Giriş
Kapat

Ponzi Nedir? Piramit Nedir? Network Marketing Nedir?

KÖŞE YAZILARI / Zıraat Mühendisi Selami SARAÇ

Ponzi Nedir? Piramit Nedir? Network Marketing Nedir?
Öyle her iş kestirip attığımız gibi ponzi değil baştan söyleyeyim. Her duyduğumuza ponzi dersek sadece cahilliğimizi ortaya koymuş oluruz. Bunun ponzisi var, piramit sistemi var, saadet zinciri var, faizcisi var, networkü var, var oğlu var. Birçoğu kötü ama aralarında yüz yıldan beri yaşayan iyileri de var değil mi? Hepsi kötü değil yani? o zaman nasıl bilelim hangisi iyi hangisi kötü?
İŞTE EN HIZLI PONZİ TESPİT FORMÜLÜ:
Önce Kısa tarih bilgisi verelim. 
1900 lü yılların başında Ponzi denilen bir adam varmış. Bu adam bir iş yapmak için birinden yüksek kar vaadiyle para alıyor. İyi veya kötü niyetle bilinmiyor. Borç günü gelince bir başkasından para alıp söz verdiği borcunu ödüyor. Sonra bu ikinci kişiye borç ödeme günü gelince bir başkasından borç alıyor ve bu borçları alırken de yine bana şu kadar verirsen sana şu kadar geri ödeyeceğim diyor. Güya iş yapıyor ya... Dikkat edin Başkasını getirme şartı koşmuyor. Ama vadettiği paraları gününde ödüyor. Parasını gününde alan kişiler de bunun reklamını yapıyor otomatik olarak. Reklam yapılınca da ödeme belgeleri vs. sisteme girmek isteyenlerin sayısı katlanarak artıyor. İş böylece binlerce kişiye yayılıyor ve iş bir saadet zincirine dönüşüyor ve bir noktada kilitlenip patlıyor.
Chars PONZİ ve PONZİ sistemler işte böyle. Bu şekilde aldığı para miktarından daha fazlasını ödeme vaadinde bulunan tüm para toplayan sistemler PONZİ sistemi veya benzeridir ve çok büyük ihtimalle PATLAMAYA mahkumdur.
Bu karara nasıl ulaştım derseniz Easy bizzi ticari topluluğu sayesinde. Easy bizzi mantığını iyi anlarsanız hem kendinizi hem sevdiklerinizi PONZİ sistemlere para kaptırmaktan korumuş olursunuz. Network ticari modeli nedir? ponzi nedir? piramit nedir? Formüllerini elde edersiniz.
İsterseniz easybizzi hakkında konuşabiliriz. Bilirsiniz ki Emek vermeden konuya eğilmeden malesef öğrenme olmaz kazanç da olmaz. Bedava peynir misali...
Gelelim Piramit yapılar konusuna:
Örneğin Birisi veya bir firma senden para vermeni isterse ve ortada hiçbir ÜRÜN yokken sana hiçbir şey yapmadan para kazanacağına dair söz verirse bu bir piramittir, saadet zinciridir, titandır birçok isim verilebilir. Burada işin piramit olması için demekki bazı şartlar var.
 Örnek verelim hemen, mesela çalıştığımız her bir hiyerarşik yapı piramit görünümündedir yani yukarıdan aşağıya genişleyen tüm yapılar piramit görüntüsü vermekle birlikte bunlara piramit yapı denilmez. Hiyerarşik yapı denilir. 
O zaman her gördüğümüz piramit görüntüsüne atlamayacağız yada kaçmayacağız bu piramit diye… Bir sistemin piramit sistemi olması için bir kaç kriter vardır.  Nedir bunlar? 
1) Piramit sistemlerinde ya hiç bir ÜRÜN pazarlaması yapılmaz, üye girişlerinden yüksek giriş ücreti alınır ve üye kazandıran kişiye komisyon ödenir ya da ekonomik değeri ve tüketiciye faydası olmayan hatta sağlığa ve çevreye zararlı ürünler kamuflaj olarak pazarlanır. Ürün ya Yoktur yada uydurukturJ
2) Piramidin tepesindekiler çok kazanır altındakiler ya az ya da hiç kazanamazlar çünkü altlara indikçe kazanç oranları düşer bu nedenle daima üsttekiler kazanır.
3) sisteme ilk girenler hep daha sonra girenlerden daha çok kazanırlar çünkü sürekli üstte kalacaklardır ve kazanç sistemleri ilk girenleri destekler.
4) oluşturulan bir ekonomik değer olmadan sadece sisteme giren para üzerinden komisyon ( prim)  alarak ve söz verilen fazla ödemeler üye giriş ücretlerinden ödendiği için sistemin her an çökme tehlikesi vardır. Çünkü borçlanan sistemlerin uzun süre devam etmesi imkansızdır.
Ancak tüm doğrudan satış ve network Marketing kuruluşlarını yasa dışı piramit sistemleri, Saadet zincirleri olarak görmek doğru değildir. 

Tarım ve Orman Bakanı nereye baksın?

KÖŞE YAZILARI / Zıraat Mühendisi Korkmaz MERT

Zor dostum Zor!

Cumhuriyetin 95. yılında sessiz sedasız cumhurun isteği ile sistem değişikliği oldu. Pek çok ilklerin ve değişikliğin olduğu yeni sistemde biz ziraatçıları ilgilendiren iki konu; iki ayrı bakanlığın Tarım ve Orman Bakanlığı olarak birleştirilmesi ve yeni atanan Tarım ve Orman bakanı Dr. Bekir  PAKDEMİRLİ’ nin kim olduğu tarım ve orman sahasındaki teorik ve pratik bilgi ve deneyimi.
Sayın Bakanın daha ilk demecinde bu konuya ne kadar uzak olduğu ve tarımdaki ülke beklentisinin yine bir başka bahara kaldığı anlaşıldı.

İşin başında peşin ve önyargılı gibi konuşacağım ki umarım mahcup olurum. Maalesef ülke olarak bir ilimiz kadar toprağı bulunan ülkelerin yılda 80 -90 milyar dolarlık ihracat yapmalarına seyirci kaldığımız bir yana, çözülmeyi bekleyen yüzlerce sorun içerisinde daha tarımın “T” sinden haberi olmayan bir bakanla devam edileceğinin duyurulması tüm tarımcılar gibi bizde de büyük bir hayal kırıklığı oluşturdu.

Bu ülkede tarım ve tarımcı neden önemsenmiyor? Tarımın ve dolayısıyla gıda üretiminin geleceğin en büyük ihtiyacı olduğu bilinmiyor?

Carex evergold

BİTKİ BİLGİSİ

#Carex evergold çok yıllık otsu bitkilerdir. 0,5 m boy yapabilirler. Yaprakları uzun düz bazen de kıvrılmış olarak karşımıza çıkar. Herdem yeşildirler. 
Gölgeli yerlerin sorunsuz ve favori elemanlarından biridir. Peyzaj çalışmalarında su kenarlarında görkemli bir görüntü sağlarlar. -15 °C’e kadar soğuğa dayanabilirler. Gruplar halinde toprak zemini örtmek için kullanılabilir aynı zamanda saksı da yetişmeye uygun bir bitki türüdür.
carex

PH 'ı boşver diyenlere PH ayarı

GÜBRELEME

Şu anda bu sayfada akademik içeriklerle ilgili bir yazı yayınlamayı düşünmüyorum. Ancak sadece PH analizinin bitki yetiştiriciliğinde çok önemli olmağını düşünüp yetiştiricileri yanlış yönlendiren veya kendisi yetiştiricilik yapıyorsa kendine zarar veren mühendislere birkaç şey söylemek istiyorum.

PH seviyesi yetiştirdiğiniz bitkinin istediği limitler içerisinde değilse toprağa verimi artırmak için verdiğiniz besin elementleri istenilen derecede aktif olamayacağı için malesef verdiğiniz gübre yarayışsız halde bekleyecek ve zamanla kaybolup gidecek ve bu süre içerisinde siz bitkilerinizde toprakta olmasına rağmen noksanlık göreceğiniz için daha fazla gübre kullanacak ve böylece hem toprağa hem cebinize zarar vereceksiniz.

Bunun en kolay yolu bir tane 50-60 TL ye pH analiz cihazlarından alıp gidip toprağın analizini yerinde yapın. Eğer PH uygun değilse kireç veya kükürt uygulaması yaparak PH i yetiştirdiğiniz ürünün istekleri seviyesine getirmiş olursunuz. Hem fazla gübre kullanmaz hem toprağınıza zarar vermez hem de bitkileriniz daha sağlıklı olacağı için daha kaliteli ve bol ürün elde edersiniz. 

Lütfen PH'ı önemseyin! Menfaatiniz için!

Kimyasal Savaş - Tarımsal zararlılarla kimyasal savaş

TARIMSAL ÜRETİM / HASTALIK VE ZARARLILAR

Kimyasal Savaş : Zararlı ve hastalıklara karşı kimyasal ilaç kullanılarak yapılan bir savaştır. Günümüzde bitki koruma tekniğinde en etkili savaş yöntemi olup tüm tarımsal savaş çalışmalarının esasını teşkil eder. Kimyasal savaşta kullanılan ilaçlar katı, sıvı ve gaz şeklinde olabilirler. Tarımsal savaş tekniğinde toz ilaçlarla yapılan ilaçlama "tozlama", sıvı ilaçla yapılan ilaçlama "püskürtme" veya "pülverizasyon" adını alır. Pülverizasyon tekniğinde sıvı ilaçlar ince zerreler halinde parçatanarak bitkiler üzerine püskürtülür.

Beyşehir Gölü ve sorunları M.Yavuz Çolak Veteriner Sağ. Tek.

ÇEVRE

Beyşehir Gölü ve sorunları
M.Yavuz Çolak
Veteriner Sağ. Tek.

Geçen sayıda ana hatları ile Beyşehir Gölü’müzü bilgilerinize sunmuştuk. Bölgemizin tarımsal üretimine katkısı, su ürünleri istihsali ve turizm yönünden gölün öneminin daha iyi anlaşılmasına hizmet amacı ile, Beyşehir Gölü’nün yöre, bölge ve ülke için ne anlama geldiğini yaptığım araştırmalar ışığında sunmaya çalıştım.
Bu sayımızda da okuyucularımıza geçen sayımızdaki yazımızın devamı niteliğinde ve içerik olarak “Gölün sorunları ve çözüm önerileri” araştırmalarımızı aktaracağız.
Geri İleri

Navigasyon