Ponzi Nedir? Piramit Nedir? Network Marketing Nedir?

Ponzi Nedir? Piramit Nedir? Network Marketing Nedir?
Öyle her iş kestirip attığımız gibi ponzi değil baştan söyleyeyim. Her duyduğumuza ponzi dersek sadece cahilliğimizi ortaya koymuş oluruz. Bunun ponzisi var, piramit sistemi var, saadet zinciri var, faizcisi var, networkü var, var oğlu var. Birçoğu kötü ama aralarında yüz yıldan beri yaşayan iyileri de var değil mi? Hepsi kötü değil yani? o zaman nasıl bilelim hangisi iyi hangisi kötü?
İŞTE EN HIZLI PONZİ TESPİT FORMÜLÜ:
Önce Kısa tarih bilgisi verelim. 
1900 lü yılların başında Ponzi denilen bir adam varmış. Bu adam bir iş yapmak için birinden yüksek kar vaadiyle para alıyor. İyi veya kötü niyetle bilinmiyor. Borç günü gelince bir başkasından para alıp söz verdiği borcunu ödüyor. Sonra bu ikinci kişiye borç ödeme günü gelince bir başkasından borç alıyor ve bu borçları alırken de yine bana şu kadar verirsen sana şu kadar geri ödeyeceğim diyor. Güya iş yapıyor ya... Dikkat edin Başkasını getirme şartı koşmuyor. Ama vadettiği paraları gününde ödüyor. Parasını gününde alan kişiler de bunun reklamını yapıyor otomatik olarak. Reklam yapılınca da ödeme belgeleri vs. sisteme girmek isteyenlerin sayısı katlanarak artıyor. İş böylece binlerce kişiye yayılıyor ve iş bir saadet zincirine dönüşüyor ve bir noktada kilitlenip patlıyor.
Chars PONZİ ve PONZİ sistemler işte böyle. Bu şekilde aldığı para miktarından daha fazlasını ödeme vaadinde bulunan tüm para toplayan sistemler PONZİ sistemi veya benzeridir ve çok büyük ihtimalle PATLAMAYA mahkumdur.
Bu karara nasıl ulaştım derseniz Easy bizzi ticari topluluğu sayesinde. Easy bizzi mantığını iyi anlarsanız hem kendinizi hem sevdiklerinizi PONZİ sistemlere para kaptırmaktan korumuş olursunuz. Network ticari modeli nedir? ponzi nedir? piramit nedir? Formüllerini elde edersiniz.
İsterseniz easybizzi hakkında konuşabiliriz. Bilirsiniz ki Emek vermeden konuya eğilmeden malesef öğrenme olmaz kazanç da olmaz. Bedava peynir misali...
Gelelim Piramit yapılar konusuna:
Örneğin Birisi veya bir firma senden para vermeni isterse ve ortada hiçbir ÜRÜN yokken sana hiçbir şey yapmadan para kazanacağına dair söz verirse bu bir piramittir, saadet zinciridir, titandır birçok isim verilebilir. Burada işin piramit olması için demekki bazı şartlar var.
 Örnek verelim hemen, mesela çalıştığımız her bir hiyerarşik yapı piramit görünümündedir yani yukarıdan aşağıya genişleyen tüm yapılar piramit görüntüsü vermekle birlikte bunlara piramit yapı denilmez. Hiyerarşik yapı denilir. 
O zaman her gördüğümüz piramit görüntüsüne atlamayacağız yada kaçmayacağız bu piramit diye… Bir sistemin piramit sistemi olması için bir kaç kriter vardır.  Nedir bunlar? 
1) Piramit sistemlerinde ya hiç bir ÜRÜN pazarlaması yapılmaz, üye girişlerinden yüksek giriş ücreti alınır ve üye kazandıran kişiye komisyon ödenir ya da ekonomik değeri ve tüketiciye faydası olmayan hatta sağlığa ve çevreye zararlı ürünler kamuflaj olarak pazarlanır. Ürün ya Yoktur yada uydurukturJ
2) Piramidin tepesindekiler çok kazanır altındakiler ya az ya da hiç kazanamazlar çünkü altlara indikçe kazanç oranları düşer bu nedenle daima üsttekiler kazanır.
3) sisteme ilk girenler hep daha sonra girenlerden daha çok kazanırlar çünkü sürekli üstte kalacaklardır ve kazanç sistemleri ilk girenleri destekler.
4) oluşturulan bir ekonomik değer olmadan sadece sisteme giren para üzerinden komisyon ( prim)  alarak ve söz verilen fazla ödemeler üye giriş ücretlerinden ödendiği için sistemin her an çökme tehlikesi vardır. Çünkü borçlanan sistemlerin uzun süre devam etmesi imkansızdır.
Ancak tüm doğrudan satış ve network Marketing kuruluşlarını yasa dışı piramit sistemleri, Saadet zincirleri olarak görmek doğru değildir. 
Devamı
  • 0