Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Anızların yakılması topraktaki faydalı mineralleri de yok ediyor

akcabey
    Guest

Anızların yakılması topraktaki faydalı mineralleri de yok ediyor

Siirt Tarım İl Müdürü İlhan Özel, anız yakmanın topraktaki faydalı mineralleri yok ettiğine dikkat çekerek, çiftçileri uyardı. Özel, anız yakmanın cezai yaptırımı olduğunu anlatarak, anız yakımı sırasında sıçrayan alevlerin zaman zaman orman alanlarının tahrip olmasına da zemin hazırladığını ifade etti.
    Özel, hububat hasadı sonunda kalan anızın yakılmasıyla meydana gelen kayıplar ve yapılacak işlemlerle ilgili uyarı metni yayınladı. Anız yakımından dolayı ilde ciddi kayıpların yaşandığına dikkat çeken Özel, "Anız yakılan yerde tarımsal açıdan faydadan çok mahsurlar olduğu kanıtlanmıştır. Anız yakılmasıyla topraktaki organik madde yakılarak yok edilmektedir. Oysa bitkilerin gelişmesi için mutlak gerekli olan bitki besin maddeleri kaynağı organik maddenin ayrışması sonucunda oluşan humustur. Ülkemiz toprakları zaten organik madde bakımından fakirdir. Anız, toprakta yağış sularının emilerek tutulmasını sağlar ve toprakta kümeleşmeyi artırarak erozyonu önler. Anızın yakılmasıyla bitki gelişimini teşvik eden karbon ve azotun kaybı da artmakta, böylece toprağın havalanmasını sağlayan organik madde de yok edilmektedir." dedi.

(Cihan Haber Ajansı)

seleukia
    Guest

Cevap: Anızların yakılması topraktaki faydalı mineralleri de yok ediyor

Anız yakımı erozyonun sebeplerinden bir tanesi. Anız yakılan toprakla birlikte toprağı tutucu organik maddelerde yanıyor ve toprağın tutculuğu kayboluyor. Ayrıca anız yakılan tarlalarda yapılan tarım verim kaybına uğruyor. Anız yakımına büyük yaptırımlar getirilmeli. Çiftçiler anız yakmak yerine bu atıklardan kompost üretebilir.

Cumhur Tonba
    Guest

Sayın Akçabey. Yukarıda ki yazınızı okurken bir şey dikkatimi çekti. Belki siz haberi olduğu gibi aktarmış olabilirsiniz. Şu cümle. Siirt Tarım İl Müdürü İlhan Özel, (anız yakmanın topraktaki faydalı mineralleri yok ettiğine)
    Anız yakmak toprağın üst katmanındaki organik maddeleri ve toprakta bulunan bakteri ve diğer canlı mikroorganizmaları etkiler zannediyorum. Acaba yazıyı bir gözden geçirebilir misiniz?
    Saygılarımla.

Cumhur Tonba
    Guest

Alıntı seleukia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anız yakımı erozyonun sebeplerinden bir tanesi. Anız yakılan toprakla birlikte toprağı tutucu organik maddelerde yanıyor ve toprağın tutculuğu kayboluyor. Ayrıca anız yakılan tarlalarda yapılan tarım verim kaybına uğruyor. Anız yakımına büyük yaptırımlar getirilmeli. Çiftçiler anız yakmak yerine bu atıklardan kompost üretebilir.
    Sayın seleukia. Anız yakmanın şu anda kanuni cezası çok büyük. Jandarma isterse yakalayınca hem hapis hemde 3 bin tl ye yakın cezası var.

fsimsek
    Guest

Cezayı anız yakana değil, meyilli mera arazilerine Buğday ekene vereceksin. Hemde öyle bir ceza vereceksin ki, bırak ekip dikmeyi, tarla görse kaçacak bu vatan hayinleri. Tarım yapacağız derken, ülke topraklarını yok ediyorlar kimsenin haberi yok. Benim Tarım il ve ilçe müdürlüklerinde yatarak çalışan tembellerim olduğu müddetçe, toprakta elden gider vatanda..

Cumhur Tonba
    Guest

Meyilli arazilerde de belirli toprak işleme sistemleri vardır. Düz arazileri nerede bulacaksınız ki.
    Yazınız da çok havada kalmış bir görüntü veriyor. En basitinde4n çok meyil varsa teraslama yapılabilir. Az meyil varsa meyile parale sürüm yapılabilir.
    Saygılarımla fsimsek.

fsimsek
    Guest

Alıntı Cumhur Tonba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Meyilli arazilerde de belirli toprak işleme sistemleri vardır. Düz arazileri nerede bulacaksınız ki.
    Yazınız da çok havada kalmış bir görüntü veriyor. En basitinde4n çok meyil varsa teraslama yapılabilir. Az meyil varsa meyile parale sürüm yapılabilir.
    Saygılarımla fsimsek.
    Yokmu memlekette düz arazi? Dağ yamaçları/etekleri mera arazileri değilmi? Mera arazilerinde Tarım yapılması doğrumu? Böyle arazileri Dünyanın en ileri teknikleri ilede işleseniz, toprağın yok olmasını engelleyemezsiniz. Bu tür toprakları bırakın işlemeyi, çıplak bırakmak bile risklidir. Bu yüzden toprağı tutan, dağılıp yok olmasını engelleyen mera /yem bitkileri uygulanmalıdır. Meyilli araziyi nasıl sürersen sür, ister paralel, ister dikey, farketmez. Ana kaya meydana çıktımı, sürde göreyim. Sagılarımla Cumhur Tonba..

Cumhur Tonba
    Guest

Yusuf Bey.
    Tabiki meR'a arazilerine, ormanlarımıza, sulak alanlarımıza, eKim yapmak çok hatalı bir davranış. Benim bahsetmek istediğim normal tarım arazileri.
    Diğer sözlerinize katılmamak mümkün değil.

ubeyd
    Guest

Sayın fşimşek kardeşim.
    İl ve İlçe Tarım müdürlüğünde yatan kardeşlerim diye orada çalışan teknik elemanlara kızıyorsun ama işin aslını bilmiyorsun. Buralarda görev yapan arkadaşlar tarımdan hiç anlamayan vali ve kaymakamın emrinde. Onlar ne derse ancak o kadarını yapıyorsun. Sen zannediyormuşsun ki burada çalışan Mühendis arkadaşlar yatmaktan memnun. Ben çalıştım ve gördüm. Tarımdan nefret eden bir kaymakamla çalıştım. Sen istersen dünyanın en iyi projesini üret kaymakam yok dediği an işin bitti. Senin onca çalışman, ilmin ve gayretin hepsi boşuna. Bunun için biz buradan hep sesleniyoruz. Tarımı tarımcılara bırakın diye. Vali ve kaymakamlar bu işten el çekmeli. Aksi takdirde her şey boş. Ben Yozgat’ta bir valinin yaptıklarına şahit oldum ki evlere şenlik.Onca ülke kaynakları valinin iki dudağı arasında.Ziraat mühendisini dinliyorum adam.Daha gecen sene Kırklareli valisi İl Tarımdaki Mühendisleri sınava tabi tutu.Kendisi ne biliyorsa,hangi tarım bilgisi ile karşısındakini ölçüyorsa.Bence meslektaşlarımız hakkında konuşurken nedenleri sorgulamak lazım

fsimsek
    Guest

Ben Valiyi Maliyi bilmem kardeşim. Valinin işi bilmemesi onların Tembelliğini aklamaz. Vali işi bilmeden ezbere onları mülakata tabi tutacak öylemi? Evet bilmeyede bilir canım. Birisi birine soru sorması için sorduğunun cevabını bilmek zorundamı? Soruları tespit etmiştir ve neler biliyorlar diye sormuştur, soramazmı yani? Niye bundan rahatsız olunuyorki? Ben o Valinin yerinde olsaydım cıcığını çıkarırdım bunların, bırakın soru sormayı, akşama kadar birtanesini oturtursam şerefsizim. İşte bunlar bir soru sorulmasından bile rahatsız olurlar, niye Tembellerde ondan. Tembel adam kendisine soru sorulmasını sevmez!..

Bu Konu İçin Etiketler