye'nin Bekçiler, Kayabaşı, Temel, Zorlar ve Seki köylerinde itibar gören yayla seracılığı küresel ısınmayla birlikte giderek yaygınlaşmaya başladı.

Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, çiftçilerin yayla seracılığına yönlendirilmesi gerektiğini söyledi. İhracat yapılan ülkelerin yaz mevsiminde kendi ürünlerini kendilerinin ürettiğini anlatan Satıcı, bunun ihracata olumsuz yansıdığını anlattı. Bu olumsuz tablonun küresel ısınmayla birlikte yaz mevsiminde Türkiye'nin rekabet gücünün azalmasına sebep olduğunu kaydeden Satıcı, "Artan sıcaklık ve kuraklık kaliteli ürün ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bunun için çiftçilerimizin yaz aylarında yayalarında seracılık yapmasını istiyoruz. Böylelikle kaliteli ürün ihtiyacına cevap verilmiş ve ihracat girdilerimiz düşmemiş olur." diye konuştu.

Fethiye İlçe Tarım Müdürlüğü de, son zamanlarda artan taleple birlikte yayla seracılığının iyice yaygınlaştığını açıkladı. Ziraat mühendisi Nevzat Ekin, yazın tarlalarda biten ürünlerin oluşturduğu açığın yayla seralarından kapatıldığını anlattı. Fethiye'ye bağlı 44 köyde ve beldede örtü altı üretim yapıldığını hatırlatan Ekin, "Yayla seracılığı özellikle Karagedik, Kargı, Bekçiler, Kayabaşı, Temel, Zorlar ve Seki köylerinde yaygınlaşmaya başladı. Bunun gelişmesi için ziraat bankası faiz indirimi yapıyor. Ayrıca biz çiftçilerimizin bilinçlendirilmesi için toplantılar yaparak, onlara yayla seracılığı hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor" dedi.

(Cihan Haber Ajansı)

karaman15
    Guest

Cevap: Küresel Isınmadan Etkilenen Çiftçi, Yayla Seracılığına Yöneliyor

herkese selamlar yayla seracılığı acaba burdur'un yeşilova ilçesinde olurmu?bilgi alabilirmiyim bu konuda

Bu Konu İçin Etiketler