Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Açlık Tehlikesinin Neresindeyiz? / Fazlı ÇELEN

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Açlık Tehlikesinin Neresindeyiz? / Fazlı ÇELEN

AÇLIK TEHLİKESİNİN NERESİNDEYİZ?Fazlı ÇELEN Zıraat Mühendisi
    Dünya’ da ve Türkiye’ de Tarımsal Üretimin Dünü, Bugünü, Yarını
    Biz tar-get Tarımsal Araştırma-Geliştirme firması olarak 2003 yılında kurulduğumuzda 2025-2030 yılında gerçekleşmesi beklenen açlıktan toplu ölümler tehlikesini vizyonumuza koymuş ve temel misyonumuzu bu riskin etki değerini düşürmek olarak belirlemiştik.
    Bugün 2008 yılında geldiğimiz noktada görüyoruz ki; 2000 yılında gelecekbilimcilerin otuz yıl sonra gerçekleşeceğini açıkladıkları açlık tehlikesi (açlıktan toplu ölümler olacağı tehlikesi); değeri tahminlerden fazla artan petrol kaynaklı yakıtlara alternatif olarak insan gıdası kaynaklı biyoyakıt üretilmeye başlanması ile daha erken bir tarihe çekilmiş olabilir.
    Türkiye olarak belki bu global açlık furyasından pek haberdar değiliz. Açlığın, gıda tedariğinin dünya çapında bir sorun teşkil ediyor olabileceğini belki ilk defa bu sene İzmir için milletçe seferber olduğumuz Expo hezimeti ile anladık.
    İzmir' in teması "Herkes İçin Sağlık: Daha İyi Bir Yaşam İçin Yeni Yollar" iken Milano "Gezegenimizde Beslenme: Yaşam için Enerji" idi.
    Ve elbette Milano kazandı.
    Özeleştiri yapanlar, temanın iyi savunulamadığını, İzmir' in iyi anlatılamadığını ya da yeterli kulis yapılamadığını söylüyor.
    Bence gerçek büyük hatamız, dünyadan haberimiz olmamasıydı.
    Türkiye şu an geldiği nokta itibarı ile en çok sağlığa önem veriyor olabilir.
    Ama dünyada şu an en önemli mesele açlık.
    Bize öyle geliyor ki dünyanın en önemli meselesi sağlıktır ve insanlar gıda ve sağlık söz konusu olduğunda önce sağlığı tercih ederler.
    Ama yanılıyoruz. İnsanlar önce gıda temini, dolayısı ile nesillerini garanti altına almayı, dahası açlıktan korkmamayı düşünüyorlar.
    Bu hep böyle oldu ve böyle olacak.
    Sıtma yüzünden Hindistan' da insanlar büyük bir hızla ölürken İngiliz' ler de benzer hatayı yaptılar önceleri. Sıtmayı tedavi eden kinin bitkisini, Hint' lilerin maaşları ile tedarik edebilecekleri bir fiyattan almaları için Hindistan' a getirdiler. Bu bitki gelir gelmez Hint' lilerin varlarını yoklarını verip kinin alacaklarını düşünüyorlardı.
    Ancak öyle olmadı. Hint' liler maaşlarının önemli bir kısmını kinine vermek yerine bu para ile gıda almayı ve bu uğurda gerekirse ölmeyi tercih ettiler!
    Türkiye Olarak Dünya' da Tarımsal Üretimin Neresindeyiz?
    Bu amaçla gelin FAO sitesinden alınmış istatistikleri inceleyelim:

Yazının devamı için: AÇLIK TEHLİKESİ linkinden devam edebilirsiniz.

TABİATCI
    Guest

Cevap: Açlık Tehlikesinin Neresindeyiz? / Fazlı ÇELEN

Sn Saraç Yukarıdaki yazı ve Target'in yazılarının tamamını okudum vaktim oldukcada CD'leri inceleyeceğim.Gerçektende haklısınız.Bi atasözünü söylemeden geçmeyeceğim"Aç İt Fırın yıkar".Açlık insanlığın en büyük sorunudur.Malesef ülkemiz yanlış politakalar yüzünden Tarıma gerekli önemi veremedi.Tarım yapmak için kullandığımız Mazot ve diğer emrji türlerini malesef büyük paralar vererek ithal ediyoruz.Yine bu hatalardan biriside ülkemiz Güneş ve Rüzgar memleketi olmsana rağmen,değerlendirmeyip adeta elaleme avuç açıyoruz.Dört tarafı denzlerle olan ülkemizden malesef yararlanamıyoruz.Üstelik fuar konusunda bile yanlış yaptık.Hem konusunu yanlış yaptık,hemde yeterli lobi oluşturamadık.Çoğu dost bildiğimiz ülkeleri küstürdük. Tabi bu konular başlı,başına tartışdıkca uzar.Yukarıdaki bilgileri sitemizdeki pek çok kardeşimizin bildiğini biliyorum ama içimi dökemden rahat edemedim.Beni mazur görünüz.Esen kalınız.

Bu Konu İçin Etiketler