Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Bitkisel harç hazırlama

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Bitkisel harç hazırlama

BİTKİSEL HARÇ HAZIRLAMA
    Bitki için iyi bir yetişme ortamı hazırlanması son derece önemlidir. Bitki bu ortamdan ihtiyacı olan suyu ve besin maddelerini kolaylıkla ve optimum düzeyde alabilmelidir. Ortamın fiziksel ve kimyasal yapısı köklenmeye büyük ölçüde etki yapar. İyi ve kaliteli bir yetiştirme ortamı bitki kalitesini yükseltir. Harç hazırlanırken, karışımı oluşturacak toprak, torf, mil, gübre gibi materyaller genellikle belirli oranlarda tabakalar halinde üst üste yığılarak karıştırılır ve elenir. Hazırlanan toprak harcının analizi yapılarak malzemenin fiziksel ve kimyasal yapısının bilinmesi ve yetiştirilecek olan türün istekleri göz önünde bulundurularak uygulamaların yapılması gerekir. Malzeme gözenekli ve iyi drenaj özelliğine sahip olmalıdır. Toprak hastalıkları, zararlılar, nematod ve yabancı ot tohumları ile bulaşık olmamalıdır. İyi bir harç; kolay bulunabilir, ucuz, temiz ve tercihen hafif olmalı, tuzluluk sorunu olmamalıdır.
    Günümüzde karışım harçlarında hayvan gübresi kullanımı giderek azalmaktadır. Bunun en önemli sebebi çim hastalıkları ve toprak altı zararlıların en büyük kaynaklarından birinin karışımda bulunan hayvan gübresi olmasıdır. Hayvan gübresinde organik madde miktarının yüksek olması rutubeti fazla tutmalarına ve sıcaklıkla birlikte mantari hastalıkların daha kolay oluşmasına zemin hazırlanmasına sebep olur. Bu sebeplerden dolayı karışımlarda alternatif ürün olarak NPK ile takviye edilmiş kaliteli kompost malzemeleri kullanılması yaygınlaşmaktadır.
    Ülkemiz toprakları genelde killi-tınlı olduğundan karışıma mil katılması uygundur. Harç toprağı yaklaşık % 20 dolayında kil içermeli ve 5,5 - 6,5 arasında bir pH değerine sahip olmalıdır. Toprakta iyi bir agregasyon mevcut olmalıdır. Toprak ıslandığında parçalanmamalı ve dağılmamalıdır. Karışım harcının içinde yeterince organik madde bulunmalıdır.
    Bu karışım oranlarını kullanım amacımıza göre, yetiştirmeyi planladığımız türe göre , elimizdeki mevcut materyallere göre ve yaşadığımız deneyim ve tecrübelerdende yararlanarak çeşitlendirmemiz mümkündür.
    İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş bitkisel toprak geri dönüşüm tesislerinde üretilen bazı bitkisel harç örnekleri aşağıda ki gibidir:
    3’ lü Karışım % 50 Toprak
    % 25 Torf
    % 25 Mil
    4’ lü Karışım % 45 Toprak
    % 25 Torf
    % 15 Mil
    % 15 Gübre
    Çim Kapağı % 50 Toprak
    % 25 Torf
    % 25 Mil
    Repikaj Harcı (Ağaçlar için) % 10 Toprak
    % 30 Torf
    % 30 Pomza Taşı
    % 10 Gübre
    % 20 Çeltik Kabuğu
    İster saf ister karışık olsun kullanılan çeşitli yetiştirme ortamları her şeyden önce kolay, ucuz, hafif, elden geçirilme işlemi kolay, nakli ekonomik, hastalık ve ot tohumları taşımayan, ekonomik ve üniform olarak öğütülebilme niteliğine sahip olmalı, fiziksel ve kimyasal özelliklerini kaybetmeden bir süre depolanma niteliği taşımalıdır.

selim
    Guest

Cevap: Bitkisel harç hazırlama

Bu bilgiler çok değerli ve en güzel burada izah edilmiş.
    Teşekkürler...

kardelen
    Guest

Selami bey hala avrupanın gerisindeyiz ben size 5 li ve 6lı saksı karışımlarınıda anlatmıştım am işlememişsiniz saygılar

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Sayın Kardelen, Ben onları sizin yazmanızı bekliyordum. Saygılar...

ERAY-Kadir
    Guest

Arkadaşlar, bitkisel harç hazırlamada önemli bir minerali gözden kaçırıyorsunuz hatırlamak isterim, dere kumu veya pomza taşı, pasif bir katıkı sağlıyabilir, ama klinoptiloilit toprak yapısında gevşeklik sağlamanın yanında aktif olarak bünyesinde su ve gübre tutma özelliği ile bitkinin ısı şartlarındaki etkileşime göre bitkiye su ve besin maddesi sağlamayı düzenli olarak sürdürerek bir regülatör görevi ile en başta gerekli bir bitkisel harç hazırlama materyeli olduğunu sizlere hatırlatmakta fayda görüyorum.

Kardelen arkadaşım klinoptilolitin özelliklerini aramızda en iyi bilen bir arkadaş olarak tanımaktayız, kendisinden zeolit ve klinoptiolit hakında bir çok paylaşımları olmuştu buradan kendisine teşekkür ederim.

marnali
    Guest

kaliteli toprak

merhaba selami bey. benim bir sorum var.trabzonda yaşıyorum.köyde 5-6 ocak fındık söktüm ve amatör olarak sebze bahçesi yapmaya karar verdim. yaklaşık 150 m2 civarında bir bahçe oldu.%15-20 eğimli.toprağımız oldukça killi bir yapıya sahip.biraz yağmur yağınca çamur oluyor. toprağı organik olarak zenginleştirmek istiyorum. yaklaşık 200 kg kadar inek gübresi döktüm.ayrıca dişli dere kumu da dökmek istiyorum .ne kadar dökmeliyim veya dökmeliyim mi?. son olarak bu bahçeye bir sera kurmak istiyorum(3.5 m X 10 mebatında 2 m yükseklik.) eğimli alana sera olurmu ? vereceğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

Bu Konu İçin Etiketler