Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bitki koruma ürünleri bayiliği ve toptancılık yapmayı düşünen kişilerin gerekli izin belgelerini alabilmeleri için yazılı sınav düzenleyecek. Sınavın 4 Ekim 2008 tarihinde Ankara ilinde yapılacağını açıklayan Aydın Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, sınava başvurmak isteyen kişilerin gerekli evraklarla birlikte en geç 20 Ağustos 2008 tarihine kadar İl Tarım Müdürlüğüne başvurularını yapması gerektiğini belirtti.
Konuyla ilgili olarak açıklamalarda buluna Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk; Türkiye'de bitki koruma ürünlerinin toptan ve perakende olarak satışında kimlerin yetkili olduğu, bayi veya toptancıların sorumlulukları, ürünlerin depolanması ve satışlarının kontrolü ile ilgili usul ve esasların "Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkındaki Yönetmeliğin" altıncı maddesiyle belirlendiğini söyledi. Bu kapsamda bu ürünlerin satışını yapacak bayi ve toptancılara gerekli izin belgelerinin yapılan sınavla verildiğini belirten Öztürk, "İlgi yönetmelik gereği izin belgelerinin verilmesi için; Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı veya Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığında yılda bir kez yapılacak olan sınavda 100 tam puan üzerinden 80 ve üzeri puan almak gerekiyor. Bahsi geçen sınavla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda sınavın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 4 Ekim 2008 tarihinde Ankara'da yapılması kararlaştırılmıştır. Söz konusu sınavın Ankara'da nerde ve hangi saatte yapılacağı, sınav ücreti ve bu ücretin hangi hesaba yatırılacağı gibi konular daha sonra Bakanlığımızca bildirilecektir. Yönetmelik gereği Bakanlığımızca açıklanan tarihte Ankara'da yapılacak olan Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık İzin Belgesi sınavına girecek olan kişilerin gerekli evraklar ile birlikte İl Tarım Müdürlüğümüze en geç 20 Ağustos 2008 tarihine kadar başvurmaları gerekmektedir" dedi.

Başvuruda bulunacak olan adayların tekniker veya teknisyen olarak 3 yıl çalışmış olması gerektiğini hatırlatan Öztürk, ayrıca bu kişilerin tekniker bitki sağlığı dersini almış olmasının da istenen şartlar arasında olduğunu kaydetti. Öztürk; başvuru işlemleri sırasında adayların dilekçe, diploma ve kimlik fotokopisi ile ikametgah belgelerini hazırlamış olarak getirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

iha