Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Organik Tarım Eğitimi

akcabey
    Guest

Organik Tarım Eğitimi

Organik tarımla ilgili 2 aydır teorik kurs gören Fatsa Organik Fındık Üreticileri Birliği kursiyerlerine uygulamalı eğitim verilmeye başlandı.

Organik Tarımı Geliştirme Projesi kapsamında yapılan eğitimi Ege Üniversitesi Bergama Meslek Yüksekokulu Seracılık Bölümü Mezunu Kübra Kılıç veriyor. Seracılık Bölümü Mezunu Kübra Kılıç, hıyar, domates, patlıcan ve biber sebzelerinin organik üretimini eğitim süresince uygulamalı olarak anlatacaklarını belirterek, "Kursiyerlerimize bu sebzelerin budanmasını ve nasıl büyümesi gerektiğini anlatacağız. Meyvelerin ve sebzelerin daha sağlıklı olması için organik tarımı tercih ediyoruz. Her şeyin kurallarına göre olması hem meyve açısından hem de sağlık açısından daha iyi olmaktadır" dedi.

İHA

ismail karagülle
    Guest

Cevap: Organik Tarım Eğitimi

istanbul da veya bolu mengende organik tarım için herhangi bir kurs varmıveya hiç bilmeyen birinin öğrene bileceği bir yol bilen varmı birde bahçesel bu konuda üyelerine bu konuda neler yapabilir bilgilendirirseniz sevinirim

ismail karagülle
    Guest

daha önce sorduğum bir soru vardı. elmalar yerlere dökülüyor ne yapabilirim diye sormuştum.ilgilenen arkadaşlara çok teşekür ediyorum.bir çok öneri geldi ve çok yararlandım.bahçesel sayesinde bu konuyu çözdüm.zannediyorum.ve elmaların iyilerini kasalayıp pazarda satmayı,dökülenve daha az kalitedekileri çok iyi yıkadıktan sonra elma sirkesi yapmaya karar verdim.becerip beceremeyeceğimi bilmiyordum ama öğrendiklerimi uygulayınca üçüncü denememde mükemmel ev yapımı belgesi yok ama tamamen doğal sertifikası yok ama ekolojik bir sirke yaptım. ve şimdilik cam kavanozlarda seneye de çam fıçıda sirke yapacağım. başarırsam bu bahçesel sayesinde olacak.bu konuda bilgisi olan herkesi bize bilgi vermeye çağırıyorum. ve şimdiden dgerli bilgilerini paylaşan arkadaşlara teşekkürler ediyorum.

ibrahim simsek
    Guest

inanmak basarmaktir tebrikler insanlar sizin gibi azimli insanlari gordukce gelecege daha bir umutla bakiyor organik tarima olan ilginizden dolayida tesekkur ediyorum dogayi korumayalim ama mutlaka dogayi sevelim

ismetkenar
    Guest

Alıntı ibrahim simsek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    inanmak basarmaktir tebrikler insanlar sizin gibi azimli insanlari gordukce gelecege daha bir umutla bakiyor organik tarima olan ilginizden dolayida tesekkur ediyorum dogayi korumayalim ama mutlaka dogayi sevelim
    Evet ibrahim simsek kardeş
    Bu akşam size takıldım, kusura bakmayın.
    Fransa'da yaşıyordunuz galiba.
    Organik tarıma da ilgilisiniz.
    Bu yönünüzden insanların faydalanmasını sağlamak için bilgi ve tecrübelerinizden faydalanabilirsem memnun olurum.
    Eskişehir'de 20.000 dekarlık bir ova var ve 3400 parselden oluşuyor.
    3300 parselin her biri 20 dekarın altında parsel.
    Ortalama büyüklük 6 dekar gibi.
    6000-7000 dekarlık kısmında sebze üretimi yapılıyor.
    Domates (sırık-yer), biber, patlıcan, salatalık, morlahana, brokoli vs.
    1000 dekar kadarda çeşitli meyve var.
    Aralarda arpa, buğday, mısır, nohut vs var.
    Münavebeli ekim yapılıyo da:
    Bu ovayı Tarımsal Amaçlı İhtsas (sebze-meyve)Organize Sanayi Bölgesi olarak yapılandırmak üzere İl Genel Meclisinde kabul görmesi için çalıştım ve oybirliği ile kabul gördü.
    Pilan bütçe komisyonununa havale edildi.
    Oradan da Bakanlığa intikal ettirilecek inşaallah.
    Bu ovada üretimi organik üretime dönüştürmek, ürün pilanması yapmak ta mükün olabilir.
    Fikirlerinizi bekliyorum diyeyim.
    Ürünlerin üretiminde fide tesisleri, sulama-sera sistemleri üretim ve pazarlama işletmeleri, ilaç-gübre işletmeleri, ürünlerin ayrıştırılması, paketlenmesi,depolanması ile ilgili işletmeler ile işlenmesine yönelik salça, konserve, turşu, kurutma, yemek fabrikası gibi işletmelet, değerledirmeye-pazarlamaya yönelik lojisti merkezleri olacak.
    Görüşlerinizi bildirirseniz, ufuk açarsanız memnun olurum.
    Yanlız yukarıdaki alıntıda "dogayi korumayalim ama mutlaka dogayi sevelim" cümleniz bence tutarsız.
    Doğayı korumalıyız.
    Doğanın dengesini elimizle bozarsak, doğa da bizi fena bozar.
    İnsan sevdiğini korur.
    Korumak için emek vereceği şey de seveceği, istifade edeceği, veya emanet olan şey olması gerekmez mi?
    Evet uygulanabilir ve tutarlı görüşlerinizi bekliyorum.
    Hoşça kalın.

ibrahim simsek
    Guest

Alıntı ismetkenar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet ibrahim simsek kardeş
    Bu akşam size takıldım, kusura bakmayın.
    Fransa'da yaşıyordunuz galiba.
    Organik tarıma da ilgilisiniz.
    Bu yönünüzden insanların faydalanmasını sağlamak için bilgi ve tecrübelerinizden faydalanabilirsem memnun olurum.
    Eskişehir'de 20.000 dekarlık bir ova var ve 3400 parselden oluşuyor.
    3300 parselin her biri 20 dekarın altında parsel.
    Ortalama büyüklük 6 dekar gibi.
    6000-7000 dekarlık kısmında sebze üretimi yapılıyor.
    Domates (sırık-yer), biber, patlıcan, salatalık, morlahana, brokoli vs.
    1000 dekar kadarda çeşitli meyve var.
    Aralarda arpa, buğday, mısır, nohut vs var.
    Münavebeli ekim yapılıyo da:
    Bu ovayı Tarımsal Amaçlı İhtsas (sebze-meyve)Organize Sanayi Bölgesi olarak yapılandırmak üzere İl Genel Meclisinde kabul görmesi için çalıştım ve oybirliği ile kabul gördü.
    Pilan bütçe komisyonununa havale edildi.
    Oradan da Bakanlığa intikal ettirilecek inşaallah.
    Bu ovada üretimi organik üretime dönüştürmek, ürün pilanması yapmak ta mükün olabilir.
    Fikirlerinizi bekliyorum diyeyim.
    Ürünlerin üretiminde fide tesisleri, sulama-sera sistemleri üretim ve pazarlama işletmeleri, ilaç-gübre işletmeleri, ürünlerin ayrıştırılması, paketlenmesi,depolanması ile ilgili işletmeler ile işlenmesine yönelik salça, konserve, turşu, kurutma, yemek fabrikası gibi işletmelet, değerledirmeye-pazarlamaya yönelik lojisti merkezleri olacak.
    Görüşlerinizi bildirirseniz, ufuk açarsanız memnun olurum.
    Yanlız yukarıdaki alıntıda "dogayi korumayalim ama mutlaka dogayi sevelim" cümleniz bence tutarsız.
    Doğayı korumalıyız.
    Doğanın dengesini elimizle bozarsak, doğa da bizi fena bozar.
    İnsan sevdiğini korur.
    Korumak için emek vereceği şey de seveceği, istifade edeceği, veya emanet olan şey olması gerekmez mi?
    Evet uygulanabilir ve tutarlı görüşlerinizi bekliyorum.
    Hoşça kalın.
    SEVGILI DOSTUM DOGAYI SEVMEYEN DOGAYI ZATEN KORUYAMAZ SEVGI YOKSA SAYGI VE KORUMA OLAMAZ GELELIM ORGANIK TARIMA ILK ONCE BOLGENIZDE ORGANIK TARIM ILE HANGI TUR SEBZE VE MEYVELERDEN DAHA FAZLA VERIM ALABILIRSINIZ BUNUN ARASTIRMASINI YAPMALISINIZ TOPRAGINIZI ANALIZ ETTIREREK BU TOPRAGIN HANGI SEBZE VE MEYVE YE UYGUN OLDUGUNU TESBIT EDINIZ EGER TOPRAGINIZDA DAHA ONCEDEN ILAC KULLANDIYSANIZ BU ILACIN NE KADAR SURE ZARFI ICERISINDE TOPRAGINIZDAN YOK OLACAGINI OGRENINIZ CEVRENIZDE ORGANIK TARIM DISINDA UYGULANAN ILACLAMA YAPUILIYORMU YAPILMIYORMU DIKKAT EDILMESI KONULARDIR BUNLARIN ICERISINDEKI EN KOTUSU HAVADAN ILACLAMA YAPILAN TARIM ARAZILERININ YAKINLIGIDIR HAVADAN YAPILAN ILACLAMA RUZGARIN ETKISI ILE BITKILERINIZE BULASACAK VE ANALIZLERDE DE CIKACAKTIR POLEN KARISIMLARI KEZA BOYLEDIR TOPRAK ALTINDAKI SULARA KARISMIS KIMYASAL MADDELER KEZA BOYLEDIR SULAMALARDA BULASABILIR ONCE BOLGENIZDEKI TARIM ARAZILERININ NASIL EKILDIGINI VE MESAFE OLARAK UYGUN OLUP OLMADIGINI TESPIT EDINIZ SONRA ORGANIK TARIMIN GUBRELEMESINE GECEBILIRIZ ANCAK ONCE CEVRE TOPRAK ANALIZI SART KISACASI BU KONUDA BOLGENIZDEKI BIR TARIM OKULUNU BITIRMIS BILIR KISI ILE CALISMANIZ DOGRU OLACAKTIR VE OZELLIKLE ISCILERINIZIN SIGARA ICMEMESINEDE DIKKAT ETMEK GEREKIR SIGARANIN ICERISINDE ONLARCA KIMYASAL MADDE VARKI BUNLARIN EN TEHLIKELISI MALESF TERMITTIR BU ILACI TUTUN TARLALARINDA MALESEF KULLANIYORLKAR VE MALESEF YASAL ONCE TARIMSAL ISLEMLERINIZI VE ANALIZ ILAC KONULARINI OGRENINIZ BU SIZE COK BUYUK BIR ON ACMA SAGLAYACAKTIR

ibrahim simsek
    Guest

Ya Bu Arada Unuttum Yazmayı Eger Traktor Kullanıyorsanız Orgabnık Tarımda Mutlaka Bıo Yakıt Kullanmanız Sarttır Ama Bana Sorarsanız Rısk Almayın Derım Emegınız Bosa Gıtmesın Topragı Surme ısını Atllarlan Yada Buyuk Bas Hayvanlarlan Yapınız Topragı Surerken Topragıda Otomatık Olarak Gubrelemıs Olursunuz Aklınıza Takılan Bır Soru Olursa Cekınmeden Sora Bılırsınız Ancak Fazlada Zor Olmasın Ben Ortaokulu Bıteremedım Yanı ısı ınce Detaylara Sokarsanız Bu Benı Asar Sıtedekı Organık Tarım ılen Mezun Olmus Degerlı Hocalarımıza Sormanız Sarttır Ama Genel Olarak Cevaplandıra Bılırım Bu Arada Zararlı Bocekler ıcınde Torak Kucuk Saksıları Ters Cevırerek Materyel Organık Olan Karısımları ıp ıle Baglıyarak Ters Ten Saksının ıcerısıne Koyunuz Ve Asınız Saksının Agız Kısmı Yere Bakacak Sekılde Yanı Saksı Ter Duacak Ve Metryel Organık ıcınde Kalacak ıp Arkada Cıkarak Agaclara Yada Sırıklara Asılacak Amac Zararlı Boceklerın Lavralarını ıcerısıne Bırakması Yararlı Boceklerın Dolasmadan Rahatlıkla Onları Bulup Afıyetle Yemesı Yanı Zararlı Ve Zararsız Boceklerın Arasında Bır Savas Yasatmak Gıbı Bır ıslem Dıyelım

ismetkenar
    Guest

Sayın ibrahim sisek.
    Cevaplarınız için çok çok teşekkür ederim.
    Hoşça kalın.

ubeyd
    Guest

İbrahim bey .İsamil bey 20 bin dönüm araziden bahsediyor.Siz 20 bin dönüm arazinin ne kadar oldugunu bilmiyormusunuzda sürme işini at,öküz ile çekilen pulluk kullanımından bahsediyorsunuz.Bu işin harman hasad,taşıma işleri de var .O zaman kaç kişi çalışması gerekikir hesap ettinizmi? Bir de hadi yaptınız diyelim bir kilo domatesin veya hıyarın kilosu kaça mal olur hiç düşündünüzmü.Dün japonyada bir karpuz 6 bin dolara satılmış.Eğer öyle müşterileriniz varsa buyurun o dediğiniz şekilde üretim yapınız ama lütfen organik tarım diye sapla samanı karıştırmayın.Biraz rasyönel ve gercekçi olun.

ibrahim simsek
    Guest

sevgili ubeyde bey organik tarimdan bahsediyoruz normal bir tarimdan degil belki yanlis anladiniz konuyu organik tarima traktor giremez girsede bio yakit kullanilmalidirki bu cok pahalidir yurt disinda devlet destegi cok fazla o yuzden burada fazla iscui calistirala bilyor yada bio yakit kullanila biliyor ama turkiyede ne kadar yardim onu bilemiyecegim uzgunum organik tarima ecolojiye ters olan herturlu katki maddesi giremez gerci girdigi oluyor ama cok az miktarda ancak normal traktorle yapilacak calismada malesef eksoz dan cikan kukurt bulasmakta analizlerdede cikmata gerci siz ne dusunuyorsunuz bilemem ama benceriske girmemek gerek organik tarima yatirim yapip karsiligini analizlerde alamamak cok buyuk hayal kirikligi olacaktir bunun icin riske girmemek gerekir ancak bu isin genis uzmanlarida vardir onlara danismak sarttir ki bunu daha onceki yazilarimdada belirtmistim

Bu Konu İçin Etiketler