Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 12
Toplam 16 sonuçtan 11 ile 16 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Düzenleyici maddelerin kullanımı ve alternansın kontrolü

balböceği
    Guest

Cevap: Düzenleyici maddelerin kullanımı ve alternansın kontrolü

ben birtane organik gübre aldım içinde kireç parçalayıcı olduğu için aldım ama bunun 50 kg ın %20 si kireç parçalayıcı ama diyer yandan hülmik asitin kilosu 10 lira ma ben 50 kiloyu 38 liraya aldım yani 10 kilo içinde kireç parçalayıcı var bu nasıl oluyo ? ama 50 kilo olan 1 dölüme kullanılıyo 1 kilo olan daha fazla dölüme kullanılıyo benim burda nasıl bir mantık yürütmem lazım? diye merak ettim içinde 10 kilo hülmik asit olan 38 liralık 50 kiloluk ürünmü daha güzeldir yoksa sadece 1 kilosu 10 lira olan ürünmü daha etkilidir anlayamadım bilen varmı? birde ben bu ürünü bir dölüme kullanmak yerine sadece ağaçların dibine kullansam 2 dölüme kullansam daha iyi ollurmu ?

adnanu
    Guest

bunların bir çoğu için mantık yürütmeniz gerekir.kapalı ambalaj içinde bulunan birçok maddenin tamamı hümik asit yada kireç parçalayıcı değildir bunun içinde su ve katı maddeler vardır . kullanacağınız gübreler ve diğer maddeler tüm tarlaya değilde bitkilerin ve ağaçların kök bölgelerine gelecek şekilde toprağa verilmelidir yada bir ağacın taç izdüşümüne verilir yani ağacın dallarının çapı kadar olan bölgenin uç kısımlarına toprağa karıştırılmalıdır

Behramkale
    Guest

Sayın Balböceği 1 kilo hümik asit 10 tl nasıl oluyor anlayamadım. Bana çok pahalı geldi. Hümik asit her halde sıvı formundadır. Yanıda özellikleri yazıyor olması lazım. Hümik asit, organik madde, pH gibi değerleri yazarsanız daha net cevaplar verebiliriz. Geçen gün Bauhausa gittim. Değerleride çok iyi olmayan leonarditin 10 kilosunu 32,90 tl fiyatla satıyorlar. Bu da çok pahalı bir değerdir. Çoğu insan leonardit deyince hepsinin aynı olduğunu zannediyorlar. Leonarditler arasında çok büyük farklılıklar bulunmaktadır. En iyi leonardit tarlada, toprakta en iyi işlevi görendir.

balböceği
    Guest

şöyle belki ismini yanlış yazmışımdır ama adamın 50 kilosu 38 lira olan gübrenin içinde %20 kireç parçöalayıcı var yani içinde 10 kilo var ama diyeride toz halde kireç parçalayıcı onun kilosu 10 lira ama içinde 10 kilo olan 50 kiloluk organik gübre 1 dölüme veriliyo diyeri ise 1 kilosu 1 dölümden fazla yere veriliyo burdaki mantığı anlayamadım birisi organik diyeri kimyasal olduğu için olabilirmi yoksa ikisinin içindeki kireç parçalayıcı maddeler aynı yerdenmi geliyo aynmı ikiside diye sormuştum ama karıştı ürünlerinin ismini bulayım bio esti birisi ama diyerini bilmem

balböceği
    Guest

behram abi bu toprak düzenleyiciler bitkilerde çelikleri kökleştirmek için kullanıla bilirmi yani hani biz kökleştirme hormonu kullanıyozya öle ben almaya gittim adam bana toprak düzenleyici vermek istedi gerçi almadım ama gülleri ve asmaları kökleştirmek için içinde kireç parçalayıcı falan var birde organik maddeler ama zaten çelikler organik maddeleri sevmezmiş öle

Behramkale
    Guest

Sayın balböceği yazınızda belirtiğiniz bilgileri nereden edindiniz bilmiyorum. Bana doğru gelmedi. Bunun için toprak düzenleyici yanı leonardit hakında bazı bilgileri yazma ihtiyaçı duydum.
    L E O N A R D İ T (TOPRAK DÜZENLEYİCİ)
    Verimi arttırır.
    Ürünlerde erkencilik sağlar.
    Ürün kalitesini arttırır.
    Toprağın sıkışmasını önleyerek daha iyi havalanmasını sağlar.
    Toprağın su geçirgenliğini arttırır.
    Kumlu toprakların organik madde miktarını arttırır.
    Toprağın tüm katmanlarının sıcaklık değerlerini düzenler.
    Toprağın su tutma kapasitesini arttırır. Kuraklığa karşı su kayıplarını azaltarak toprak nemini korur.
    Toprak rengini koyulaştırdığı için güneş enerjisinden daha iyi yararlanmayı sağlar.
    Topraktaki yararlı mikroorganizma faaliyetlerinin artmasını sağlar.
    Toprağın pH yapısını düzenler. Toprağı nötralize eder.
    Humik asit yüksek tuzlanma sonucu ortaya çıkan toksitlenmeleri düşürür.
    Topraktaki kireç içerisindeki karbondioksiti serbest duruma getirir.
    Toprakta karbonik aside dönüşen karbondioksit bitki tarafından alınamayan bazı mineralleri çözerek bitki tarafından alınmasını sağlar.
    Hümik asit toprakta bitkinin ihtiyacı olan N,P,K,Mg,Al ve Fe besin maddelerini çözer, Fülvik asit ise bu besin maddelerinin başka yerlere tutunmasını engelleyerek bitkiye kazandırır.
    Suda çok hızlı çözülen besin maddelerini kök bölgesinde muhafaza eder, gerektiğinde bitki tarafından alınmasını sağlar.
    Toprakta yıkanan nitratın ekolojik zararları vardır. Nitrat yıkanmasını minimuma indirir.
    Toprağın iyon değişim kapasitesini arttırarak bitkinin daha fazla besin maddesi alımını sağlar.
    Humik asit biyokimyasal özelliği ile toprağın zararlı, kirletici ve zehirli maddelerden temizlenmesini sağlar.
    Topraktaki ağır metallerin çözülemez duruma getirerek bitki tarafından emilmesini önler.
    Çözülemez hale gelen ağır metaller zamanla dibe çökmesi sonucunda toprak temizlenir.
    Bitki bünyesindeki vitamin miktarının artmasını sağlar.
    Organik ürün yetiştirmenizi sağlar.
    Ürünü kullananlar sertifikasyon firmalarından organik belgesi alabilirler.
    Gübre maliyetinde ekonomik tasarruf sağlar.

Bu Konu İçin Etiketler