Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Besin Elementi Olarak Kalsiyum Kireç (Ca O)

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Besin Elementi Olarak Kalsiyum Kireç (Ca O)

KALSİYUM (Ca O ) : Toprak verimliliği açısından Ca O'nin, önemi çok büyüktür. Çünkü toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerine önemli etki yapmaktadır. Bitki gelişmesine bu yoldan tesir ettiği gibi besin maddesi olarak da fazla miktarda alınmaktadır. Ca O'e biz kireçte diyoruz.
    Kirecin Topraktaki Etkileri :
    a- Fiziksel,
    b- Kimyasal, '
    c- Biyolojik.
    Kirecin Fiziksel Etkileri : Ağır topraklar hava ve su hareketini aksattığı için toprağın granüler yapıya çevrilmesi gerekir ki bunun için kireç devreye sokulur. Kireç, organik maddenin parçalanması ve ümüsün teşekkülüne yardım ederek toprağın granüle bir strüktür kazanmasına hizmet eder. Asit reaksiyonlu toprağa kireç verildiğinde strüktürü iyileştirir. Kireç baklagillerde de müspet etki yapmaktadır.
    Kirecin Kimyasal Etkileri : Toprağın düşük pH'sını yükseltmek için yapılan kireçlemenin toprakta yaptığı kimyasal değişimler şu şekilde olur:
    1) H-İyonu konsantrasyonu azalır.
    2) OH-İyonu konsantrasyonu çoğalır. Fe, Al, Mn' in münhal olma nispeti azalır.
    3) Toprakta mevcut veya gübrelerle verilen fosfatların münhal olma nispeti çoğalır.
    4) Kabili mübadele Ca ve mg artar. Kirecin mikroorganizma faaliyetini artırması sonucu potas serbest hale
    geçer.
    Kirecin Biyolojik Etkileri : Topraktaki bakterilerin faaliyetine müspet etki yapar. Organik maddenin parçalanması ve azot dolaşımı sonucu ümüsün teşekkülü yanında arada bitkilere zararlı olacak bazı organik maddelerin meydana gelmesi de önlenmiş olur. Çok büyük önemi olan nitrifikasyonda kirece bağlıdır. Kireç az bulunursa nitrat teşekkülü yavaş olur.
    Kirecin Bitkilere Etkisi:
    1) Kireç, bitki hastalıklarını geriletir.
    2) Bitki besin maddelerinin elverişliliğini kimyasal olarak artırır.
    3) Organik ve inorganik tabiattaki toksik bileşikleri bertaraf eder veya nötrleştirir.
    4) Ca ve Mg doğrudan doğruya besin maddesi veya regülatör olarak rol oynar.
    5) Mikroorganizma, faaliyetini besin maddeleri elverişliliğine müspet etki yapacak şekilde çoğaltır. Bu
    faktörlerden bir kaçı aynı zamanda rol oynayabilmektedir.
    Kirecin Topraktaki Durumu : Ca toprakta mineraller halinde bulunur. Bunların başlıcaları : Kalsit, Dolomit, olığoklas, labrador; anortit, ojit, hornbland ve jibstir. Ca 'nın çoğu inorganik şekilde olmakla beraber bir kısmı da organik bileşikler halindedir.
    Ca 'nın bir kısmı kabili mübadele durumda kolloidlere bağlı olarak bulunur. Kireç genel olarak üst toprak katlarında %0,1 'den daha azdan başlıyarak %5 'den daha fazlaya kadar değişen miktarlarla bulunur. Topraktan Ca ve Mg kaybı üç yoldan olur:1- Mahsûlle, 2- Yıkama ile 3 - Erozyonla.
    Toprakta kireç (Ca ve Mg ) üç şekilde bulunmaktadır, a) Ca
    1) Kireç taşı (Ca Co 3) olarak katı halde,
    2) Kolloidler tarafından adsorbe edilmiş kabili mübadele bezler halinde.
    3) Toprak mahlülünde dissosiye olmuş katyonlar halinde Mg bitkide Mg in esas fonksiyonu klorofilin
    teşekkülündedir.

VAROLFATIH
    Guest

Cevap: Besin Elementi Olarak Kalsiyum Kireç (Ca O)

KIREC UYGULAMASI ICIN ISTANBUL VE CEVRESINDE SATISI YAPILAN TARIMSAL KIRECLER VAR MIDIR ? VAR ISE NEREDEN TEMIN EDEBILIRIZ ? UYGULAMAYI METREKARE'YE (KABACA) NEKADAR YAPMALIYIZ. BENIM UYGULAMA YAPACAGIM BOLGE OVACIK KOYU - GEBZE ( SILE ILE GEBZE ARASINA BIR CIZGI CIZINCE TAM ORTASINDA KALAN MEŞE'LİK VE ORMANLIK BİR BÖLGE ) SIMDIDEN TESEKKURLER. VAROL F. SAYIL

kardelen
    Guest

Kireç uygulaması her toprağa yapılamamaktadır bu yüzdende humant bileşikleri yüksek ve Ph oranı 4,5 ve altında olan topraklarda uygulanabilir. Her toprağa kireç uygulanamamaktadır. Genel hattı ile İstanbulda bu şekilde bir toprağa rastlamadım ama eğer varsa uygulanabilir. Kireç uygulanacak topraktaki genel özellikler ele alacak olursak Ph 4,5 ve aşağısı olan Ca miktarı 3,000 mg dan az olan veya bu orana yakın olan ve diğer besin maddelerinde istenilen oranların üzerinde bulunan topraklarda uygulanabilir. Ca fazla olması veya toprakta humant yetersizliğinden dolayı Ca+2 formunun az olup Ca +3 formunun fazla olması durumlarında veya bu şekilde bileşik oluşabilmesi durumlarında Ca kontrollü ve bilen kişilerce uygulanması daha uygundur bu yüzden İstanbulda bu kadar atılır oranı verilemez. Örneğin bazı arazilerde bir seferde 100 kg vermen gerkli iken bazı arazilerde toplam 100 kg ama 5 yılda perder pey vermen daha uygun olabilmektedir. Halk tabiri ile Ca ile oyun olmaz fazla atarsanız besin elementlerini ve iz elementlerini bağlar ve kolloidal yapının bozularak toprak faaliyetinin durgunluğa girmesine sebeb olur. Saygılarımla bilgiler için sayın saraca teşekkürler

idris
    Guest

TOPRAK TAHLİLİ ŞART

Sevgili dostlarım toprak tahlili zor bişey deyil.....zor olan laborantların işi!!!buda onların işi)

geçen sene toprak tahlili neticesinde dekara 110 kg garnül tarım kireci kullandım %40 verim artışı sağladım bilginize

makinacı
    Guest

İdris, arkadaşım sen ne üretken bir insansın.... ALLAH nazardan saklasın.

kardelen
    Guest

Ah birde zeolit atsaydın araziye kesin %50 alırdın nasip işte

VAROLFATIH
    Guest

KIREC UYGULAMASI ICIN ISTANBUL VE CEVRESINDE SATISI YAPILAN TARIMSAL KIRECLER VAR MIDIR ?

VAR ISE NEREDEN TEMIN EDEBILIRIZ ?

SIMDIDEN TESEKKURLER. VAROL F. SAYIL

kardelen
    Guest

selami beyden bana ulaş veya ubeydden yardımcı olalım

idris
    Guest

Alıntı kardelen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ah birde zeolit atsaydın araziye kesin %50 alırdın nasip işte
    kardelen bey bana hitaben mi yazdınız
    zeolit uygulamasından bahsedermisniz
    nerden temin edebiliririm
    birde zeolitin başka adı varmı
    uygulama linkleri verirmisiniz

ben istanbulda kalıyorum aslen edirneliyim teşekkür ederim

Bu Konu İçin Etiketler