Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: MAP monoamonyum Fosfat

Bahcedanismani.com
    Guest

MAP monoamonyum Fosfat

MAP ( 12-61-0 )

MAP (Mono Amonyum Fosfat) suda tamamen eriyen, fosfat kaynağı gübreler arasında en yüksek oranda fosfat içeren gübredir. İçeriğindeki düşük Azot miktarı sayesinde, bitkilere istenen oranda fosfor sağlamanın en uygun yoludur.

İçeriğinde klor, sodyum ve ağır metaller gibi bitkilere zarar verebilecek herhangi bir madde bulunmadığından, tüm ürünlerde güvenli bir şekilde kullanılabilir.

MAP gübresindeki Azot'un tamamı Amonyak Azotu olduğundan, bu elementin bitkilere kontrollü olarak ulaşması sağlanır.

MAP kullanımı sayesinde damla sulamada kullanılan gübreli suyun PH 4.5 civarında tutulmasıyla verilen tüm ana ve iz elementlerin bitkilerce daha kolay alınması sağlanır.

Her türlü eriyebilen gübre ile rahatça karıştırılabilir. İçinde Kalsiyum (Ca) bulunan gübreler ile karıştırılamaz.

Adalet Yağcı
    Guest

Cevap: MAP monoamonyum Fosfat

Map konusu uzun süredir kafamı karıştırmıştı, pahalı bir ürün, ve ya ben ithal olanı aldığım için pahalı aldım.
    Açıklamalarınız doğrultusunda, elimdeki map ürününü doğal granül gübre ile karıştırıp suda eriterek süs bitkilerime vermeyii düşünüyorum.

Ancak, litre oran konusunda bir fikrim yok, örneğin: 50 litre suya kaç gram map karıştırılabilir?
    Şimdiden teşekkürler ederim.

Adalet Yağcı
    Guest

Bir litre suya 200 gr. kullanılabileceğini okudum nette.
    Bu sene çok sıcak bir yaz geçirdik, bitkiler kavruldu, ben de ek besin veremedim, inşallah seneye MAP kullanıp tecrübelerimi sizlerle paylaşırım.

fsimsek
    Guest

Alıntı Adalet Yağcı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Map konusu uzun süredir kafamı karıştırmıştı, pahalı bir ürün, ve ya ben ithal olanı aldığım için pahalı aldım.
    Açıklamalarınız doğrultusunda, elimdeki map ürününü doğal granül gübre ile karıştırıp suda eriterek süs bitkilerime vermeyii düşünüyorum.

Ancak, litre oran konusunda bir fikrim yok, örneğin: 50 litre suya kaç gram map karıştırılabilir?
    Şimdiden teşekkürler ederim.
    Süs bitkileri diğer bitkiler gibi olmaz, oldukça hasastır. Bu yüzden çok az miktarda vermen gerekir(En fazla bir çay bardağı). Yapraktan uygulayacaksan, şehir suyuna değil, Kaynamış soğumuş suya karıştırmanda fayda vardır. Saf suda olur. Yani karıştıracağın suyun PH değeri düşük olmalıdır. Sert olmamalıdır.
    Selam ve Saygılarımla..

Adalet Yağcı
    Guest

Sayın Fsimsek, açıklama için teşekkür ederim.
    Bir çay bardağı MAP 50 litre su için mi?
    Suyumuz klorlu değil, yumuşak bir su, doğal olarak geliyor.

Ayrıca yapraktan uygulama değil de damlama ile toprağa vereceğim.

fsimsek
    Guest

Sayın Fsimsek, açıklama için teşekkür ederim.
    Bir çay bardağı MAP 50 litre su için mi?
    Suyumuz klorlu değil, yumuşak bir su, doğal olarak geliyor.

Ayrıca yapraktan uygulama değil de damlama ile toprağa vereceğim.
    Evet, 50 lt su için. Hatta biraz daha miktarı azaltabilirsiniz. Çünkü, Damlama sulama ile toprağa vereceğiniz için. Ayrıca, suyu Damlama ile toprağa vermeniz de, son derece mantıklı ve doğru bir uygulama şeklidir. Fakat, MAP gübresini suda erittikten sonra 50 litre suya karıştırınız. Damlama ile vereceğiniz için, kesinlikle çok küçük partüküller kalmamalı.Aksi halde, suyu damlatan dripler tıkanır. En güzeli MAP gübresini bir suda eritmek ve bir müddet beklettikten sonra 50 lt suya karıştırmak. Böylelikle tortular dibe çöker. Çöken tortuları asla 50 lt suya karıştırmayın.
    Selamlar..

Adalet Yağcı
    Guest

Çok teşekkür ederim sayın Fsimsek, seneye bitkilerim coşacak inşallah.

fsimsek
    Guest

Çok teşekkür ederim sayın Fsimsek, seneye bitkilerim coşacak inşallah.
    İnşallah Sayın Adalet Yağcı. Unutmayın ki, bitkiler hele hele de süs bitkileri, bakılmaya muhtaç birer bebek gibidirler. Bu nedenle bebeklere su bardağıyla değil, biberonla, hatta daha erken yaşlarda çay kaçığıyla su veririz. Bitkilerede su bol bol değil(salma sulama), damla ile verilmelidir. Bitki bizden her ne kadar söyleyemese de kesinlikle şunu istiyor. "Ey İnsan oğlu! Sakın bana su içirmeye kalkışma! Kök bölgemi nemli tut yeter! Ben, ihtiyacım kadarını alırım." diye sesleniyor.
    Selam ve Saygılarımla..

Bu Konu İçin Etiketler